Tameshigiri

Moderátor: Eagle

Re: Tameshigiri

Příspěvekod teppannoodle » 27.5.2011, 20:57

Ahoj.
Zaujimave ako sa sekaju makiwari.
Videl som asi jedno video kde ten majster sekáč pouzival tieto veci co spominal Mr.tvola.
Inak sa mi to celkom paci toto sekanie.
Bolo to tusim ciernobiele video z Nakamura majstrom.
Clovek nevedel co ide urobit ked pristupil k tej vecicke a az potom ju rozsekol.
Asi viem o com hovoril Mr.tvola.
Pozdravujem.
teppannoodle

Příspěvekod Pavel Bolf » 29.5.2011, 18:19

http://www.youtube.com/watch?v=xzJAUKZGyNQ
pokud máš na mysli tohle, tak to je myslím úplně jiná liga.
Pavel Bolf

Příspěvekod zb » 30.5.2011, 1:55

Fotogalerie: Sensei Nakagawa, seminář tameshigiri, Olomouc http://battojutsu.aikidojo.cz/galerie.php#OL052011

Obrázek
Zdenek Balzer
( zdenekbalzer.cz | AIKIdojo.cz )
zb

Příspěvekod Pavel Bolf » 30.5.2011, 7:45

tak jsme si pěkně zacvičili a zasekali. Někteří v tom ještě se sensejem pokračují. Seminář do byl moc pěkný. U některých účastníků bylo od doby co jsem s nimi sekal naposled vidět značné zlepšení a v jednom případě takové, že bych si nemyslel že je to v tak krátkém časovém období možné. Aspoň si jeden udělá představu, jaký má vliv vedení zkušeného učitele na žáka, který pod jeho dozorem techniky studuje.
Pavel Bolf

Příspěvekod teppannoodle » 30.5.2011, 18:26

Pre Pavla.
Ano je to ten Majster na videu toto video som myslel.

Ale skoda ze som neprisiel ako som mal v plane na Vas seminar .
Vyzera to ze si vsetci dobre zacvicili pod skvelim vedenim.

Nonstop v dielni dorabam mec.
Keby som prisiel s bokenom tak cvicim seky vzduchom ?
Majtesa pekne.
Mato :D
teppannoodle

Příspěvekod Pavel Bolf » 31.5.2011, 5:30

jeden den se cvičily v podstatě kata, takže to by nejspíš bylo s bokenem, druhý den se sekalo a asi by byla možnost si půjčit některý z mečů, kterými sekali ostatní.
Já sem sekal většinu seků nepříliš ostrým mečem s velkým hiraniku. Zajímalo mě, jak to půjde a moc jsem tomu šance nedával. Kupodivu jednodušší seky jako kesa giri šly překvapivě dobře. Dokonce i v provedení zespodu to celkem šlo. Nejhorší výsledky jsem měl u vodorovných seků vedených jednou rukou, kde prostě techniku nenahradí nic a mé vratké nohy na měkkém tatami měly v závěru docela dost a moc mě nepodržely:( Sekání se natáčelo, takže se pokusím sem pak umístit video i s těmito nepovedenými seky. Je na nich nejspíš vidět, jak důlezité jsou základy a že když se po nepovedeném seku provede něco jako čiburi, noto a zanšin, tak to nemusí být až takový neúspěch :wink:
Sensei Nakagawa by se měl opět vyskytnout na delší dobu s možností pořádání seminářů v září, tak snad se opět sejdem a zvítězíme nad nějakými rohožemi.
Pavel Bolf

Příspěvekod teppannoodle » 31.5.2011, 7:41

nadhera super
teppannoodle

Příspěvekod Oruto » 31.5.2011, 8:07

Jsem zpátky z cest, koukám, že jste si taky užívali...
Jen souhlas s postem od Mr.Tvoly 27.5.2011, 12:59

Za ten post díky.

Ještě bych rád připomněl co už jsem myslím psal, že "tamešigiri" se přeceňuje. Za sebe žádné video posílat nebudu (na videa z osobního cvičení jsem trochu alergický), ale přeseknout rohožku, jednou nebo dvěma rukama není nic extra těžkého způsobem, jakým běžně cvičíme. Tj. byť by mělo jít o seitei formu, nebo korjú. Osobně čučím jak z jara, když frajer (typu Nakagawy senseie) vezme volně postavený bambus, stejně jako každý, kdo seká volně stojící makiwary... pokud se nepletu, takto to původně bylo vždy. Ale naše zkušenost se sekáním byla taková, že stačilo pořádně dělat to, co se člověk X let učil (s bokkenem nebo iaitó). Prostě stačí, stačilo dělat to, co nás učili roky. Mno a když se někdo roky zaměří jen na makiwary, asi mu to půjde ještě snáz ;)

No a někdy stačí jenom hrubá síla... jak potom poznat "výsledek" :)

A s dotazy, komentářem nebo i poučováním o "Musó rjú" nemám problém. I od laiků... jen se naopak už neptám ostatních na to jejich. Mimochodem "Musó rjú" nestačí... a jen mate. Jde o Šintó musó rjú :)

Patrik
Oruto

Příspěvekod Oruto » 31.5.2011, 8:08

zb

Sám za sebe jen doufám, že prezentace a demonstrace jednotlivců jsou, a zůstanou, vnímány jen jako prezentace a demonstrace jednotlivců, ničeho jiného.
Sebereflexe je těžká věc.

Absolutní souhlas!

Patrik
Oruto

Příspěvekod Pavel Bolf » 31.5.2011, 9:32

S tímhle tak zcela nesouhlasím. Tedy, s částí komentáře. To že se tameshigiri přeceňuje je nejspíš pravda, alespoň pokud jde o samotné sekání. Uvalit makivaru ostrým mečem dokáže po desetiminutové instruktáži a pár cvičných secích s bokenem skoro každý. Na straně druhé, z vlastní zkušenosti vím, že některé seky jsou zkrátka těžší a pevně věřím tomu, že spousta dobrých iaidistú by s nimi neuspěla....tedy, pokud se za úspěch považuje jen samotné přeseknutí makiwary. Spíš bych řek, že samotné přesekávání makiwar se přeceňuje. Bez toho zbytku, ať už je to technika, nebo ceremonie kolem toho, je to jen sekání. I na semináři lze pozorovat u těch ,,úspěšných", kdo pracuje na sebezdokonalování a kdo se jen předvádí. Useknutí čehokoliv je jen jedním aspektem škol zabývajících se tameshigiri, je na každém aby zvážil jak významným v porovnání s těmi ostatními. S tím souvisí i domácí videa. Je rozdíl mezi záznamem, ukazujícím jak něco děla či nedělat a videem, které má ukázat, jak mi to sekání skvěle jde.
tady japonský chlapík který krátce cvičí iaido a nikdy nesekal ,katí makiwaru po krátké instruktáži. Na pěti makiwarách které si rosekal bylo vidět velký pokrok.Nakonec sekal i vodorovně, což už je docela těžké. Z toho je zřejmé, že samotné useknutí technikou kesa giri není nic světoborného:
http://cid-e88c5a0bd4a57aa5.photos.live ... A57AA5!153
Ve školách, jako je Toyama a pod nejde jen o sekání makivar. I zde se studuje kata a forma. Zkrátka jen občas někdo pavažuje to nejzábavnější a nejsnázeji odprezentovatelné za nejdůležitější.
Pavel Bolf

Příspěvekod Oruto » 31.5.2011, 9:55

Pavle zdravím...

Myslím, že píšeme o něčem jiném (anebo naopak potvrzuješ to, co jsem napsal). Nenapsal jsem, že je snadné každé seknutí makiwary... napsal jsem, že to není problém s tím, jak se to učíme. Myslím, že tady opravdu potvrzuješ, co jsem napsal... že vzít makiwaru, dokáže "každý". Tady to ale dost často vyznívá, že je to naprosto zásadní záležitost. U nás to prostě zásadní není :)

A tamešigiri jsem napsal v uvozovkách, tedy "Tamešigiri" se přeceňuje. Tedy sekání věcí považujeme prostě za něco jiného :)

Co se týče těch těžších seků... přesně jak jsem napsal. Jsou seky, u kterých se nestačím divit. Ale jednak je vše otázkou tréninku a taky, jak už tady bylo řečeno, některé seky až tak nedávají smysl. Tedy, nejsou nutné, řekl bych, ale kouká se na ně pěkně.

Od začátku těchto "diskuzí" jsou tady napadány určité metody tréninku s tím, že bez cvičení takového nebo makového se člověk to nebo ono nenaučí. Straší se bubákem rohožka nebo bubákem šinken... a ejhle ani jeden z těch bubáků není problém ;) Pro nás je prostě bubák něco jiného. Seme, zanšin, šisei, ri-ai mě osobně sežere mnohem víc času, než nějaká rohožka ;) Ale každému, co jeho jest, o tom tady píšu už roky.

Padá tu výzva k ukazování nějakých videí apod. Sry, sekání věcí je pro mě pouze moje osobní záležitost tak, jako metoda jakou cvičím suburi, nebo kihon. Prostě nevidím důvod, proč někde exibovat a cokoliv dokazovat. Tradiční budó, jak ho cvičím já má pro enbu svůj čas a místo.

Pindíky máme přece každý a nikomu nic není do délky nebo tvaru ;)

Patrik
Oruto

Příspěvekod Pavel Bolf » 31.5.2011, 17:14

na tom nemám co vyvracet, stejně tak jako na názorech mr.Tvoly a ještě kohosi, co se tu k tomuto tématu vyjadřovali. Nakonec ta věta, že s tím zcela nesouhlasím, byla spíš že jsem nevěděl jak to slohové cvičení začít. Osobně dnes považuju zanšin a ty ostatní zbytečnosti za to podstatné. Nakonec, useknout rohožku jsem se už zase naučil, ale pořádně chodit a stát ne :lol: Je pro mě docela zajímavé studovat šerm s hendikepem,neb si najednou člověk uvědomí, co je vlastně to těžké. A to máchání rukama držící meč to není...tedy, aspoň myslím. Nějak se mi nechce rozepisovat...tak třeba příště
Pavel Bolf

Příspěvekod Beaver » 31.5.2011, 18:39

Nerozumím tomu, nikdy jsem nesekal (asi si to ale zkusím až mi dojde nové čínské sunobe :D ) a pojmy co tu uvádíte mi nic neříkají, ale dovolím si jednu otázku. Nemá vlastně makiwara tak trochu fungovat jako simulace svalové hmoty protivníka ? Přijde mi, že trénink tameshigiri má za úkol člověka naučit seknout do protivníka a přitom být připraven na to, že tělo bude fungovat jako nějaká brzda, o kterou se meč bude mít snahu zastavit. Klasické máchání bokenem ve vzduchu nikdy nemůže nahradit tameshigiri u kterého prostě figuruje bambus nebo makiwara jako reálná a hmatatelná věc, skrz kterou je potřeba provést meč aniž by se zlomil nebo vypadl z ruky. V reálu pochopitelně bude asi šuma fuk jestli člověk umí někomu přeseknout správně nohu, protože ten meč na člověka 99.9% osob nikdy nepoužije, nicméně je to moje teorie a proto se na to ptám :)
Beaver

Příspěvekod teppannoodle » 31.5.2011, 19:58

Ahoj pan Beaver.
Mam obavu ze ste na nespravnej adrese ked hovorite ze ´´´´ máchání bokenem ve vzduchu´´´´´´´´,
rad by som vas pozval na trening kazde rano o 6-7 hodine.
A budete mavat bokenom nad hlavou pokial to len pojde ale verte ci nie s pridanim prace noh to dllho nevydrzite.

Ako vela ludi sa smeju kendo ze je to buchanie sa po hlavach s bambusovou palicou, tak vela je nevedomich ludi.

Ano dneska sa nebojuje. ale stale su ludia co to zeru co sa chcu bavit a aj taky co sa v mysli prevtelia na chvilku do samurajskej duse.

Na to ci ma mec kilo dva tri... co je to bokuto ci shinai to su cisla zial bohu iba cisla.

Myslim ze ten trening by vam trval max 4 min ak mate kuráž mozno viac ...minut.

Comyslite preco trva Gigeiko v kendo tak kratko?

Bol by som velmi rad keby ste porozmyslali inak ak vam odpoved neprichadza a je podla vas machani bokenem ve vzduchu zbytocne tak vam to ozrejmim.

Keby slo o boj na mece tak by sa na to nikto dneska nedal lebo je to strasny strach zaprve.
A za druhe v plnom nasadeni ked date z organizmu vsetko tak telo ma svoje limity ako srdce tak prietok krvi a okyslicenie.

V pripade reakcii spontannych su to dramaticke zmeny v organizme ako laknutie smyknutie ....
znasobuju rychlost elektroimpulzov mozgu do svalov co sposobuje totalne znemoznenie harmonicheho pohybu .

Hovorit dneska o prirovnavani sekania tela ako makiwary je nemiestne.
Sami dobre vieme ze mec presekne 2 ludi naraz .

Cvicenie s bokenom v lahkom treningu je to naj co mozete urobit pre svoj den.

Ide tu oto aby sa telo pripravilo a lepsie zvladalo zataz. o nic viac tu nejde.

Najlepsia zbran je prave boken.

Su zaznamy o starych bokuto a o ich majstroch ak mate zaujem tak to urcite najdete.

mat doma mec je velka zodpovednost.
ale mavat s nim vo vzduchu , tak na to sa je lepsie pripravit s bokenom to mi verte.
a len tak pre malu zmenu zacnite najskor trenovat nohy pohyby noch chodzu ale bez meca.
lebo ked natrenujete na zaciatku iba horny pohyb , tak neskor to nebude fungovat.

S pozdravom Mato..
PS.
Skuste si niekedy 5000 krat svihnut mecom takou rychlostou hore akou sekate dolu.
Aktivujte tento pohyb z noh.
To ucil Masatake Sumi majster meca.
teppannoodle

Příspěvekod Beaver » 31.5.2011, 21:13

Asi si nerozumíme - moje úvaha je taková, že s bokenem se trénuje hlavně technika boje (netvrdím, že to je hrozně snadné a určitě bych s ním nerad dostal přes prsty), tameshigiri oproti tomu slouží k tomu, aby člověk nacvičil jak se potom meč zhruba chová v reálné akci. Sekat rohože je lacinější a paktičtější než půlky prasat :) Ale jak říkám, je to pouze moje úvaha a zajímá mne, jestli jsem blízko pravdě nebo ne.
Beaver

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse