Čeští výrobci a leštiči

Moderátor: Eagle

Čeští výrobci a leštiči

Příspěvekod Pavel Řiháček » 15.5.2012, 10:27

Samurai mě několikrát žádal o zveřejnění své práce. Odůvodňoval to tím, že nikdo nezná moji práci. Nějakou dobu jsem přemýšlel na které vlákno vyvěsím fotky své práce. Při pročítání jednotlivých vhodných vláken jsem dospěl k názoru, že raději vytvořím toto nové.
Vím že mě někteří obviní z toho, že si zde vytvářím reklamu. I to se samozřejmě jistým způsobem děje, ale díky některým členům to nejspíše bude špatná reklama. Jenže zde může prezentovat úplně každý, i ty výtvory, které nejsou zdaleka dokonalé. Mnozí umí posoudit množství práce začátečníků nebo amatérů, kteří se zatím, nebo díky nedostatku času, nedostali daleko.
Zveřejnit část své práce chci nejen díky tomu že jsem o to byl požádán, ale také kvůli těm, kteří skuhrají, že moji práci neznají a nejsou ochotni obětovat nějaký čas osobní návštěvě. Na fotkách sice není obecně vidět mnoho ani když jsou kvalitní, ale v takových případech je to lepší než nic. Je ovšem také pravda, že není mnoho příležitostí vidět mé práce a to ani u mne doma. Jednoduše proto, že sotva něco dodělám, hned to jde do světa. Pokud jde o nové kusy, zákazníci jsou netrpěliví, protože čekají i několik let. U leštění originálů jsou majitelé netrpěliví vidět svůj poklad nádherně opravený a konečně si prohlédnout hamon, hadu a to ostatní.
Narazil jsem na názory, že dobrý řemeslník nemusí svoji práci prezentovat, určitě ne tímto způsobem. Jenže to také může znamenat, že se nechtějí ztrapnit – bojí se se svojí prací vyjít na veřejnost. Také sdílím názor, že meč NELZE posuzovat z fotek, ale je potřeba jej studovat pod různým osvětlením osobně. Jenže co dělat s těmi, kteří si chtějí uchovat svoji anonymitu?
Posouzení nechám na vás. Doufám že moje fotky budou stimulovat k návštěvě a dovytvoření nebo přetvoření vašich názorů a povědomí na moji osobu.

Tak, první z mých prací.
Jedná se o restaurování starých čepelí.
Tantó je původem ze „sbírky“ starého pána. Ten měl na půdě militárie z druhé sv. války. Mezi nimi jediný japonský. Takto jej údajně našel zapíchlé v zemi po ustašovcích. Nejprve prošlo rukama sběratele militárií, protože se o japonské zbraně nezajímal, pustil je dál.
Nový majitel si sám udělal hrubý brus, až po té je předal mě. Na můj vkus odebral zbytečně mnoho materiálu. Čepel mumei. Hadori bylo nutné díky zlomenému kissaki a věcem z toho vypývajících...
Chyběla saja, kterou jsem dodělával a kogatanu jsem také spáchal. Cukamaki je samozřejmě moje práce a je tam kopie originálního menuki. To bylo zhotoveno z velmi tenkého plechu, proto kopie. Zbytek je originál.
Přílohy
Tantokomplet4.jpg
Tantokomplet4.jpg (129.19 KiB) Zobrazeno 6173 krát
Tanto ukázka.jpg
Tanto ukázka.jpg (86.94 KiB) Zobrazeno 6173 krát
Pavel Řiháček

Re: Čeští výrobci a leštiči

Příspěvekod Pavel Řiháček » 15.5.2012, 10:32

Wakizaši původem od jednoho z členů fóra. Byla to jen čepel v širasaji, „přepolišovaná“ kvůli korozi.
Přílohy
Wakhotovo.jpg
Wakhotovo.jpg (210.93 KiB) Zobrazeno 6172 krát
Wakpred.JPG
Wakpred.JPG (149.68 KiB) Zobrazeno 6172 krát
Pavel Řiháček

Příspěvekod Samurai » 15.5.2012, 11:51

Pavle vítej, vlastní vlákno je samozřejmost, klidně bych ho nazval u podle tebe..

reklama to v duchu toho slova rozhodně není, tu myslím nemáš zapotřebí a nahrazuje ji dlouhodobá vysoká laťka kvality.. nazval bych to spíše prezentací, protože na tvém webu to dost vázne a je doopravdy škoda, aby jsi byl na pozici Járy Cimrmana, kdy by všichni znali něco, co neviděli :wink:

jak budeš mí další fotky a informace, tak to hrň sem.. uvažuješ i o simultánním profilu na knifu pro ty, co sem nechodí, nebo ti ho mám vytvořit a alespoň tam kopírovat fotky a informace?
Samurai

Příspěvekod Pavel Řiháček » 15.5.2012, 14:51

Fotek je dost, času velmi málo. Takže pomalu budu přikládat.
Na stránky jsem taky dlouho neměl čas (již dlouho se připravují nové), snad se také povedou. :D
Pavel Řiháček

Příspěvekod teppannoodle » 15.5.2012, 15:15

Ahoj .
Je vidno ze Pan majster rozumie svojej robote , vazne krasne !!!
Pekna cista robota , prajem vela uspechov a priaznivych a spokojnich zakaznikov.
Ako mi raz povedal jeden pan japonec , brusenie a lestenie japonskeho meca je velmi tazka robota , tak teraz je vidno vysledok :D
Aj koshirae a oplet je krasa :D
Pekny den . S pozdravom.
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 15.5.2012, 17:13

S tim casom to poznam, inac ta saya pre tanto je pekna. Zasluzila bi si lebsie fitingi. Sadlo bi na to Waki-goto fitingi a lebsie navinute Tsukamaki. To bi sa hodilo v cirnernej farbe.
cyro

Příspěvekod Pavel Bolf » 15.5.2012, 17:21

co dodat, pěkná práce.
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Řiháček » 16.5.2012, 9:06

Děkuji za chválu. Moc to potěší.
K tomu tantó bych ještě jednou dodal, že fitingi, jak Cyro píše, byly originální. Pro mě to znamená to, že pokud zákazník neurčí změnu něčeho, musím vše opravit a zachovat v původní podobě (sestavě) tak, jak to bylo. To se týkalo i cukamaki, i když ne v plném rozsahu. U cukamaki se odhadla původní barva a speciálně se na ně objednalo hedvábí. Zákazník si domyslel ty tmavé šipky.
Saju a kogatanu si také určil jak má vypadat. Práce byla trochu náročnější než obvykle, ale výsledek si myslím dopadl velmi dobře.
Já si nemohu dovolit skládat fitingi jak se mě zlíbí. Pracuji většinou s meči, které někomu patří a ti berou svůj meč jako starožitnost a chtějí zachovat jejich autenticitu. Ta je skutečně často narušena seskládanými fitingi. Ale jen na zákazníkovi záleží, jestli se bude něco měnit. Já mohu jen navrhovat možnosti. Zde bych stejně nic neměnil. Je to jen věc názoru a vkusu.

K tomu wakizaši bych jen dodal, že jde o velmi čistou práci. Sami vidíte pravidelné kalení a jemnou hadu (většinou). Zajímavé je, že na šinogidži byla hada jemnější, než na dži. Tedy jde o ko-mokume, někde ale je až itame. Může jít o důsledek odebrání materiálu.
Protože ji někdo předemnou nejméně jednou neodborně leštil, není jisté, že se dochoval původní tvar. Proto je těžké jednoznačně určovat původ. Osobně se přikláním k tomu, že jde o hizenskou práci. Pro některé z jejich mečířů by mluvilo i mizukage.
Pavel Řiháček

Příspěvekod vlcek » 16.5.2012, 13:02

Pavle Řiháčku,

i ve skutečnosti je wakizashi krásné, majitel je na něj právem pyšný.

...s Tvým dovolením. máš i můj obdiv z řad přispěvatelů tohoto fóra.

Hodně Zdaru

Vlcek
vlcek

Příspěvekod cyro » 16.5.2012, 16:15

V tomto pripade majitel Tanta urobil chybu v tom ze zmiesal fitimgy. Kozuka je Sakudo nanko, Tsuba, fuci a kashira zelezo a menuki med. Ani to tsukamaki nejde z nicim. Na sayi vizera bit dizajn chrizenten, preto som spominel waki goto, ktore maju k tomu pekne fitingi. Osobne bi som zvolil dizajn chrizanten a shishi, Menuki dat shishi.
cyro

Příspěvekod Agog » 16.5.2012, 16:41

Taky se přidám, jsem rád, že sem Pavel Řiháček dal nějaké své práce. Osobně nedokážu ohodnotit čepel, nebo leštitelskou práci, ale barevné a tématické sladění koširae mi přijde na pohled fajn, barva opletu a same se hodí k "měkkému" motivu ptáků stejně tak měděné menuki nepraští do očí je v měkčí hnědé barvě než třeba černé šakudo. Zlatý okraj kozuky mi ladí k cukamaki a černý vnitřek zase k té černé části saji. Celkově líbí.
Hodnotit volbu majitele asi nemůžeme, protože nevíme jaké pohnutky a možnosti výběru měl.

Můžu vědět jaký motiv je na menuki a na kašiře?
Agog

Příspěvekod Pavel Řiháček » 16.5.2012, 19:47

Opravdu jsem rád, že se vám moje práce líbí. Jen doufám, že tu skutečně nebudu prezentovat sám. Vím, že mnozí již dávali své fotky do jiných vláken, ale nějaké vaše nové výtvory by se časem mohly ukázat zde.

Cyro, ty ozdoby byly ze šakudó, kromě cuby. Ta byla opravdu ze železa. A to nanako je tam také. Moje chyba, že jsem to menapsal. Nechtěl jsem je sem dávat, protože to není moje práce. Opravdu si myslím, že vaše úpravy by celý dojem strhly. Byla by to práce pro práci. I když by se to tak samozřejmě dalo taky udělat. Já se vždy přikláním raději k zachování toho, co meč nesl před opravou. Nicméně na tom nelpím. Také jsou případy, kdy je skutečně lépe vybrat něco jiného.

Původní menuki na obr. je také ze šakudó, kopie je z mědi (galvanoplastika) a na tu černá chytá velmi těžko. Jedná se o hrající si štěňata.
Přílohy
Menukio2kop.jpg
Menukio2kop.jpg (90.78 KiB) Zobrazeno 6053 krát
PC070096.JPG
PC070096.JPG (192.51 KiB) Zobrazeno 6053 krát
Pavel Řiháček

Příspěvekod Agog » 16.5.2012, 21:09

Hmm nevím jestli by to mohlo být tak přímočaré, ale tématicky mi to připomíná zbraň někoho kdo má vztah k lovu :-)

Za sebe chci říct, že jsem o nějakém takovém vlákně uvažoval, ale pracuju pomalu, teď mám jen tak 2h čas denně přes týden. O víkendu je to lepší. Takže věci vznikají pomalu.
Ale už sem na fórum nebudu dávat nedodělané věci je to zavádějící. Aktuálně mám rozpracované dvě tsuby, menuki a trochu fušuju do šperků s přírodními motivy abych získal jakýsi jemnocit pro materiál samotný a pro to jak vyjádřit živou věc neživým materiálem.
Agog

Příspěvekod cyro » 16.5.2012, 22:53

fotke to vizeralo na zelezo, teraz to lebsie vidiet. Inac dat fitingi do kopi, nie je lahke. Sam hladam jednu kozuku uz 15 rokou a zatial bez uspechu. Potrebujem konkretnu skolu z urcitim dizajnom a to je dost taske, hlavne ked to musi bit dostatocne vysoka kvalita. Preto aj nahodne zhanam fitingi a postupne ich davam k sebe. Naposledi sa mi podarilo po dlhom case najst warikogai ku kozuke , ktoru som mal uz na meci. Fotka je pri mojej zbierke.
Spravne sa maju fitingi mechovat podla skoly, materialu, kvality , dizajnu a samozrejme stilu koshirae.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 17.5.2012, 21:12

Zdravim , panstvo ;)
Dajte chlapy aj ini majstry su tu dajte fotky . mohlo by to byt vlakno pre vsetkich :)
teppannoodle

Další

Zpět na Obecná diskuse