Japonský luk

Moderátor: Eagle

Re: Japonský luk

Příspěvekod cyro » 23.4.2012, 6:32

Tich 100libier sa mi zsa vela, je to skoro 50 kil a idrzat to nie je sranda, hlave pre malich japoncov. Inac pre zberatelov mecov su zaujimave hroty, ktore boli vyrabane meciarmy, alebo vyrocami tsub.
cyro

Příspěvekod ogami itto » 23.4.2012, 20:27

Válečné luky v anglii i turecku měly často kolem 160-170 lb. Je to fakt, ač pro někoho nepředstavitelný. Zřejmě lukostřelci nedělali nic jiného než trénovali.

200 lb war bow:
http://www.google.cz/imgres?q=war+bow+2 ... x=58&ty=46

Osobně střílím s 70 lb lukem a zpočátku jsem ho ani nenatáhnul. Po poměrně krátké době jsem byl schopen vystřelit přes 200 šípů za trénink.

Docela mě pobavil jeden dokument o kenjutsu s mistrem Fumonem Tanakou, který v něm "demonstruje" srážení šípů v letu. Šípy proti němu vystřeluje jeho dcera. Vlastně nevystřeluje proti němu, ale střílí bokem, luk natahuje někam k úrovni prsou (yumi se přitom natahuje až za úroveň ucha). Polovičním nátahem samozřejmě klesá síla a především rychlost, kterou je šíp vystřelen (z 40 lb cca na polovinu v tomto případě). Navíc dcera pana Tanaky drží šíp a zcela špatně, tímto způsobem by ani nešel luk natáhnout do plného nátahu. Tak netuším čeho demonstrace to vlastně je, jestli toho jak se z luku nemá střílet, nebo toho jak se dá srazit šíp, který už skoro neletí... :D :D :D je to dost ubohé... ale pro laika jistě fascinující :D
ogami itto

Příspěvekod ogami itto » 23.4.2012, 20:37

Secrets of the Samurai Sword, they staged a comparatively honest test of this skill. In place of mechanical equipment, they used master swordsman Fumon Tanaka, and instead of asking him to catch a flying arrow, they shot it directly at his heart!

http://www.martialdevelopment.com/blog/ ... inja-myth/
ogami itto

Příspěvekod cyro » 26.4.2012, 3:15

Uz som raz videl aj ja tu demonstraciu, dokonca si na konci zaviazal aj oci a na slepo odrazil sip mecom. Chcel bi som vidiet, ako odrazi sip, ktori ma kridelka zo sovich letiek :wink:
Inac ja mam osobne lovecky klakovy luk 150 librovy a mam specialnu techniku ako ho natiahnut. Vdaka klatkam sa natiahnuty drzi uz dobre, ale neviem si predstavit mierit bez pomoci klatiek. Za par sekund bi sa mi zrejme rozklepaly ruky a to nepatrim k tim slabsim.
cyro

Příspěvekod ogami itto » 28.4.2012, 20:54

Uz som raz videl aj ja tu demonstraciu, dokonca si na konci zaviazal aj oci a na slepo odrazil sip mecom. Chcel bi som vidiet, ako odrazi sip, ktori ma kridelka zo sovich letiek :wink:
Inac ja mam osobne lovecky klakovy luk 150 librovy a mam specialnu techniku ako ho natiahnut. Vdaka klatkam sa natiahnuty drzi uz dobre, ale neviem si predstavit mierit bez pomoci klatiek. Za par sekund bi sa mi zrejme rozklepaly ruky a to nepatrim k tim slabsim.

Myslím si, že ta demonstrace pana Tanaky je spíš snaha napodobit něco, co někdo v minulosti možná uměl. Toť otázka, zda to je vůbec možné...

Z kladkového luku jsem střílel jen jednou, tak nedokážu posoudit. Ale je to to kladka, takže zpočátku tahu obtížné a ke konci snažší.... můj pocit... zatímco tradiční luk klade stejný odpor po celou dobu nátahu. Správně by střelec měl být shcopen udržet luk natažený po dobu jedné minuty a to aniž by se mu postoj začal "hroutit". Ale to je ze sportovní lukostřelby a tam asi málokdo střílí se 150 lb lukem. Chtěl jsem se naučit střílet z tradičního luku a bez mířidel (mířidla se dají vždy přidat, obráceně je to už horší). S primitivní lukem, nebo tradičním lukem se taky nemíří...není čím. Mířit po šípu je dost těžké a ještě horší je odhadovat zvdálenost od terče.... Proto jsem začal trénovat "instinktivní střelbu" ta je v podstatě podobná jako bys ukazoval na cíl prstem... nemusíš se na prst dívat abys někam dokázal přesně ukázat.... vnímáš ho i bez pohledu na něj... Samozřejmě jsou i názory, že instinkitvní střelba neexistuje... Je to otázka názoru. Ale přirovnal bych to třeba ke střelbě revolverem od pasu - nediváš se na mušku a dokážeš se trefit. O instinktivní střelbě je dobré třeba DVD od Freda Asbella Instinctiv shooting... Je tam vše dobře posané a do detailu rozebrané. Dá se to naučit poměrně rychle.
ogami itto

Předchozí

Zpět na Historie