Japonské kulturní dny 2014 – České Budějovice

Moderátor: Eagle

Re: Japonské kulturní dny 2014 – České Budějovice

Příspěvekod Jaroslav Němec » 3.2.2014, 13:55

Já myslím, že tam ani není třeba jet. Je evidentní, že se jedná minimálně z 90 % o číňany a to vidím jako ztrátu času. Jistě se mnou budou mnozí souhlasit, že "číňan" patří k rajčatům!!!Průser je až takto vyškolení lidi příjdou na nějakou naši akci a chytnou někomu z nás na meč???!!!...
Jaroslav Němec

Příspěvekod Pavel Bolf » 4.2.2014, 18:44

já tam byl..no. Zřejmě velké nadšení a žádné znalosti. Nejsem přesvědčen o tom, že by se přednášející snažili dělat z lidí blbce. Nejspíš i tomu, že se jedná o originály věřili. Měli jsme spolu debatu, snad to skončí solidnějším studiem problematiky nihonto......uvidíme
Pavel Bolf

Příspěvekod Jakub Zeman » 5.2.2014, 0:18

Tak to by bylo ze všeho nejlepší.
Jakub Zeman

Příspěvekod Samurai » 5.2.2014, 9:55

no mě fascinovala fotka toho pána jak zaujatě pozoroval metalurgické efekty na čínské čepeli :lol:

co ti Pavle vůbec řekli na to, že pořádají workshopy a platí "Kdo neumí - učí" .. ? :roll:
Samurai

Příspěvekod birch » 5.2.2014, 11:27

Samuraji - myslim, ze tvuj komentar je uz zbytecny - kazdy nejak zacinal ... i ty.
Pavel Bolf si nasel, cas a snahu a zajel do CB, byl pritomen a i to zhodnotil zde i u sebe na FCB. Nekde se stala chyba, omyly byly zrejme vyvraceny - dle reakci k fotkam na FCB Bavla Bolfa od pani Mecirove to uznavaji...

Jsme rad, ze k tomu doslo, treba priste v CB budou k videni kvalitni mece i hodnotna prednaska - naposledy tam neco podobneho bylo v Muzeu v roce 1986, 1987, kdy jsme byl male dite a byl se tam se skolou podivat.
birch

Příspěvekod vlcek » 5.2.2014, 20:03

Jsme rad, ze k tomu doslo, treba priste v CB budou k videni kvalitni mece i hodnotna prednaska - naposledy tam neco podobneho bylo v Muzeu v roce 1986, 1987, kdy jsme byl male dite a byl se tam se skolou podivat.

souhlasím. První dojem má li to být výstava je pochopitelně strašný, jsou to příšerné kopie za účelem prodeje pro slepé zákazníky, nikoli substitut meče katana pro cvičení.

Pokud šlo o přednášku a ne o výstavu, zájmový či jakýkoli program i s didaktickými prvky, jsem rád, že tyto akce vůbec jsou. Kvalitativní stupeň je mírně nižší než je obvyklé, ale kvituji to jako dobré. Pro mládež super. Pokud jsou organizátoři a návštěvníci v pohodě a přednáška obsahuje i diskuzi, rozhovor či instruktáž je to skvělé.

Ruku na srdce bylo a je málo dobrých expozic a přednášek, na straně druhé na to jak jsme malá země si vedeme dobře. Rád bych připomenul, že moravské aktivity jsou i z akcí minulích v tomto směru snad kvalitním nezastupitelným nosičem za posledních cca 10 i více let do minulosti, nezustane jen u nich bude toho více :-)

Vlčák
vlcek

Příspěvekod Jakub Zeman » 5.2.2014, 21:17

Upřímně řečeno většina tvůrčích
mečových aktivit na úrovni se děje na Moravě, v Čechách je to nesrovnatelně slabší...
Jakub Zeman

Příspěvekod vlcek » 5.2.2014, 23:19

Myslím, že když moravští přiloží ruku k dílu pro celou ČR, potažmo s přímím vedením z Prahy bude to super.

Morava by měla být na důstojné postavení, minimálně takové střední v celém managementu formálních aktivit kolem mečů v ČR. Cíle a realizace plánů jsou dané věci. Tyto cíle a aktivity byly stanoveny dávno před námi prvními průkopníky našeho snažení. Jakub k průkopníkům nepochybně patří, i když tím netvrdím, že je starý :-) to ne!

Pro zopakování primárních cílů co je to? popularizace a společná výměna informací z očka do očka. Popularizaci v tom frontálním pojetí je expoziční činnost a přednášková - diskuzní aktivita.

Pořád a je mi to líto, v tom nemohu najít místo pro soutěž "vidle roku".

Obecně v ničem, v řemesle především nesmí chybět dle mého osobního názoru poctivost, k té patří jak se domnívám na straně jedné i přiznat chybu a být upřimný opačně, nebát se říct co si myslím, něco udělat.

Vlcek
vlcek

Příspěvekod vlcek » 5.2.2014, 23:26

..mě napadá se divím, že jsme nedostali ještě tytyty od administrátora, protože tato diskuze sem asi vůbec nepatří, že?
vlcek

Příspěvekod Jaroslav Němec » 6.2.2014, 7:16

"Vidle roku" to je dobré, takové moravské. Když si to přepožím do hanáčtiny, tak to so "Vedle roku". Asi ne, ale napadá mě nový typ soutěže.... :lol: :lol: :lol:
Jaroslav Němec

Příspěvekod Jura » 6.2.2014, 8:36

Nekvalitní info může mít (na některé lidi a za určitých podmínek) stimulující efekt. Pamatuju si, jak jsem kdysi v prváku byl na jakési přednášce Nové Akropole o japonském myšlení nebo náboženství nebo co to bylo... A celou dobu jsem si nedůvěřivě říkal: To je nějaké divné, to se mi nezdá, že by to bylo takto... A po skončení mi to nedalo, šel jsem domů a začal jsem studovat, jak to teda doopravdy je :P . Tím netvrdím, že dneska vím, jak se věci doopravdy mají, ale ta stovka za ten impuls tehdy asi stála :mrgreen: ...
Jura

Příspěvekod vlcek » 6.2.2014, 14:14

šel jsem domů a začal jsem studovat, jak to teda doopravdy je :P . Tím netvrdím, že dneska vím, jak se věci doopravdy mají, ale ta stovka za ten impuls tehdy asi stála :mrgreen: ...

Juro - ideální stav, tj. pochopení a zaměření se správným směrem. To na tobě obdivuji a je to především z Tebe velmi pozitivně cítit, mám ten pocit.

Zajímavé by bylo podívat se na jednotlivé party meče z hlediska jazykovědy a překladu, morfologie jednotlivých popsaných částí. Pro širokou českou "našinec" veřejnost by to byla neocenitelná služba. Již jsme něco málo řekli o výrazu Mune, ale jsou zde další jako je například Koshinogisuji apod. V Japonsku jsou i rozdílná podstatná jména, jinak užitá v určitém kontextu a nebo také více výrazů pro jednotlivý kontext. Oba víme, že ve sdělení leštiči nazývají Hazuja, též také Hadzuja či Shita hadzuja, tj. finální leštění Hadzuja či Shita džizuja apod. Chápu, že to je také problematika přepisu do naší abecedy a problematika toho co je obvyklé či je individuální apod. Jinak jsem laik a laikem zůstanu, takže omluv mé nepochopení, či špatnou terminologii v technickém kontextu.

Toto by bylo zajímavé pro příspěvek lingvisty na nějaké diskuzní či přednáškové pásmo pro odbornou i širokou veřejnost se zájmem o dané téma.

Už se na všechno moc těším :-)

Vlcek
vlcek

Příspěvekod vlcek » 6.2.2014, 14:16

Dodatek:

Vám lingvistům budem asi líbat za toto co pro nás děláte nohy, otázka je jestli se necháte :-)
vlcek

Příspěvekod vlcek » 6.2.2014, 14:19

Jardo - ty "Vidle roku" mohou mne napadá! být pravda, koupíme vidle zase z Japonska a přetavíme je, co ty na to? :-)
vlcek

Příspěvekod Jaroslav Němec » 6.2.2014, 14:24

Jo vidle z období Kamakura jsou určitě překládané a mají hamon. :lol:
Jaroslav Němec

Předchozí

Zpět na Obecná diskuse