kto je hasuhana...

Moderátor: Eagle

kto je hasuhana...

Příspěvekod juraj kubinec » 22.11.2007, 7:59

pekny den, volam sa juraj kubinec
bol som upozorneny na tuto stranku- diskusiu, niekto verzus niekto...
kedze sa jedna zhodou okolnosti o cloveka mne velmi blizkeho, dovolim si tiez jednorazovo pripojit par slov... tiez sa ospravedlnujem ak mi nieco uniklo, niesom velmi zbehli v serfovani na podstrankach /mam z toho des/...
v prvom rade na adresu toho pana zo sumperku, vazeny patrik je velmi netaktne utocit na kohokolvek takymto sposobom. moj nazor je ze to so slusnostou nema nic spolocne... nech je pan bolf ktokolvek, ma pravo osobnej volby a prejavu, a urazat ho verejne preto ze nam jeho prejav nesedi... to je velmi velmi netaktne.
citam tu o nejakom pomaly tajnom kulte hasuhanu, a nestacim sa divit. moj nazor je, ze stat sa ziakom u ucitela je velmi jednoduche. staci ho presvedcit o tom ze pred jeho dverami je vasa konecna. ze zijete a zrodili ste sa pre to aby ste dalej niesli to co vam odovzda. viktora poznam par rokov osobne. bol som doterny ako vos a tak mu neostavalo nic ine iba ma prijat za ziaka. avsak za jeho ziaka som sa zacal povazovat az po rokoch ked ma sam nazval svojim ziakom...
neviem o ziadnom kulte, viktor je uplne obycajny clovek, ziadny boh. respekt ktory vzbuzuje v niektorych ludoch vychadza z apsolutnej istoty jeho prejavu. on proste vie. u vas sa tomu vravi tusim "umí".
na zaklade jeho "umí", dosiahnuteho nadludskou drinou a snahou nieco dosiahnut, hasuhana sa stal hasuhanou. nic ine v tom nieje! bol som tam a videl som ho pracovat za neludskych podmienok. myslim ze ludskym kvalitam nadobudnutym tymto sposobom sa neda konkurovat. sam som bol kratky cas /10mesiacov/ ziakom v japonskej kovacskej dielni a co to som tam prezil, ale v porovnani som bol na prechadzke v ruzovej zahrade...
na margo toho co tu pise pan P.,ze hasuhana san neprijal pana bolfa za ziaka... ja dnes mam jasno v par veciach. a jednou z nich je ze to je uplne inak. to nie ze ucitel si vybera ziaka. to ziak si vybera ucitela!!! ucitel ma povinnost prijat a zabezpecit pokracovatela linie! ak to neurobi znici snahu vsetkych co boli pred,snahu hromadit a zvysovat vedomie a umenie v danom odbore. ktory ucitel si to laizne?... je vsak na ziakovi aby presvedcil ucitela o tom ze sa zrodil na to aby niesol toto bremeno, ze pre to aj zomrie.
ak pan bolf nebol prijaty /jeho ziadost neviem potvrdit , nikdy sme sa o panu bolfovi s hasuhana senseiom nebavili/, zrejme nema niest bremeno viktorovej cesty. ciest je vsak vela... a je otazka ci cesta tradicneho meciara je vyhra alebo prekliatie... obcas by som aj ja chcel byt napriklad zametacom ulic...
ked som sa nanominoval pred rokmi ku viktorovi, bol som trochu iny. a dnes viem ze ma musel pre moju vtedajsiu povahu strasne nenavidiet. no napriek tomu ma prijal a dovolil mi pod jeho kridlami rast. dnes je to opacne ja tak trochu nenavidim jeho /je to hrozny despota a krutas,keby som bol masochista poviem ze je idealny ucitel/, no a on myslim ze teraz mna ma rad... priznavam ze nie kazdemu viktor svojou povahou sadne. jeho tvrdost vsak prameni z jeho profesionality! nieje ziadny jeho sukromny zivot,mece su jeho sukromny zivot. a ako on sa snazi o maximalnu kvalitu, tak ju aj ocakava. nic neodpusta. pochopte ze taky clovek si tazko s vami sadne na pivko a bude sa bavit o pocasi ci hobby vyrobe mecov. jeho zivotny cas je vymedzeny a on to velmi dobre vie. ma povinnost ku zachovaniu pravej tradicii meciarstva. kazdy ma vsak u neho dvere otvorene. a popravde priameho ziaka na brusenie v style sashikomi, je potreba ako sol... prv vsak ako na ne zakolopete, zvazujte, chcete sa bavit o pocasi? alebo chcete pre vec zomriet... ak citite v kazdej bunke ze nemate na vyber, zaklopte na jeho dvere. je vysoko senzitivny /ako kazdy ucitel/ a urcite vas prijme, aj keby ste boli nafukani,egoistycki a netaktni, ako napriklad ja kedysi... pocitajte ze vam vsak toto rozhodnutie velmi zmeni zivot.
- co sa tyka porovnavania majstrovstva pana bolfa a viktora, ako to tu bolo v snahe prezentovat... k tomuto sa nedokazem objektivne vyjadrit, kedze pana bolfa osobne nepoznam... myslim vsak ze to sam pan bolf vyjadril jasne. ja mu mozem len zo srdca priat aby skutocne raz dosiel tam kam si praje dojst.
s uctou juraj kubinec
juraj kubinec

záznam..

Příspěvekod ravoj » 22.11.2007, 8:17

jen pokud má někdo zájem, dávám sem odkaz na záznam rozhovoru p. Hasuhany v jednom rádiu...

http://media.rozhlas.cz/audio/audio_por ... 605268.mp3
ravoj

Příspěvekod ravoj » 22.11.2007, 8:48

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/11 ... ml?from=80

Jo a tady je odkaz na Toulavou kameru z ČT kde je o něm malá reportáž... To je zajímavý, co se v archivu na čt dá dohledat... :)
ravoj

Re: kto je hasuhana...

Příspěvekod birch » 18.3.2011, 9:03

Rozhovor s Viktorem Hasuhanou ze ČRo 2 Praha - z 16. března 2011

Viktor Ono Hasuhana: „Má duše se narodila v Japonsku“
http://www.rozhlas.cz/praha/radiozpravy/_zprava/865331
birch

Příspěvekod Katsumoto » 18.3.2011, 21:45

To ano každý ide tou cestou ktorú si vyberie a ktorá ho naplna :D
Katsumoto

hasuhana

Příspěvekod Jaroslav Němec » 24.3.2011, 14:36

Plnohodnotně pouze Pavel Řiháček. Mnozí mně asi napadnou, ale trvám na tom!
Jaroslav Němec

Re: broušení katany

Příspěvekod Patrick » 24.3.2011, 20:26

Jakože mezi slepými je jednooký králem? :lol: Když použiji ten nesmyslný termín, tak plnohodnotně jen Hasuhana. Pak už je to skoro jedno.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jaroslav Němec » 25.3.2011, 9:48

Patricku pokud nejsi Hasuhana, tak ti zodpovědně říkám, že Hasuhanu znám pravděpodobně nejdéle z těch co se motají kolem japonských mečů. Já si vážím tvých znalostí, ale zrovna tady nejsi v obraze. Už dlouho přemýšlím co brání těm kteří znají pravdu kolem H. říct jak se věci mají. Já mezi ně patřím taky a někdy když mi vyvaří adrenalin mám chuť všechny ty věci vyřvat do tohohle fóra. Musel bych být vulgární a příznivci H. by se s toho byli asi rozčarovaní. Ty můžeš namítnout, že já jsem tendenční, že kopu za jinou kliku a máš pravdu. Asi nejlepší by bylo, kdyby konečně promluvili nestranní odborníci. Tím mám na mysli japonce. Oni jsou velmi zdvořilí a o skutečném stavu věcí nemluví veřejně. Nicméně si čím dál víc myslím, že by to jediné pomohlo.
Jaroslav Němec

Příspěvekod RBR » 25.3.2011, 14:49

Už dlouho přemýšlím co brání těm kteří znají pravdu kolem H. říct jak se věci mají. Já mezi ně patřím taky a někdy když mi vyvaří adrenalin mám chuť všechny ty věci vyřvat do tohohle fóra. Musel bych být vulgární a příznivci H. by se s toho byli asi rozčarovaní. Ty můžeš namítnout, že já jsem tendenční, že kopu za jinou kliku a máš pravdu. Asi nejlepší by bylo, kdyby konečně promluvili nestranní odborníci. Tím mám na mysli japonce. Oni jsou velmi zdvořilí a o skutečném stavu věcí nemluví veřejně. Nicméně si čím dál víc myslím, že by to jediné pomohlo.

Nejlepší bude nechodit kolem horké kaše a šlušně napsat, nebo mlčet a myslet si své. Nejhorší jsou ty narážky pro zasvěcené, tak vznikají fámy, pomluvy atd. P.Bolf tady dostává sprchu pravidelně, tak proč jí nemůže dostat i Hasuhana, taky je jen člověk.

RBR
RBR

Příspěvekod juraj kubinec » 25.3.2011, 15:50

pane Jaroslave,
nepoznam sice Hasuhanu velmi dlho, ale je fakt ze som bol casto svedkom jeho pracovnych postupov a nasledne vysledku.
ci uz to bolo v case ked pracoval pre kojimu, alebo v casoch ked pracoval uz sam pre seba...
otazka je co chceme vykricat...
to aky je to clovek a aky ma charakter je v tomto pripade zrejme mimo diskusiu, resp. tak nebola polozena otazka...
ak sa vsak bavime o jeho profesionalnom vykone, povazujem jeho ruky za kuzelne.
roky sa snazim brusit a dufam ze viem o com hovorim...
juraj kubinec

Příspěvekod Jaroslav Němec » 25.3.2011, 16:32

Oprostím li se od zmíněných emocí a jiných doprovodných jevů, pak pro našince neznalého úrovně špičkového japonce má skutečně kouzelné ruce. Nepopírám to, že jako jeden z mála se dostal poměrně daleko. Není však možno do světa beztrestně hlásat v různých spotech, že obdržel certifikát nejvyšší úrovně. Když si toto přečte nějaký současný togishi mukansa, tak možná spadne na záda. Nevím o nikom, kdo by něco co by to věrohodně dokazovalo viděl (nebo o tom všichni mlčí a já jsem za blbce). Diskuze s tímto tematem vznikla především proto, že H . nenechal suchou niť na Bolfovi a Řiháčkovi a sám se umístil na olymp všech brusičů.
(Ti mi určitě nadají, že jim dělám obhájce o kterého nestojí). Já vše dobré kolem japonských mečů obdivuju, ale mám pocit že jsme japonštější než japonci a takovýhle nezdravý kult osobnosti sem nepatří. Že by jsme se snížili k tomu, že budeme veřejně poukazovat na chyby v H. pracech stejně jako on se vozí po Bolfovi? Pokud k tomu dojde je to jen sebeobrana. Aby mně samurai nepokáral uzavírám z mé strany tutu diskuzi. Kdo chce pochopí, kdo nechce tomu já už nepomůžu.
Jaroslav Němec

Příspěvekod juraj kubinec » 25.3.2011, 17:16

viete, je to trosku komplikovanejsie...
nerad by som robil Viktorovi obhajcu.
v case ked som pisal vlakno "kto je Hasuhana", som tohoto cloveka povazoval za priatela a respektoval ho ako ucitela.
od vtedy sa vsak nase cesty rozisli... nieje mi ucitelom a uz mi nieje ani priatelom.
ako som napisal nehodlam tu riesit jeho charakter, ani dovody preco sa nam cesty rozisli...
co sa tyka certifikatu o nejakom viem a aj som ho tusim v japanu videl. netusim vsak aku ma hodnotu a vyznam.
viem ze absolvoval kurz pre profesionalov a presiel skuskami pre brusicov, ktoru viedli honami a fujishiro. vysledkom bolo prave obdrzanie certifikatu profesionala. akej kvality a triedy si nedovolim tvrdit...
ako som vsak spomenul, nehodlam mu robit obhajcu.
co vsak viem urcite, je ze jeho brusi su skutocne vysokej kvality.
to ze sa povazuje za nadboha je uz ina kapitola...
osobne kult Hasuhanu od urciteho casu uz tiez nemusim...
juraj kubinec

Příspěvekod Pavel Řiháček » 25.3.2011, 19:11

Dlouho jsem zde nebyl, nemám mnoho času, ale zde bych se chtěl připojit. Viktor Chromec alias Hasuhana je můj velký konkurent, ale uznávám jeho jisté profesní kvality. Nedávno jsem viděl jeho práci v Náprstkově muzeu a musím uznat, že se za poslední roky zlepšil. Jenže to ještě nestačí. I přes kvalitně provedený tvar není jeho práce dotažená do konce. Toto podle mne potvrzuje, že dosud nemá skutečného učitele. Jeho certifikát leštiče bych také rád viděl, protože stejně tak, jako neznáme jméno jeho učitele, nemůžeme si ověřit u japonských autorit pravost jeho domnělého certifikátu. O udělení nějakého profesního dokumentu rozhoduje učitel. Není vám to poněkud divné? Pokud Viktor má vše poctivě podloženo, neměl by být problém tyto informace poskytnou, aby bylo jednou provždy jasné, že si nevymýšlí.
Bez ohledu na to, co jsem právě napsal, nebo snad právě proto je úctyhodné, že se dostal tak daleko. Věřte, že dobře vím, o čem mluvím. S Viktorem se osobně znám, od něj znám i jeho zážitky z Japonska. Takže vím, že některé věci dnes prezentuje poněkud jinak, než mě je vyprávěl před několika lety.
Myslím ale, že tato diskuze nebyla založena kvůli opětovným sporům. Na adresu Venuse bych chtěl asi tolik: je třeba upřesnit o jaký meč jde (iaitó, starý z Japonska, český překládaný, ....). Pak se dá něco doporučit. Úroveň leštičů je rozdílná a podle toho je třeba doporučit odborníka.
Pavel Řiháček

Příspěvekod Samurai » 25.3.2011, 19:35

zajímavá debata, nicméně i když mi osobně hasuhana jako člověk nesedí (asi nejvíc pro to, jak dosáhl své cesty po hlavách těch, co mu nabídli srdce nebo pomocnou ruku), nicméně se domnívám, že není moc vhodné ho tu probírat aniž by tu osobně přišel a měl možnost se hájit..

Popravdě nechápu, proč je tu v naší malé zemičce taková velká rivalita mezi těmi pár mečíři, co tu jsou.. nevím, jestli je to kvůli konkurenci jako souboj o "kšeft" nebo jiný důvod, ale daleko raději bych viděl, kdyby všichni japanofilní řemeslníci u nás byli přátelé, spolupráce by myslím byla daleko přínosnější pro všechny než mlžení, hádání se kdo je v čem lepší, kdo co získal nebo kdo co zkazil.. ano, je to naivní, ale bylo by to fajn :roll: :wink:

co se týká nějakého mazání či banování tak to dělám pouze v případě anonymního cíleného urážení, jako čast dělal Patrick, právo na kritiku má samosebou každý, pokud se zdrží nějakých vulgarit nebo lží a pomluv.. čili není problém pokračovat v tématu, ale přesunu ho do správného vlákna..
Samurai

Příspěvekod Pavel Bolf » 26.3.2011, 7:55

Samurai:
Popravdě nechápu, proč je tu v naší malé zemičce taková velká rivalita mezi těmi pár mečíři, co tu jsou.. nevím, jestli je to kvůli konkurenci jako souboj o "kšeft" nebo jiný důvod, ale daleko raději bych viděl, kdyby všichni japanofilní řemeslníci u nás byli přátelé, spolupráce by myslím byla daleko přínosnější pro všechny než mlžení, hádání se kdo je v čem lepší, kdo co získal nebo kdo co zkazil.. ano, je to naivní, ale bylo by to fajn

mečířú, tedy těch, kteří meče vyrábějí, je tady opravdu jen několik. Nevím o tom, že by mezi námi byly nějaké napjaté vztahy. Já se s Pavlem Říháčkem stýkám...bydlíme teď od sebe cca. 6km a žádné konkurenční přetlačování jsem nezaznamenal. S Martinem Charamzou vycházím také dobře, Radim Dachs se učil u mě a potkáváme se na výstavách také v pohodě. Pak jsou tu asi 3 další kousci, co vyrábí meče spíš pro svoji potěchu a neživí se tím, Jarda Němec,Jirka Lábus a Aleš Leszcuk a tam také nevidím žádný problém v komunikaci. Juraje Kubince ani jeho práce osobně neznám, ale že bych měl já nebo někdo ze jmenovaných potřebu po něm plivat jsem nezaznamenal.
Moje vztahy s Milanem Steckerem ochladly po návratu V. Hasuhany z Japanu a mým seznámením se s ním. Mě se jevil dost jinak než jsem ho znal z Milanova glorifikovaného vyprávění a můj zájem s ním spolupracovat vyprchal s pokusem prodat meč s mojí sunobe čepelí v soupravě od Milana jako meč školy Naohiro za 90 tis. CzK. Milan se k téhle záležitosti postavil jako jeho student, co mu také zbývalo a tak jsme se rozešli. On a Jirka Zdařil se stali studenty Hasuhany a já si šel svojí cestou. Dnes jsem tomu rád, byť to znamenalo rozejít se s dvěma do té doby dobrými kamarády a kolegy.Každopádně i s nimi jsem schopen se i dnes bavit normálně i když určitého odstupu se asi již nezbavím.Takže jediný člověk s kterým se nechci v žádné rovině stýkat a i když ho dnes vidím, tak si od něj držím odstup je V. Hasuhana o jehož vlivu na naše vztahy s Milanem a Jirkou jsem přesvědčen. (nejde s námi, jde proti nám)

Samurai:kdyby všichni japanofilní řemeslníci u nás byli přátelé, spolupráce by myslím byla daleko přínosnější pro všechny než mlžení, hádání se kdo je v čem lepší, kdo co získal nebo kdo co zkazil.. ano, je to naivní, ale bylo by to fajn

Co se mlžení týče, tak nevím o čem mluvíš. Myslím že ti, kteří tady něco ví ve většině případů věcně reagují. Co se mlžení, tajnůstkaření a určování, komu co lze sdělit a komu ne je záležitost jen skupiny kolem Hasuhany zastoupené zde Patrickem. Jinak je trend dělit se o informace kolem nihonto mezi lidmi které znám spíš vzestupný. To nemluvím o setkání tokenu, kde je možné si spoustu věcí i prohlédnout a osahat a zejména u tsub se kvalita studovaných exponátů neustále zvyšuje. Asi lze ale těžko očekávat, že si všechny informace přečtete tady na fóru, i když i zde je jich dost.
Hádání se, kdo je v čem lepší, poukazování na chyby...v tom je situace obdobná..vlastně stejná.
Pavel Bolf

Další

Zpět na Obecná diskuse