... o japonské kultuře

Moderátor: Eagle

... o japonské kultuře

Příspěvekod Jura » 1.11.2008, 12:21

Dovolím si tu doporučit jednu knihu, která s japonským mečem souvisí jenom nepřímo... ale možná o to víc 8).

Jedná se o knihu Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře, jejímž autorem není nikdo menší, než profesor Antonín V. Líman, žijící legenda české (i světové) japanologie. Ve své nejnovější knize se (podobně jako v Krajinách japonské duše) zamýšlí formou esejů nad dynamikou japonské kultury v jejím vlastním vývoji a ve vztahu k okolnímu světu. Vyvrací mnohé stereotypy, zasazuje některé specifické elementy do širšího kontextu japonské kultury, a tím vším ji přibližuje českému čtenáři více, než stovky průvodců a naučných knih dohromady. Nejednou pak dojde i na zmínku o japonském meči (často ve formě metafory) a jeho funkci coby kulturního a historického fenoménu. Autor se osobně znal s významnými japonskými spisovateli, s Masudži Ibusem, s Jukio Mišimou aj. Jeho úvahy jsou vždy založeny na jeho vlastních zkušenostech, a podpořeny hlubokou znalostí japonské literatury, filmu a kultury vůbec. Profesor Líman mi ve svých statích přijde mnohdy blízký Inazó Nitobemu. Také často idealizuje, omlouvá, a ukazuje se jako skutečný milovník Japonska se vším, co k němu patří. Tím vším ale jenom přispívá k dotvoření dojmu, že stejně jako před téměř sto lety Nitobe, je dnes Líman spojujícím mostem mezi Japonskem a Západem...

Kniha je doplněna kvalitními fotografiemi, použito je křídového papíru, v pevné vazbě ji vydalo nakladatelství DharmaGaia v letošním roce. Její cena se pohybuje kolem 300 Kč.

Vřele doporučuji všem, pro které japonský meč není jenom zbraní, či nedejbůh kusem železa, a kteří mají zájem studovat jej v širším kontextu japonské kultury...
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52

Příspěvekod Jura » 28.2.2009, 10:18

Dovolím si zde udělat drobnou reklamu jednomu významnému literárnímu dílu...

V nakladatelství Brody v letech 2002-2008 vyšla ve čtyřech dílech nejstarší sbírka japonských básní Manjóšú - Deset tisíc listů ze starého Japonska. Jedná se o jeden ze dvou kompletních překladů této sbírky do cizího jazyka (doposud bylo celé Manjóšú 万葉集 přeloženo pouze do francouzštiny), a na svědomí jej nemá nikdo menší než emeritní profesor Torontské univerzity Antonín V. Líman. Celá sbírka obsahuje dohromady 4516 básní, z nichž většina (4207) je ve formě tanka (tedy "krátká báseň"). Uveďme zde jednu pro ukázku:

月見れば同じ國なり山こそば君があたりを隔てたりけれ (4073)

Když hledím na měsíc,
říkám si, že svítí stejně
v tvém kraji jako v mém,
až na to, že nás dělí hradba hor.


Poslední díl, který Brody vydalo v loňském roce, je mnohem výrazněji doplněn poznámkovým aparátem, který zasazuje básně i celou sbírku do hlubšího kontextu doby, krajiny i japonské kultury, a také věcným doslovem Martina Tiraly.
Jak říká profesor Líman (a já s ním plně souhlasím), Manjóšú patří mezi onu úzkou skupinu literárních děl, které tvoří esenci japonské kulturní identity, a bez jejichž znalosti nelze japonské kultuře jako takové hlouběji porozumět...
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52

Příspěvekod Jura » 28.5.2009, 16:32

Ještě doplním odkaz na pěknou stránku, která se Manjóšú věnuje: http://denisa.vostry.cz/manjosu.html
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52

Informacni bulletiny

Příspěvekod birch » 24.2.2010, 8:30

Dovolím si upozornit na stránky Japonského velvyslanectví v Praze, kde je možné si stáhnout v pdf Informační bulletiny zaměřené na různá témata jap. kultury v pdf.
http://www.cz.emb-japan.go.jp/bulletin/bulletin.html

Světová dědictví UNESCO v Japonsku
Wašoku – japonská kuchyně
POZVÁNÍ DO JAPONSKA
Japonci a lázně
2005 ROK MEZILIDSKÝCH VZTAHŮ MEZI EU A JAPONSKEM
10 LET ČESKO-JAPONSKÝCH VZTAHŮ
JEJICH VELIČENSTVA JAPONSKÝ CÍSAŘ A CÍSAŘOVNA NA NÁVŠTĚVU ČESKÉ REPUBLIKY
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: ... o japonské kultuře

Příspěvekod Jura » 5.6.2010, 12:22

Dovolím si poukázat na existenci báječné publikace Ekonomické myšlení v Japonsku z pera předního českého odborníka na "věci japonské" dr. Jana Sýkory (z Ústavu Dálného východu FF UK). Jedná se o plod cca patnáctileté práce, kdy se autor snažil rozkrýt základní principy a faktory, které v předmoderním Japonsku (tedy období Edo) hráli roli při vzniku ekonomického myšlení. Ekonomickým myšlením zde přitom není myšlena "ekonomie" (coby věda o efektivním přerozdělování omezených zdrojů), ale celý souhrn intelektuálního a praktického chování, kterým společnost (či jednotlivci) reflektují ekonomický stav a skrze nějž se člověk uprostřed ekonomických dějů realizuje. Nedílnou součástí práce je nástin ideových pilířů tokugawské společnosti (především tedy neo-konfucianismus), které byly také významným zdrojem při budování japonské společnosti post-tokugawské.
Kniha je psána pro autora typickým čtivým a nadmíru srozumitelným jazykem, text je doplněn japonskými výrazy (i v kandži) pro základní pojmy, a za zmínku také stojí rozsáhlý bibliografický aparát. Vydala ji Filosofická fakulta UK v Praze v edici Fontes, na trhu by měla být za cca 210 Kč. Myslím, že nikdo, koho zajímá japonské myšlení, by si tuto knihu neměl nechat ujít 8).
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52

Re: ... o japonské kultuře

Příspěvekod Agog » 9.6.2010, 20:19

Koukám, že mi tahle kniha o pár let utekla. Ale ještě je k dostání.
Agog
 
Příspěvky: 504
Registrován: 29.7.2007, 8:22
Bydliště: Písecko Jč

Re: ... o japonské kultuře

Příspěvekod Jura » 17.3.2012, 11:44

Dovoluji si poukázat na vydání knihy Kodžiki – kronika dávného Japonska. Jedná se o první "skutečný" překlad (Krupův pokus nepočítám) nejstaršího uceleného díla japonské literatury, který k třináctistému výročí sepsání knihy pořídil prof. Karel Fiala. Překlad je pořízen z nejstarší dochované verze, doplněn bohatým poznámkovým aparátem, komentáři a cennými studiemi. Text samotný pak může sloužit mj. k ilustraci fonologické podoby japonštiny v období Nara, neboť překladatel důsledně dodržel transkripci archaické podoby hlásek. Kniha vyšla v nakl. ExOriente... http://www.kosmas.cz/knihy/168820/kodziki/
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron