Jakub Zeman : Cuba – záštita japonského meče

Moderátor: Eagle

Jakub Zeman : Cuba – záštita japonského meče

Příspěvekod admin » 29.11.2010, 9:38

NOVINKA!!
Autor : Jakub Zeman, 160 stran
Ojedinělá publikace, popisující z historického, technologického kunsthistorického úhlu pohledu záštitu na japonský meč (cuba), jejíž námět je jakýmsi oknem do duchovního a estetického světa dávných Japonců. Rozsáhlé zpracování námětů seznamuje čtenáře s japonskou i čínskou historií, literaturou, poezií, publikace obsahuje dosud nepublikované záštity včetně několika mistrovských děl nejvyšší úrovně z předních českých soukromých sbírek včetně bývalé kolekce profesora L.Jisla.
.. více : http://www.katana.cz/Kniha--Cuba-%E2%80 ... ek-36.html
v prodeji jiz na http://www.repliky.info/Cuba-%E2%80%93- ... 10181.html
admin
Site Admin

Re: Jakub Zeman : Cuba – záštita japonského meče

Příspěvekod Patrick » 29.11.2010, 15:13

Jsem zvědavý, jaké to bude. Kamarád byl v létě u Jakuba, něco málo z jeho sbírky získal, a mají tam být údajně zajímavé kousky. Jen houšť..
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Agog » 29.11.2010, 19:31

No zřejmě si jí budu muset koupit i přes tu divokou cenu. Jen si tak říkám dle těch náhledů jestli byly ty koláže nutné, jestli ty objekty mají spolu alespoň něco společného.
Například toto, čtyři různé věci, co mě má na té fotografii vlastně primárně zajímat? Třeba je to jen nějaké nepodstatné foto mezi kapitolami protože žádný z objektů není vidět pořádně. Kdo knihu viděl může říct?
Obrázek
Agog

Příspěvekod RaB » 29.11.2010, 19:46

Kniha tyto koláže obsahuje minimálně (cca. 3x a konkrétně tato tam vůbec není), vyplňují třeba druhou stranu přebalu a pod.
TSUBY- záštity japonského meče v kterých spatřujeme nádherná, mnohdy až fascinující umělecká díla, svědčící o řemeslném mistrovství svých tvůrců, jsou jak otevřenou učebnicí japonských dějin a kultury. Já touto knihou rád listuji a snažím se v ní číst.
RaB

Příspěvekod Agog » 29.11.2010, 19:49

Bezva, děkuju za informaci.
Agog

Příspěvekod RaB » 29.11.2010, 19:58

Zkusím poprosit majitele společnosti Bušidó, která knihu vydala, aby dal na své stránky náhled na několik stran knihy, aby nevznikala mylná představa a mohl si každý sám utvořit názor.
TSUBY- záštity japonského meče v kterých spatřujeme nádherná, mnohdy až fascinující umělecká díla, svědčící o řemeslném mistrovství svých tvůrců, jsou jak otevřenou učebnicí japonských dějin a kultury. Já touto knihou rád listuji a snažím se v ní číst.
RaB

Příspěvekod RaB » 29.11.2010, 20:12

Tak jsem byl telefonicky ujištěn, že se na náhledu knížky již pracuje a bude v nejbližší době zveřejněn. Knížka je na světě velice krátkou dobu, vyšla v pátek, kdy bylo vyzvednuto prvních 300 výtisků z 2000 nákladu a večer téhož dne proběhl slavnostní křest při příležitosti schůze pražské pobočky Czech Tóken Kai.
RaB

Příspěvekod Higen » 29.11.2010, 21:55

Cena je teda smesne vysoka, jsem zvedavy jake budou ohlasy ...
Higen

Příspěvekod RaB » 30.11.2010, 10:04

To Higen, "Cena je teda smesne vysoka" - z čeho tak soudíš? Měl si možnost knihu již vidět?
Cena se samozřejmě na naše poměry zdá být vysoká, ale je potřeba si uvědomit několik věcí.
1) Cenu nestanovuje autor. Jak znám Jakuba, ten by jí nejraději všem rozdával.
2) Cena je stanovena především na základě nákladů, které s ní vydavatel měl (a ty byly dosti vysoké) rozpočtených v počtu výtisků.
3) Věř - nevěř, ale obchodní řetězce prodávající knihy si berou plovinu ceny, čímž se s touto cenou dostává prakticky již do ztráty.
4) Pokud bude kniha pouze o textu na běžném papíru doplněna pár černobílými fotografiemi stála by kolem 200,- Kč. Kniha je ovšem založena na kvalitních barevných fotografiích tištěných na kvalitním papíru. Všechno něco stojí. Zkus si nechat profesionálem oboustranně plu nějaké detaily nafotit a zpracovat cca 150 předmětů a pak upravit grafikem a uvidíš a to budeš teprve na začátku. Výsledná cena při menším nákladu je třeba krom rozsahu jeden z důvodů, proč nebyla vydána kniha k o záštitách k výstavě Samuraj a gejša.
5) Tak a teď ruku na srdce, kupoval sis již nějakou knihu týkající se oblasti kolem japonského meče ze zahraničí? Pokud ano, musí ti notně přijít i tato cena byť na naše zvyklosti vysoká, opravdu směšná. Poslední dvě knihy, které jsem o cubách kupoval (jedna je v japonštině, druhá v němčině) mě vyšli na cca 7 000,- Kč a troufnu si říci, že úrovní zpracováním dost za touto knihou zaostávají a informačně jí nikterak nebijí (nad tou německou bych řekl, že trumfuje ve všech směrech). Je tedy otázkou když je člověk ochoten dát za knihu, nebo i katalog o srovnatelném rozsahu ze zahraničí i mnohem větší obnos, proč hned naříkat, když to tady mám naservírované přímo pod nos a v češtině, vždyť poslední slušná práce o záštitách byla v češtině vydána v podobě výstavního katalogu v roce 1964 a tento katalog je brožovaný, nevelkého rozsahu (70 str.) s černobílýma fotkama z jedné strany (cca 44 fotek) na nic moc papíru a je dnes již těžko sehnatelný. Pokud je štěstí a najde se k mání, vyjde tak na cca 500,- Kč.
RaB

Příspěvekod birch » 30.11.2010, 14:03

Díky za každej takovejhle počin. Verim, ze to bude stat za ty penize. Nicméně trochu bych se zastal Higena - výše ceny té knihy je opravdu "nadstandartní" za cca 160 stran.
birch

Příspěvekod Agog » 30.11.2010, 17:23

Je pravda, že když se člověk podívá na různé časopisy co vychází v Japonsku tak textu je tam minimum, většinou je to plné velkých barevných fotek na lesklém papíře a cena je běžně kolem 600Kč Knihy týkající se cub stojí na eBay okolo 1000kč a tolik předražené zase nebudou.
Agog

Příspěvekod Higen » 30.11.2010, 18:19

Na nas trh je to cena, ktera bud pocita s extremne vysokou poptavkou (a vyuziva ji) nebo naopak, a chce timto vyzdimat z male poptavky, co to jen jde (a take ji vlastne vyuziva) ...

No a prave na zaklade tohoto (byt mozna chybneho) usudku, jsem zvedavy, jake bude mit knizka ohlasy. Zatim si myslim, ze prvotnim cilem nebyla ctihodna verejna osveta ale jiny, jine egoduvody.

... jen rikam svuj nazor :-) nikdo se na me prosim nezlobte ...
Higen

Příspěvekod Patrick » 30.11.2010, 18:57

Málo to jistě není, ale je potřeba si uvědomit, že znalosti a sbírku, které jsou základem této knihy, bylo potřeba někde získat. A to nebyla ani lehká, ani levná cesta. Je jedno z čeho vycházeli, ale ta cena je holt taková jaká je, a aspoň oddělí zrno od plev. Kdo po této knize bude opravdu toužit, ten si na ni v pohodě vydělá, i kdyby to měla být brigáda při škole. Komu je to jedno, ten ji mít za každou cenu nemusí.
Druhou stranou mince je to, že nadšených mečofilů je tady maximálně pár set, a ti ostatní do této knihy asi investovat spíš nebudou. Vycházím z toho, kolik třeba i iaidistů je spokojených s hliníkovým mečem, který často neumí ani dát správně na stojan, zabývají se spíš samotným cvičením a filozofií s tím spojenou, než krásou této zbraně a doplňků.
Co se týče kvality informací a jejich hloubky, tady strach nemám, že by se našlo moc lidí u nás, pro které by tato publikace byla málo přínosná. Že to je jistý druh pomníčku? Jistě! A proč ne?! Má na to plné právo.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Higen » 30.11.2010, 19:10

pravda, proc ne ...
Higen

Příspěvekod Agog » 30.11.2010, 20:21

vždyť poslední slušná práce o záštitách byla v češtině vydána v podobě výstavního katalogu v roce 1964 a tento katalog je brožovaný, nevelkého rozsahu (70 str.) s černobílýma fotkama z jedné strany (cca 44 fotek) na nic moc papíru a je dnes již těžko sehnatelný

Tak ten mám. Narazil jsem na něj při brouzdání v jednom antikvariátu.
Agog

Další

Zpět na Knihy