České Budějovice - přednáška M. Steckera

Moderátor: Eagle

České Budějovice - přednáška M. Steckera

Příspěvekod birch » 8.5.2015, 20:33

Přednáška - výroba, broušení a vše další o japonských mečích - Milan Stecker
Datum konání:
23. Květen 2015 - 10:00 - 12:00

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás pozvat na přednášku o japonských mečích, na kterou jsme pozvali jednoho z předních odborníků pana Milana STECKERA.

Pan Milan STECKER je žákem Viktora Hasuhany, prvního Čecha, který studoval restaurování japonských mečů přímo v Japonsku. Pod jeho vedením začal p. Stecker studovat japonské mečové soupravy a znalectví japonských mečů. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci uspořádal tři výstavy s problematikou japonského meče a jako odborný poradce byl u zrodu dvou výstav v Náprstkově muzeu v Praze.

Balím meč do úsměvu...

Přednáška proběhne 23. května 2015 od 10,00 - 12,00 hodin ve Fudoshinkai dójó - SK Pedagog, Branišovská ul. 36, 37005 České Budějovice.

Poplatek za přednášku: 300,- Kč (platba na účet)

Přihlášení: do 15. května 2015 na mail: fudoshinkaicb.seminare@email.cz,
(přihláška je platná uhrazením poplatku na účet č.: 2100312756/2010, pozn. jméno+přednáška meč)

Těšíme se na společné setkání.

Vojtěch ŠTREJN

zdroj: http://www.fudoshinkaicb.cz/udalosti/pr ... an-stecker
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Krátké zamyšlení nad japonským mečem - Milan Stecker

Příspěvekod birch » 8.5.2015, 20:34

Zdroj: http://www.fudoshinkaicb.cz/kratke-zamysleni-nad-japonskym-mecem-milan-stecker


Krátké zamyšlení nad japonským mečem - Milan Stecker

Japonských mečů je po celém světě velké množství. Zájem o ně je způsoben nejen jejich vlastním tvarem, který je zcela ojedinělý mezi ostatními předměty, ale hlavně kvůli jejich výborným vlastnostem jako zbraně.

Koluje kolem nich velké množství fám a historek. Je to způsobeno hlavně jejich neznalostí. Je známo, že takový první velký export mečů začal na konci 19.století, kdy se Japonsko poprvé otevřelo světu. V tomto období také začala velká móda sběru orientálií. Mnoho cestovatelů navštívilo orient. Téměř na každém zámku nebo v bohatém domě byla nějaká sbírka z Indie, Číny nebo Japonska.
Druhá vlna mečů se k nám dostala s legionáři, kteří se po první světové válce vraceli přes dálný východ domů. Po druhé světové válce nastal u nás pokles zájmu o japonské meče. Mnoho sběratelů je nedokázalo určit a nevědělo si s nimi rady. Říkávali dokonce „ Za tu orientální šavli mi nikdo nedá ani pořádnou šavli ! „
V 90. letech u nás nastaly velké změny. Otevřely se naše hranice, objevily se nové knihy a především internet. Dnes už téměř každý ví jak japonský ( každý říká samurajský ) meč vypadá. Je ovšem pravda, že i přes tyto nové informace, pořád podstatné znalosti o výrobě a vlastnostech japonského meče chybí.

http://www.fudoshinkaicb.cz/sites/defau ... ker1_1.jpg
Obrázek

Už při prvním letmém pohledu na jakoukoliv japonskou zbraň i laika určitě překvapí její dokonalý vzhled a propracovanost každého detailu. Toto pramení z faktu, že na výrobě jedné zbraně se podílí až 8. řemeslníků. Každý z nich se specializuje jen na tu svou věc a dělá ji celý život. Když se pak složí celý meč dohromady, vznikne vysoce elegantní a funkční zbraň, která v rukou zkušeného bojovníka dokáže neuvěřitelné věci. Například je známo, že japonský meč je nezlomitelný. Každý si může představit tvrdý neohnutelný a těžký kus oceli. Přitom je pravda úplně jinde. Konstrukce čepele a způsob zakalení, s tím, že břit je tvrdší než hřbet a boční plochy dovolují meči se i ohnout. Po narovnání a přebroušení lze meč opět používat. Při tomto defektu nepraskne ani břit. Mluvím samozřejmě o kvalitních zbraních. Z toho lze usoudit, že meče jsou naopak relativně měkký. Toto je varování před neškoleným použitím. V rukou člověka, který neví jak zbraň použít, se velmi často meč zničí.
Na závěr musím poděkovat všem lidem, kteří jsou ochotni opravdu pomoci při „záchraně“ historicky zajímavých a ojedinělých japonských mečů už jen tím, že je vlastní a nedopustí jejich další devastaci. Je třeba vědět, že skutečný meč je výsledkem mnohaleté zkušenosti, dřiny i mimosmyslového vnímání řemeslníků, kteří mu oddali celý život. Proto jakýkoliv meč, který se dochoval do současnosti, si zaslouží úctu. Každý, kdo má štěstí a vlastní jej, má téměř povinnost zajistit jeho další cestu pro budoucí generace.
Milan Stecker
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: České Budějovice - přednáška M. Steckera

Příspěvekod birch » 19.5.2015, 20:57

Dnes jsem se od poradatele pana Strejna dozvedel, ze se jedna pouze o klubovou akci clenu Fudoshinkai...

Nicmene cca za mesic bude poradana prednaska pro verejnost, tak snad se tam uz dostanu :D :o
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27


Zpět na Obecná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron