NBSK výsledky v kategorii tosogu.

Moderátor: Eagle

NBSK výsledky v kategorii tosogu.

Příspěvekod Agog » 10.5.2015, 20:36

Letos jsem se účastnil spíše z povinnosti soutěže pořádané Nihontó Bunka Šinkó Kjókai se svou dva roky starou záštitou z uplného začátku mé profesionální kariéry.
Vzhledem k tomu, že se výrobou součástek živím (Na rozdíl od konkurence.) tak nebyl čas a prostředky věnovat několik týdnů soutěžnímu kousku a tím se připravit o příjem ze zakázek.
No ale situace je taková, že tímto vstupem se začínám účastnit pravidelně a už nyní připravuji soutěžní specialitu.
Má ranná práce získala hodnocení njůsen 入選 tzv. vybrán v soutěži, anebo jako "hodný vystavení" a byla hodnocena v této katogorii nejvýše což není zase tak špatné. Ne každá práce je do soutěže přijatá a prací se schází mnoho desítek převážně z Japonska.
Výsledky v pdf.
http://www.tosogu.cz/send/NBSK-results-2015.pdf
Agog

Re: NBSK výsledky v kategorii tosogu.

Příspěvekod birch » 10.5.2015, 21:23

Moc pekne, drzim palce.
birch

Příspěvekod Agog » 14.5.2015, 11:31

birch píše:Moc pekne, drzim palce.

Díky :-)
Ačkoliv musím říct, že tahle soutěž se musí chápat v kontextu jednotlivých kusů. Eh, nemůžu k tomu víc říkat nebyl bych objektivní :-)
Agog

Příspěvekod cyro » 15.5.2015, 15:51

Gratulujem. Je to spravna cesta prezentovat svoju pracu a nebat sa dat ju ohodnotit odbornikmi.
cyro

Příspěvekod Agog » 21.5.2015, 14:01

Díky, ono to ani jinak nejde pokud člověk chce růst a mít to potvrzené.
Agog

Příspěvekod Patrick » 26.10.2015, 16:13

Agogu. Čím víc jezdíš po světě a čím víc tě tzv. dobří vychvalují (o chvále z Japonska atd. a jejím opravdovém významu už tu bylo napsáno hodně), tím víc je vidět, že ti to moc leze na mozek. Všimni si, že když něco nahodíš, nesetkává se to zrovna se chvalozpěvy. Čím by to mohlo být? Buď nejsi zdaleka tak dobrý jak doufáš, nebo jsou i mnohem lepší, nebo jsi moc drahý bez jakéhokoliv opodstatnění v kvalitě tvé práce, případně kombinace. To, že nemáš práci a musíš se nabízet na kataně je smutné, a člověk si říká proč? Vystavuješ v Paříži (no a co), cpeš se do Ameriky atd. a pořád to nestačí na obživu? Tak to je průser, stejně jako ty a tvoje ego. To, že děláš pro Francouze, který si u nich občas udělá výstavu, a proto se dostaneš do Paříže, to má být něco k obdivu? Bolf si taky dělá výstavy po republice. Spousta laických malířů vystavuje po vesnicích a městech ve svém okolí, Znamená to, že pomůžeš do Francie s mečem a výstava je v Paříži, že jsi borec světového formátu?! Tvoje nazývání se profesionálem a potom šplhání na kataně jsou opravdu směšně rozporuplnné.
Snažím se dost dlouho se jen usmívat nad moudry zde padajícími od různých členů, ale tohle už se fakt nedalo vydržet.
Kéž by bylo víc Němců a jiných soudných, kteří už reagují úplně jinak nebo místo keců raději pracují, aby se něco aspoň časem naučili.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Agog » 26.10.2015, 22:25

Milý Patricku,
Na Katanu to dávám jen tak aby se neřeklo. Češi mě neživí, nikdy neživili a nečekám, že někdy budou.
Pro mě je důležitý, jestli lidi moje věci kupujou, chvály se nenajím. A oni kupujou, moje práce mě živí takže u mě dobrý :D
Agog

Příspěvekod Jaroslav Němec » 27.10.2015, 8:54

Já jsem skoro rád, že Patrick otevřel tohle téma. Pro každého z výrobců je samozřejmě velmi potěšující a povzbuzující chvála. Nicméně já v tom vidím velké úskalí. Tento "med" nás může velmi rychle do stavu že jsme fakt dobří a že nás už nemá kdo poučovat. V tomto okamžiku jsme veškerý růst zastavili a prakticky jsme skončili. Vše co potom děláme už nebude lepší. Když předkládám klukům ke konzultaci nový meč, tak jim občas ríkám, že med nechci. Co chci slyšet je kritika, protože jen ta mě může posunout. Samozřejmě v duchu přátelství ne nekonstruktivní obviňování. Všichni co dělají japonsko mimo japonsko jsou vystaveni jednomu velkému nebezpečí a to že to co produkují od prvního pohledu nedělal japonec. Má to prostě jiného ducha. Často to pozná i evropan, ale skoro vždy to pozná japonec. On to pozná a přesto to do nebe vychválí! Takže na tom nelze stavět. Je třeba najít způsob jak vás zasypou kritikou a vy je za to budete mít rádi, protože to bude motor vašeho růstu. To může nejlíp udělat japoský učitel, protože ten vás nebude šetřit. Já mám sice jen takového neoficiálního dálkového učitele, ale jsem vďěčný že mě nešetří ani v nejmenším. Mečíři to s tím " japonským duchem" díla mají asi trochu jednoduší než výrobci tosogu. Ti mají velkou nevýhodu, protože je to většinou rychle poznat. Vím o špičkovém rytci, který občas dělá japonské mečové součástky a ty přesto, že jsou precizní, tak z nich čiší evropa na 100 honů. Všichni známe Forta Hallama (doufám že jsem to nezkomolil). Jeho práce jsou velké umění, ale je mi líto amerika z toho je vidět na první pohled. Když to dám na meč bude to cizorodá součástka.
Proto všem říkám vyhledávejte konstruktivní kritiku, jen tak porostete. Odstrašujících případů opaku máme kolem sebe dost, tak se nestaňme dalšími. Schopnost citlivosti vnímání je věc dlouhého procesu a musí být podepřena značnými znalostmi. Toho se nedopracuje nikdo kdo má na prvním místě zisk a ne kvalitu. Pokud svou kritiku nezačne kritik slovy: ty debile cos to zase zprasil...., ale: já si myslím, že by bylo dobré zkusit...., tak s potřebnou dávkou sebereflexe jsme schopni buď odhalit svoji chybu, nebo kritika zařadit do kategorie kalících vodu. Pokud se tím budeme řídit, tak z nás třeba jednou ti japonci budou :-) .
Jaroslav Němec

Příspěvekod Patrick » 27.10.2015, 9:37

To má hlavu a patu. Ta česká rukodělnost je zrovna u Agoga zjevná. U Halama je to nejaponské na první pohled, to je taky fakt. Pokud jim to stačí k obživě a uspokojení se nad příspěvkem na youtubu, nechme je při tom. Ale to, že někdo nemá cit nebo možnost konfrontace s Japonskou prací, a proto si to od nich koupí a ještě je pochválí, to neznamená, že jsou dobří výrobci tosogu. V jednom příspěvku píše Agog jak shání práci, a proto to tu vystavuje, ve druhém je to u něj dobrý. Tak hlavně že je se sebou spokojený. Já vím, že bych si od něj nic nekoupil nejen proto, že to jde sehnat za polovinu, ale hlavně proto, že je to česká (rukopisem) rytina.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod cyro » 27.10.2015, 19:05

S tim sa stotoznujem. Preto ponukam uz dlhsie kazdemu, kto ma zaujem dat ohodnotit svoju pracu odbornikom. Pocas Token Kai, je po kope dot odbornikov, aby sme v priatelskej nalade pozrely a zhodnotily prace a dalo sa doporucenie, na co sa zamerat a zdokonalit. Poznam odbornikov, ktory dokazu v dobrom dat kritiku. V niektorich pripadoch aj pomost sa dostat k spravnim ucitelom. Je to asi najlebsia cesta ziskat si obras o praci. A hlavne skritizovane timy spravnymi ludmy. Aj Yamazaki pouziva na lestenie mecov necertifikovaneho lestica, ktory ma vysoku kvalitu prace a dobru cenu. Videl jeho pracu a teraz ho pouziva aj na mece pre NBTHK.
cyro

Zpět na Obecná diskuse