Jakub Zeman : Cuba – záštita japonského meče

Moderátor: Eagle

Re: Jakub Zeman : Cuba – záštita japonského meče

Příspěvekod RaB » 30.11.2010, 22:17

Tak to jsi měl kliku. :D
TSUBY- záštity japonského meče v kterých spatřujeme nádherná, mnohdy až fascinující umělecká díla, svědčící o řemeslném mistrovství svých tvůrců, jsou jak otevřenou učebnicí japonských dějin a kultury. Já touto knihou rád listuji a snažím se v ní číst.
RaB

Příspěvekod Jakub Zeman » 1.12.2010, 23:55

Jako jeden z hlavních pachatelů jsem rád, že knížka spatřila po pěti letech a jistém nezanedbatelném úsilí světlo světa. Za cenu nemůžu, honorář si vybírám v naturáliích, t.j.knížkách. Chápu, že vydavatel dal do počinu strašidelné peníze(cca 400tisíc), což se projevilo v nejlepší dosažitelné úrovni papíru, fotografií etc., a teď je na nervy, jestli z celého dobrodružství nepůjde na buben.Ono vydat něco takovéhoto v mikrojazykovém okruhu češtiny je opradu husarský kousek. Pomníček si postavím tím, pokud kniha někoho poučí, potěší, zaujme, v tom případě budu šťasten a můžu umřít. Děkuji velmi za spolupráci Radkovi Banertovi, který je ještě větší cubový pacient než já a který mě neustále pošťuchoval k činorodosti, když jsem lenošil, než jeho úlohu přejal nakladatel, a který též napsal pěknou přílohu na Kinai Ečizen.
Jakub Zeman

Příspěvekod Agog » 30.12.2010, 11:01

Tak kniha je doma, po prvním prolistování musím říct, že cena odpovídá velice kvalitnímu zpracování. Opravdu radost pohledět.
Možná mě trochu mrzí, že tam nejsou nějací zástupci starších období, než 16st. Ale asi by to bylo na úkor ostatního obsahu. Díky za skvělou a u nás ojedinělou knihu.
Agog

Příspěvekod Patrick » 30.12.2010, 13:30

Jestli to nebude spíš tím, že starých tsub je u nás a tudíž i u Jakuba pomálu, takže není moc co popsat.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Agog » 21.4.2012, 8:24

Chtěl bych poukázat na jednu nepřesnost. Na straně 139 se píše: Nejčastěji byly menuki vytvářeny technikou učidaši, což je repouseé ze zadni strany.
Učidaši technika se epodobá spíše chasingu, ale tam se jednalo o tepání na třeba sádrový model. V učidaši se jedná o tvarování z přední strany. Tvůrci si ale často pomáhali počátečním vypouknutím materiálu ze zadni strany buď rohovinovým, anebo dřevěným raznikem a pak pokračovali z přední strany. Nejvíce ceněné jsou práce kde na zadní straně nejsou vidět žádné stopy po nástroji a stěny jsou ve všechmístech stejně silné. Taky zadní strana má po tvarování z přední strany specifickou strukturu která ale nemusí být po patinaci a pájení pinu rozeznatelná.
Agog

Předchozí

Zpět na Knihy