"Go Rin No Sho" Mijamoto Mushashi

Moderátor: Eagle

"Go Rin No Sho" Mijamoto Mushashi

Příspěvekod gespa » 12.6.2006, 21:47

Go Rin No Sho "Kniha pěti kruhů" od Mijamota Mushashiho, v českém překladu vydalo nakladatelství YETTI v roce 1992 v nákladu 1.500 výtisků.

Kniha o strategii (nejen v boji) od famózního mečíře své doby (17.-té století) Mijamota Mushashiho, kterou sepsal na sklonku svého života dobrovolně odloučen dva roky v osamění v horské jeskyni.

Už jsem ji fakt dost dlouho nečetl a tenkrát (stejně jako nejspíš i dnes) jsem ji nebyl ještě schopen plně docenit, takže vyjádření či stručný popis nechám na zkušenější anebo doplním někdy časem až si ji přečtu znova a alespoň částečně docením...
gespa

Kniha pěti kruhů - dostupnost

Příspěvekod admin » 12.6.2006, 22:09

aktuální verze od CAD press .. dostupná i na již zmiňovaných replikách .. http://www.repliky.info/KNIHA-PETI-KRUHU--(GO-RIN-NO-SO)-detail-zbozi-1209.html, taky sem ale zatim nečetl :(
admin
Site Admin

Příspěvekod Hara.Tadayasu » 28.7.2006, 23:08

Plně sdílím Gespův názor.
Četl jsem ji před pár lety několikrát a stále čekám, kdy budu schopen ji docenit.
Je to asi běh na dlouhou trať..

Go Rin No Sho online
http://www.sweb.cz/krysaak/Go%20Rin%20N ... 5rings.PDF
Hara no Ginzan Tadayasu
原の銀座忠泰
Hara.Tadayasu

Příspěvekod Takeda » 14.5.2007, 11:41

Vidalo ju aj Fighters Publication
Takeda

:)

Příspěvekod soviet » 1.6.2007, 6:52

To je sice pravda ALE v této knize sám musaši píše že (teď nevím jak je to přesně:) jen opakovaným čtením pochopíte moudrost obsaženou v textu.
já sám sem jí četl asi 2x a v jednoduché věci jsou ukryté krásné filozofická moudra je to zajímavá knížka ale i z bojových ěcoček to je jasný .)
baka? :)
soviet

Příspěvekod Takeda » 4.6.2007, 11:37

Podla mňa by sa o tomto diele mala učiť aj na hodinách literatúry.
Takeda

Příspěvekod ingwe » 4.6.2007, 12:59

doporučuju praktikovat to, k čemu v knize Musashi nabádá: počíst si, zacvičit si, počíst si, zacvičit si,... kombinovat. Díky mému mistru kendžucu jsem zjistil, že některé principy obsažené v knize jsou nedocenitelné dokud si to člověk nevyzkouší na vlastní kůži.
ingwe

Příspěvekod soviet » 4.6.2007, 13:40

100% agree with both of u
baka? :)
soviet

Příspěvekod D.Artagnan » 21.7.2007, 21:14

Souhlasim plne s Ingwe.Tato kniha se me dostala do rukou uz pred 15-ti lety,a to jen diky memu zajmu o serm.I po tech letech toho moc nevim, a je plne pravdou,ze co nezazijes jako kdyby se nestalo.Doba je o hodne uspechanejsi,ale i presto si z teto velice poucne knihy dokazu i dnes vybrat jen to co potrebuji.Asi nejde jen o to se soustredit na taktiku a strategii,ale dokazat tyto poznatky prevezt do zivota.A s trochou nadsazky-A O TOM TO JE.
D.Artagnan

Příspěvekod ingwe » 27.7.2007, 13:49

add go rin no šo: záleží taky na člověku, který ti pomáhá tohle dílo vyložit. nedokážu si představit že by někdo dokázal pochopit celé go rin no šo pouze jeho intenzivní četbou. ostatně, nevím jestli lze pochopit to "celé". Musaši psal na přeskáčku, tu o koze, tu o voze, jak sám píše-myšlenky nijak nesetřídil, psal tak jak mu tanuly na mysli. A o některých věcech psal tak zmateně, že jsem někdy na pochybách, jestli je v řádcích ukryta moudrost, nebo si to jen myslíme protože tomu nerozumíme. Můžem říct že některé věci jsou nad naše pochopení, ale je otázka, jestli to tak opravdu je. Třeba je to zmatený blábol, jen my si v tom přejem vidět nepochopenou moudrost.
I když si myslím že jsou v go rin no šo cenné informace, nedělal bych z ní bibli. Jsem v tomhle možná příliš skeptický...
ingwe

Příspěvekod midary.o » 27.7.2007, 19:26

Osobně mám postavu M.M. velice rád a obdivuji jeho školu a jeho dílo. Po letech cvičení vidím dílo GORIN-NO-ŠO v několika úhlech. Mijameto Musaši byl univerzální umělec a muž velkého sebevědomí a velké vůle a to jak po vědění tak úspěchu a vítězství. Toto dílo nám přiblíží dobu a to je důležité mít na zřeteli. Svitky jsou určeny mužům, který měli s cela jiné vzdělání a znalosti. Tak je nám mnoho myšlenek velmi vzdálených. Proto doporučuji knihu od Kendži Tokicu, MIJAMATO MUSAŚI život a dílo- mýtus a skutečnost. Zde se velmi dobře autorovi podařilo doplnit mnoho poznámek jak jazykových tak k technických.
Dílo M.M. je vhodné pro začátečníka tak pro člověka cvičícího roky. Vždy si člověk najde něco nového a inspirujícího a jak začnete zkoušet tyto drobnosti praktikovat, dáte se na cestu radostného objevování.

Zkušenější učitel může jistě pomoct, ale s čím? Má vám radit a vysvětlovat jak M.M. to myslel. Mám dojem že každý musí sám projít cestou poznání. Žáci do ryú vstupovali s částečnou průpravou nebo po již absolvovaném studiu v jiném ryú, a celé dny nedělali nic jiného než pracovali na svém zdokonalení. M.M. patřil k zastáncům postupného svěřování technik v závislosti na úrovni žáka. Myslím, že GORIN-NO-ŠO je určena pokročilým žákům a to jako taková kniha do života, která vás může vést dál.

Důležité je, že kniha není určená jen pro žáky školy M.M. a tak je dílem univerzálním a v dnešní době je dokonalí náborový nástroj po celém světě. Pokud někdo váhal o započetí cesty válečníka, tak po přečtení GORIN-NO-ŠO je rozhodnuto. Doufám, že to Mijamato Musaši vidí.
Midary.o
midary.o

Příspěvekod Takeda » 15.11.2007, 19:25

Možno to bude znieť divne ale Gorin no šo som čítal minimálne štyri krát, ale ešte ma neomrzelo. Skutočne je pravdou, že v tejto knihe nájde človek vždy niečo nové. Viem táto odpoveď znie ako odpoveď burana no ťažko sa o nej hovorí keby to možem zhrnúť jedným slovom bolo by to slovo geniálne.
Takeda

Go Rin No Sho

Příspěvekod Ryu092 » 28.11.2007, 20:30

K tejto knizke mozem len povedat ze patri medzi zaklad pokial sa clovek chce venovat mecu:). Hlavnou pravdou je ze bez Musasiho, Jubbeia, a im podobnych by mnoho technik, pravd a uceni zaniklo vo vire casu.
The way of warrior is found in death. Martial art is killing art at the basis.
Ryu092

Zpět na Knihy