A co chirurgická ocel....

Moderátor: Eagle

Příspěvekod JK » 3.11.2006, 11:11

Maš pravdu není ohlá téměř vůbec,jsem rád že jsis toho všiml je to replika korejského meče.kor,meče nebyli tak zahlé a zdobené jako japonské jinak je to téměř bez rozdílu.Před 16 století byli uplně rovné a bez záštity a vázání,jeden takový meč jsem dělal panu Hvang-ho-yong je to mezinárodní mistr federace ITF TAE-KWON-DO Dostal ho od čechů k narozeninám :) rozhodně mi bylo ctí :) jinak ty ceny katan jsou 10000-12000kč těh 8000 se vstahuje na ty korejské je to přece jen snažší práce:) jinak všechnu práci si dělam sám i saju...jak se ptal apofis.brzo budou další testy kvalyty tak zase pošlu foto...zanedlouho se vrhnu do výroby katan z pružinové oceli tak uvydíme... :)
JK

Příspěvekod Eagle » 3.11.2006, 13:22

Díky za odpověď a hodně štěstí ;)
Eagle

Příspěvekod Ravenek » 4.11.2006, 13:02

No na můj vkus je ten meč na videu moc rovný... A ta souprava taky nevypadá nic moc...

Za tyhle peníze bych si radši koupil nějakou sériovku, třeba od Hanwei... Není to ruční práce, ale aspoň se dá mluvit o nějakém tom pokusu o tradiční zpracování :)
Ravenek

Příspěvekod JK » 4.11.2006, 18:24

Díky za odpovědi,co dodat...dobré jsou pro radost a špatné motivace abych byl lepší :) Nevýte kde bych mohl sehnat bronzovou páskovynu :?:
JK

no já se hádat nebudu, dělejte jak uznáte za vhodný

Příspěvekod gespa » 5.11.2006, 23:33

KAN píše:Já si myslím,že najde-li se někdo ,kdo je schopen nerez zpracovat,tak ať z ní klidně meče vyrábí. Mně taky připadá nerez dostatečně způsobilá. Já z ní vyrábím iaita a cvičí se s nimi docela dobře. Může-li být iaito s hliníkovou (nebo z duralu??) čepelí, tak proč ne z nerezi a to platí i pro ostrý meč. Když to někdo umí vyrobit, zakalit a nabrousit, pak je třeba držet mu palce ať se mu daří.

Nerez musí mít 13% chromu, chirurgická by ho pak měla mít alespoň 17% - zeptej se jakéhokoliv metalurga, co takovýto obsah chromu udělá s čepelí dlouhou 700mm, širokou 30mm a tlustou 6-8mm. Můžeš to umět zakalit a nabrousit (mimochodem, to dnes umí kdekdo - není v tom žádné tajemství), ale chemii neoblbneš a meč z takovéto oceli nebude pro reálný boj nikdy lepší než meč z jakékoliv "obyčejné uhlíkovky" alá např. 14260. (A nevím proč sem tahat do toho iata, na které jsou naprosto jiné požadavky nežli na opravdový "combat" meč.)
Meč z chirurgické oceli je (podle mého osobního laického názoru) prostě jen slovní průjem, který má ohromit neznalé... 8)
gespa

Příspěvekod Olda » 6.11.2006, 12:43

Tak se poděl o svoje teoretické znalosti a řekni co to s tím mečem udělá.
Olda
Olda

Příspěvekod JK » 6.11.2006, 13:26

Černý rytíři gespo,máš to dobře načtené :D ale prakse ti uniká 8) Brzy pošlu video a foto abys vyděl co dovede můj COMBAT MEČ za 10000KČ :D :D :roll: MEVÍM KDE BYS HO ZA TY PRACHY SCHÁNĚL :?: :!: Já přece nechci svou práci srovnávat z bolfem :!: je to uplnějiná cenová třída :!: neni to jen o tom VYBROUSIT,ZAKALIT,A VYLEŠTIT.... :!: :lol: Ale to se nikde nedočteš...výš :lol: upravit tuto ocel do podoby katany jen tak někdo neumí...není to jako udělat nůž :!:
JK

@Olda @JK

Příspěvekod gespa » 6.11.2006, 14:01

Olda píše:Tak se poděl o svoje teoretické znalosti a řekni co to s tím mečem udělá.

No vždyť jsem to psal už prve :shock: - vysoký obsah chromu zapřičiňuje snížení houževnatosti ocele. U nožů, které mají čepel většinou v délce 10-20cm to nemá zase až tak markantní vliv na základní funkčnost, ovšem u funkčních mečů, které mívají čepele v délce 60-90cm (tedy cca. o 400% delší) je to už úplně o něčem jiném! Fakt nevím co by jsi chtěl ještě dodat od laika, a proto jsem taky psal, že kdo nevěří mně (laikovi), ať se obrátí s dotazem na jakéhokoliv profesionálního metalurga. 8)

Prostě když budeš sekat špalky s mečovou čepelí z nerezu (notabene "chirurgického"), tak máš drasticky vyšší šanci, že ti dřív nebo později přistane kus té čepele někde mezi očima... ("a to se vyplatí" :roll: )

Ale přesvědčovat nikoho o "své pravdě" nebudu - každý svého štěstí strůjcem. Už jen čekám až se u nás začne básnit kromě "chirurgické" oceli, taky o různých kosmických či tajných vojenských materiálech, které jsou vynikající na čepele mečů. Prostě teleshoppingový styl nabídek prodeje je evidentně účinný a přívlastky jako "chirurgická", "kosmická" či "vojenská" ocel zabírají víc než cokoliv jiného - ale dobře vám tak...

BTW: stejně tak listová pera - to je sice obvykle i na meče celkem dobrej materiál, jenže většinou se k němu dostaneš už jako k použitému a tak nikdy nevíš, jak je ten materiál kde již unaven či mikroskopicky poškozen a navíc většinou ani nevíš, z čeho přesně jsou a tak opravdu správný postup zpracování můžeš jen odhadovat, takže sumasumárum opět riskuješ zdraví a to naprosto zbytečně, protože např. ocel 14260 je naprosto levná a běžně dostupná ocel, s jasně danými podmínkami zpracování a na čepele mečů citelně lepší než jakákoliv vymyšlenost alá "chirurgická ocel".

Edit 14.35:
JK píše:Černý rytíři gespo,máš to dobře načtené :D ale prakse ti uniká 8) Brzy pošlu video a foto abys vyděl co dovede můj COMBAT MEČ za 10000KČ :D :D :roll: MEVÍM KDE BYS HO ZA TY PRACHY SCHÁNĚL :?: :!: Já přece nechci svou práci srovnávat z bolfem :!: je to uplnějiná cenová třída :!: neni to jen o tom VYBROUSIT,ZAKALIT,A VYLEŠTIT.... :!: :lol: Ale to se nikde nedočteš...výš :lol: upravit tuto ocel do podoby katany jen tak někdo neumí...není to jako udělat nůž :!:

No mně evidentně uniká víc věcí a vůbec netřeba srovnávat tvůj meč s mečem od mistra Bolfa, stačí když by ho někdo objektivně srovnal s mečem z 14260 za dva a půl tisíce korun českých. Jenže se obávám, že toho bohdá nebude a bohužel mě ani teleshoppingový testy nepřesvědčí - stejně jako mě Horst nepřesvědčil, když svým supernožem přeřezal jinej "průměrnej" nůž. 8)

Ale budu se těšit, že tvé meče z "chirurgické oceli" budou již brzo ozdobou každé nožířské výstavy (aktuálně je tuším 25.11. podzimní Brno) a určitě i soutěží o ostří roku, kde si to můžou rozdat např. i s těmi meči z 14260 za dva a půl tisíce korun českých. :wink:
gespa

Příspěvekod JK » 6.11.2006, 16:31

No v brně nebudu,nejbližší výstava -3.12 PVN 2006 Praha...na to že jsi laik-jak říkáš mi naštvalo to přirovnání k meči za 2500kč.Ale tvůj nazor respektuji.Meče jsem testoval po boku mistra co má 3 dan v aikidu a 1.dan v aiki toho a ten byl příjemně překvapen,pamatuj si že podle knihy nemůžeš soudit slutečnost... navýc když jsi se s ní nesetkal :!: na dalších záznamech co pošlu budou dostatečné dukazy...
JK

Lama

Příspěvekod Gizad » 20.11.2006, 11:45

Jsem uplná lammerKA co se katan týče...Katany mě uchvátily, tím jak jsou krásné, jak jsou dokonalé a silné...CHtěla bych si na trénink ,,doma'' taky jednu pořídit...Nemám ale zas takový šílený požadavky...
takže: Něco funkčního, s čím se dá dobře sekat, celkem ,,tak akorát'' kvalitu, nemusí to být nějak nazdobený,a cena tak do 4500,-...
asi si řeknete že jsem blázen že chci funkční katanu do 4500, ale na výběr fakt nemám...poraďet plís....
Gizad

Příspěvekod KAN » 20.11.2006, 16:30

[Gespa napsal
Nerez musí mít 13% chromu, chirurgická by ho pak měla mít alespoň 17% - zeptej se jakéhokoliv metalurga, co takovýto obsah chromu udělá s čepelí dlouhou 700mm, širokou 30mm a tlustou 6-8mm. Můžeš to umět zakalit a nabrousit (mimochodem, to dnes umí kdekdo - není v tom žádné tajemství), ale chemii neoblbneš a meč z takovéto oceli nebude pro reálný boj nikdy lepší než meč z jakékoliv "obyčejné uhlíkovky" alá např. 14260. (A nevím proč sem tahat do toho iata, na které jsou naprosto jiné požadavky nežli na opravdový "combat" meč.)
Meč z chirurgické oceli je (podle mého osobního laického názoru) prostě jen slovní průjem, který má ohromit neznalé... 8)[/quote]

Kdo rozhodl,že na iaita mají být jiné požadavky.Iaito je naprosto realný meč,který pouze není ostrý. Co ve Tvém podání znamená realný boj?
Bokken je dřevěný a přesto je velmi realnou zbraní,a to zbraní velmi nebezpečnou.To mi můžeš věřit,něco o tom vím.Tak proč by meč z chirurgické oceli,bude-li vhodně tepelně zpracován nemohl obstát.
Každý boj je záležitostí schopností a méně už zbraní.Nemehlo s ostrým mečem neobstojí proti schopnému s bokkenem.
Naposledy upravil KAN dne 20.11.2006, 17:00, celkově upraveno 1
KAN

Příspěvekod KAN » 20.11.2006, 17:00

Gizad píše:Jsem uplná lammerKA co se katan týče...Katany mě uchvátily, tím jak jsou krásné, jak jsou dokonalé a silné...CHtěla bych si na trénink ,,doma'' taky jednu pořídit...Nemám ale zas takový šílený požadavky...
takže: Něco funkčního, s čím se dá dobře sekat, celkem ,,tak akorát'' kvalitu, nemusí to být nějak nazdobený,a cena tak do 4500,-...
asi si řeknete že jsem blázen že chci funkční katanu do 4500, ale na výběr fakt nemám...poraďet plís....

Obávám se děvče,že za cenu jakou uvádíš,plně funkční katanu neseženeš.
Počítej se mnou:když bude výrobce tento meč vyrábět pouze 100 hodin,
za hodinu této rasovny si vezme 100 kč. ,dostáváme se na cenu 10000 kč.
(tato čísla jsou pouze imaginární)Kde je ale cena za material?Za tebou nabízenou cenu seženeš pouze ty "nádhery"na stěnu.Je to smutné,ale je to fakt.
KAN

Příspěvekod admin » 20.11.2006, 22:14

KAN píše:
Gizad píše:Jsem uplná lammerKA co se katan týče...Katany mě uchvátily, tím jak jsou krásné, jak jsou dokonalé a silné...CHtěla bych si na trénink ,,doma'' taky jednu pořídit...Nemám ale zas takový šílený požadavky...

Obávám se děvče,že za cenu jakou uvádíš,plně funkční katanu neseženeš.
Počítej se mnou:když bude výrobce tento meč vyrábět pouze 100 hodin,
za hodinu této rasovny si vezme 100 kč. ,dostáváme se na cenu 10000 kč.
(tato čísla jsou pouze imaginární)Kde je ale cena za material?Za tebou nabízenou cenu seženeš pouze ty "nádhery"na stěnu.Je to smutné,ale je to fakt.

bohužel nezbývá než souhlasit, je to zhruba jako napsat chci auto na závody rallye šumava, ale mám na to 50 tisíc .. čiže auto koupíš ale závodit se s tím prostě nedá .. stejně tak meče, za 4.5 koupíš solidního bokera příp. masihiro ale na sekání to není (resp. něco s tim sekneš, ale na to jak ty píšeš - aby se s tím dalo dobře sekat - to není), nebuď zbrklá samurajové měli mimo jiné ctnosti i trpělivost .. vydrž a nastřádej na něco pořádnýho (alespoň practical od hanwei)
admin
Site Admin

Příspěvekod JK » 20.11.2006, 22:41

GIZAD-v tomhle mají pánové pravdu.
JK

Příspěvekod gespa » 21.11.2006, 7:38

Dá se koupit základní Practical katana od Hanweie okolo pěti-šest litrů a sekat se s tím dá docela rozumně...

Ad. Iato - to se velmi často vyrábí i z nekalitelných ocelí či slitin, jednoduše proto, že je jen na cvičení a na to to stačí. Stejně tak, pokud by bylo Iato z nerez (či "chirurgické") oceli, tak to ničemu nevadí, protože opět s tím nebudeš sekat natvrdo. Rozhodla o tom cena, praxe a nároky standardně na Iato kladené. (Tím neříkám, že neexistují Iata z normální kvalitní oceli, jen nenabroušená - (ty si obvykle pořizují už lidi znalí umění meče, aby při cvičení docílili co nejvěrnější podmínky - váhy a "chování" meče), ale to, že u Iata se na kvalitu oceli zřetel brát prostě nemusí, protože to účel jeho použití nevyžaduje.)

Proč nerez ocel v delších délkách má razantně horší houževnatost jsem tu už psal snad dvakrát, takže fakt nevím na co se ptáš. :shock: Můžeš nerez zpracovat jak chceš, ale ten vysoký obsah chromu z ní nedostaneš (bo to by už pak nebyla nerez) a jak ji zakalíš na nějakou slušnou tvrdost, tak se ti díky jeho vysokému obsahu prostě značně sníží houževnatost čepele a nevíš dne či noci, kdy ti to pak může rupnout a skončit v hlavě - nevím co je na tom k nepochopení. A "chirurgická" ocel musí mít ten obsah chromu ještě rapidně větší nežli obyčejná nerez...

Co se týká bokkenu, tak asi nikdo, kdo ho někdy držel v ruce, nepochybuje, že v rukách mistra to je velmi nebezpečná zbraň, nicméně v souboji mistr-začátečník ten mistr nebude potřebovat ani ten bokken. Ale k věci - bokken je takový jaký je také jen proto, že se pro jeho vyrobení používá vhodného dřeva - nejen tvrdého ale součastně houževnatého. Pokud by jsi bokken vyrobil z nějakého tvrdého, ale na zlomení náchylnějšího dřeva, tak s ním budeš nějakou dobu taky sekat spokojeně, dokud se ti jednou nezlomí a nepřistanou ti třísky v očích...
gespa

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse