kniha Japonské domy

Moderátor: Eagle

kniha Japonské domy

Příspěvekod birch » 16.10.2012, 13:38

Včera jsem v knihkupectví objevil knihu Japonské domy
http://www.kosmas.cz/knihy/166899/japonske-domy/
Anotace ze stránek ke knize
Anotace
Autor, americký zoolog, spisovatel, kurátor a pokrokový vynálezce, tuto knihu poprvé vydal v roce 1886. Do Japonska přijel v době, kdy procházelo ranou etapou období Meidži. Země se tehdy vzdávala svých tradic a nadšeně přijímala vše západní. Morse cítil, že mnoho aspektů tradiční materiální kultury tak bude zapomenuto. Začal tedy zkoumat tradiční japonské domovy, strávil několik let návštěvami japonských domácností a pořizoval si detailní kresby jak exteriérů, tak interiérů. Do deníku si zaznamenával své objevy i rozhovory s místními obyvateli. Byl unesen tradičním japonským bydlením. Nejvíc jej uchvacovala prostá a uhlazená jednoduchost japonského domu a flexilibita, s níž se plocha interiéru mohla kdykoli zvětšit, a zejména jeho kontakt s přírodou.
Kniha byla napsána v době těsně před tím, než tradiční japonská architektura začala mizet. Zdokumentování celé škály architektonických detailů a regionálních specifik architektury obydlí v předmoderním Japonsku je tak velmi cenným zdrojem jejího poznání - jedním z mála.
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: kniha Japonské domy

Příspěvekod Jura » 17.10.2012, 0:22

Edward Morse však nakonec proslul především jako objevitel japonských mušlových hromad (kaizuka) z prehistorického období :D ...
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron