kto je hasuhana...

Moderátor: Eagle

Re: kto je hasuhana...

Příspěvekod džony » 13.10.2015, 6:07

Toho roku som bol svetkom aj prace zo slovenska a ciech sa dostali do povedomia aj organizacii ako NBTHK a NTHK.[/quote]

O koho jde ???
džony

Příspěvekod Jaroslav Němec » 13.10.2015, 7:47

To Agog:

Jako bych slyšel sebe před pár lety. Pominuli sebe protože můj minulý střet s Viktorem měl jiné kořeny, tak merit problému vnímání Viktora v ČR tkví převážně v uražené ješitnosti. Český mečíř velmi těžce nese když mu někdo řekne že to co dělá není japonský meč. No a potom je nejlepší obrana protiútok. Z toho plyne vše co tady přemíláme.

Mýlíš se když říkáš, že to není soukromá věc. Viktor spolupracuje dnes mimo mně v ČR se dvěma lidmi, mimo tyto kontakty tady nemá žádné další aktivity. Neprezentuje se na žádných stránkách ani v ČR ani v Japonsku. Na tomto ani jiném četu se nezůčastnuje.Tudíš minimálně v ČR je jeho kvalifikace ryze soukromá věc.
Profesní věc je to pouze v Japonsku. Dnes Viktor brousí pouze nejvyšší rank mečů a pouze kamakuru a ranné nambokucho. Poslední shinto brousil mám pocit před 8 lety. Práci má nasmlouvanou na více než 3 roky dopředu. Odmítá brousit nové meče s vyjimkou jednoho mukansy. Odmítá práci pro mnohé vám známé mečíře. Je v Japonsku nejlepší na sashikomi. V tomto nemá konkurenci. Veškeré soutěže v NBTHK jsou pro hadoristy. Je s podivem kam to všechno od samurajů vybujelo. Nechci říct, jako kdysi Patrick, že je hadori hnusné, ale faktem zůstává že samurai r. 1868 by na hadori čuměl "jako vejr" a nechápal by co to je. Proč tedy vzniklo až v Meiji, no proto aby zakrylo nekvalitu. Budiž dobře chápáno hadori je dnes na všem, tudíž i na kvalitních čepelích. Viktor má krédo, že dobrá práce si vždy cestu najde. To co jsem v tomto odstavci vyjmenoval, nelze dělat bez potřebných licencí. Důvod neochoty zveřejnit doklady je ryze zapříčiněn odmítáním mít cokoliv společného s některými uraženými lidmi neochotnými se vyrovnat s poukázáním na nedostatky jejich práce. Faktem je to že pokud si začnu někdy myslet, že jsem velký mistr a už mě nemá kdo co naučit, tak jsem v tom okamžiku skončil a jsem jen popová hvězda. S těmito lidmi nemá smysl pokračovat. Doufám, že mi Pán Bůh dá dostatek reflexe.

Nemyslím si že tebou zmíněný mukansa je jediný svého druhu. Já už jsem dříve ztratil iluze o úrovni některých titulovaných řemeslníků. Je možné je dělit na operní zpěváky světového formátu a popové hvězdy. Toho operáka běžná populace ani nezná, ale popovou hvězdu zná každý. On je to totiž hlavně mediální produkt. Pokud bych si dnes kupoval nový meč, tak zvolím pouze jediného mukansu. Pokud by to nebyl on budu hledat napříč celým spektrem včetně čerstvě licencovaných, na jméno hledět nebudu. Budu hledat meč podle toho co v něm bude. Žel nejen v česku je situace úplně jiná. Drtivá většina "znalců"se chlubí mám doma Gassana, mám doma Yoshiharu, ale ten člověk často nemá dobrý meč on má jen ceninu. Setkal jsem se s tím letos i v Japonsku. Je to smutné a svědčí to na jedné straně o nedostaku znalostí a na druhé straně jak popularita daného výrobce dokáže usměrnit výběr. Proto radím hledejte dobrý meč, protože tituly jsou i v japonsku často "politické" záležitosti.

Věřím, že příjde čas kdy bude Viktorova práce v ČR viditelnější a potom veškeré diskuze ustanou. Minimálně pro ty kteří tomu skutečně rozumí.
Ani na to co jsem zde napsal, nemám od Viktora žádný mandát. Doufám, že jsem vše vysvětlil dostatečně.
Pokud budou další dotazy, tak je možné, že nebudu reagovat, protože mám za to že už jsem řekl vše potřebné.

Závěrem bych chtěl říct že Viktor není leštič, ale brusič. Leštiči jsou jen v Americe. Taky jsem to měl zažité....
Jaroslav Němec

Příspěvekod Agog » 13.10.2015, 13:49

Asi trochu nedorozumění.
Mě je to docela jedno, ale když někdo napíše papíry jsem viděl tak by mě zajímalo jaké papíry. Kým vydané, jestli jeho učitel je mukansa. Pokud ano tak takový papír by měl být zárukou kvality.
To jaké brousí meče může z části záležet na konexích.
Když je někdo mukansa tak mu takový rank pravděpodobně musel někdo udělit a nižší rank než mukansa by ztase asi neměl oficiálně učit a brousit ne nejcenější meče ne?
A když někdo uděluje mukansu tak je to chtě nechtě nějaká organizace a tyhle věci o té řemeslné špiččce v kruzích ví.

Organizace jsou od toho aby byl v těhle věcech trochu pořádek. Ikdyž to neznamená, že jsou tam všichni největší odborníci. Viz přehmaty top členů NBTHK při shinse. (z doslechu)
Ano spousta věcí je politika a člověk žasne.

Je mi jasný, že žádný aktivity v ČR asi nemá, já taky ne.
Ale já vím, že člověk nepotřebuje být na netu aby byl světová špička. Sám znám jednoho takového člověka. To proč jsme na netu je kvůli získávání práce. Až to nebudu potřebovat taky tam nebudu.
Pokud má práci zajištěnou tak není důvod se někde zviditelňovat. Pokud nemá ego kterému to dělá dobře.

No japonci říkají polisher když mluví anglicky ne sharpener. Odtud to asi plyne.
Já dotazy nemám a ty co padly byly řečnické. Podrobnosti by byly fajn, jinak to opravdu vypadá jako osobní zpověď a našinec se mnoho nového nedozvěděl.
A nakonec z nás živ není tak nám to může být jedno :-)
Agog

Příspěvekod cyro » 13.10.2015, 15:07

Je zaujimave pozerat nazory z roznych stran. Ja sa pohibujem medzi organizaciamy a inac vidi potom situaciu. Ked niekto tvrdi ze je spickovi lestic a brusi len koto cepele a navise len v sasikomi, je to akosi hned amatersky pristup. Presne aky tu aj vacsina kritizuje. Uz v prvom rade bi musel rozoznat cepele, cim je odbornik v shici. Pokial neaky amater pride a povie mam koto a chcem ho vylestit, ci u neho nabrusit, tak podla coho vie ze to je pravda. Je aj pravda, ze aj narodne poklady maju hadori. je to tim, ze boly poskodene poziarmi a podobne.U niektorich to je koli stmaveniu hamonu. Preto musi bit lestic odbornik na cepele, zvolit sposob lestenia. Zdaleka to nie je take jednoduche, ako to tu vizera. Pokial pracuje pod mukansom, jeho praca je monitorovana odbornikmi a pokial je talentovany, dostava sa dopovedomia v kruhoch. Je to prirodzena vec. Navise kazdi rok musi prezentovat pracu a pokial je medzi lebsimy, je to publikovane v casopisoch organizacii. Ked nekto uz vie nieco, nemusi sa zaoberat internetom, uz mu robia reklamu iny. Ked uz som pri tom, tak na Token Kai, ziskaly uznanie prace Urbana a katana Stofcika dokonca skoncila v japonsku.Navise sa na nu prisie pozriet aj osobne Yoshindo a uznal ju za dobru pracu.
Inac stale mi nie je jasne, podla coho tu vela ludi hodnoti cepele. Zvicajne meno kovaca dava aj kvalitu. Je pravda ze nie vzdi ma rovnaku kvalitu, ale je zaradeny do urcitej triedy. Ked niekto povie ze ma vysoko hodnotene meno, druha otaska je, ci ma certifikat. Totiz 80% mien su gime, cize falosne. Takze serioznejsi zberatel pozera skor cepel bez mena a pozera kvalitu a kondiciu.
Pokial ide o otasky, mna bi zaujimalo len, kto mu dava zakasky ako o nom poculy a ako je na tom z kantei. Zaujimalo bi ma aj ako opravy chybajuci hamom, ked neroby hadory.
Nepisem to aby som niekoho provokoval, len ako to vidim z mojho ulu a co bi ma zaujimalo.
cyro

Příspěvekod Agog » 14.10.2015, 18:56

Cyro, já vím, že to tak nemyslíš ale ten začátek je zase nezamýšleně ofenzivní :wink:
Myslím, podle toho co jsem četl že p. Hasuhana prošel klasickým studiem takže věci jako identifikace čepelí by neměla být pro něho problém.
Agog

Příspěvekod cyro » 15.10.2015, 15:32

Viac som to bral vseobecne nez na osobu. V pripade ako Hasuana, vlastne neviem nic a ani tu som necital o nom vsetko. Ked sa o niekom hovory, zaujima ma u koho studoval, ked studoval, ako dlho a aky okruh ludi mu dal uznanie. Rad bi som videl aj jeho pracu a nazor ludi, ktory sa v tom viznaju. Je to zaklad, abi si clovek urobil neaky nazor. Zatial som nic z toho nepostrehol, tak zatial nemam ziadny nazor na Hasuanu.
Totiz zo skusenosti viem, ze aj z vyspievanich majstrov sa ukazu amatery. Ide o to ako su prezentovany. Jeden taky ucitel je aj v San Franciscu a jeho ziaci si myslia ze su majstry sveta a pritom pre odbornikov je najvacsi postrach, lebo uz vela krasnych cepely. Jeho web je urobeny tak, ze posoby pre lajka zaujimavo. Prikladam link na ukasku. https://sites.google.com/site/sfswordsociety/ Samozrejme vsetci jeho ziaci ho beru ako boha a tvrdi ze sa ze je najlebsi ziak. Samozrejme neuznavaju autority lebo ty sa ich prace nerozumeju. Niekedy mi to pripomina niektorich nazory aj tu.
Takze sa len pitam na veci, ktore mi daju lebsi nazor.
cyro

Příspěvekod džony » 18.10.2015, 7:58

cyro kdo se dostal do toho povědomí NBTHK a NTHK ???
džony

Příspěvekod cyro » 18.10.2015, 17:13

Stalo sa to len sledovanim zaluby. Zacal som studovat skupine Nihonto token kai, pod NCJSC, ktoru zalozil Yumoto. Ked som mal moznost, zucastnil som sa aj Token Kai, kde sa vsetci schadzaju. Neskor som sa stal clenom riaditelov nasho klubu NCJSC a uz som aj sedaval na stretnutiach a koordinaciach klubov. Navise som po smrti mojho ucitela zdedil osobne veci aj jeho ucitela, cize Yumota, tak tim som sa stal zaujimavy pre vela ludi. Ako napriklad som ukazal Yoshindovi fotky kde som ho nasiel za mlada, tak sme potom sedely z jeho skupinov a rozpravaly mi pribehy okolo tich fotiek. Tak som sa s nim lebsie zoznamil, nie len na bezne pozdravenie, ked sme sili okolo seba. Aj pomahanie pri NTHK shinci, mi trochu dodalo vaznosti, ktori si asi az taku ani nezasluzim. Cez prestavky sedime a mam moznost osobne sa bavit a po uzavreti vytiahnem slivovicu, ktoru stiahneme. z vela ludmi som bol priamo predstaveny, ako cez mojho ucitela ci znamich. V skutocnosti to je len nahodou, pohybovanim sa v urcitich kruhov.
cyro

Příspěvekod Agog » 31.3.2016, 15:39

Nemyslím si že tebou zmíněný mukansa je jediný svého druhu. Já už jsem dříve ztratil iluze o úrovni některých titulovaných řemeslníků. Je možné je dělit na operní zpěváky světového formátu a popové hvězdy. Toho operáka běžná populace ani nezná, ale popovou hvězdu zná každý. On je to totiž hlavně mediální produkt. Pokud bych si dnes kupoval nový meč, tak zvolím pouze jediného mukansu. Pokud by to nebyl on budu hledat napříč celým spektrem včetně čerstvě licencovaných, na jméno hledět nebudu. Budu hledat meč podle toho co v něm bude. Žel nejen v česku je situace úplně jiná. Drtivá většina "znalců"se chlubí mám doma Gassana, mám doma Yoshiharu, ale ten člověk často nemá dobrý meč on má jen ceninu. Setkal jsem se s tím letos i v Japonsku. Je to smutné a svědčí to na jedné straně o nedostaku znalostí a na druhé straně jak popularita daného výrobce dokáže usměrnit výběr. Proto radím hledejte dobrý meč, protože tituly jsou i v japonsku často "politické" záležitosti.

Přemýšlel jsem o tom co jsme tady psali.
To je pravda, Yoshihara je mukansa a existují názory, že jeho meče jsou přinejmenším z metalurgického pohledu ne špatné, ale divné/jiné. Víme, že udílení cen a hodností je často politická záležitos. Rád bych věděl jak skutečně svět nihonto v Japonsku organizačně funguje. Jestli je to vůbec nějak organizované. A co má vlastně cenu brát vážně. Viděl jsem horimona v současné době jednoho z top horimono-shi a teda.... a viděl jsem toho víc nad čím zvedám obočí. Ale ne vše je tedy hádám tak špatné.
Pro mě jako pro člověka z "venku" kdo nedokáže sám zhodnotit brusičskou anebo mečířskou práci je nicméně nějaký certifikát jedinným vodítkem nějaké záruky kvality. Jinak zbývá jen důvěřovat což může někdy dělat potíže.
Beru v potaz fakta co zde padla, jen si myslím, že nebylo nutné bez mandátu tohle téma otevírat když není možné odpovědět.

A další věc, zdejší atmosféra je taková podivná a nezdravá a mě to pak docela provokuje. Když člověk ve světě zjistí, že se zdejší osazenstvo přinejmenším názorově odlišuje na nějaké komkrétní téma a přitom tady jsou schopní ve své pravdě se na jednoho sesypat a udělat z něj blbce z dalšího neumětela atd. Důvěru to moc nepodpoří. A lidi v USA nebo kdekoliv na světě mají stejné právo mít pravdu jako Čech nebo Japonec. Provokuje mě i tahle krátkozrakost a zaujatost. Pak reju a chci vidět certifikát. Nebo něco čím by se pouhé tvrzení potvrdilo. Blbě se tady totiž někomu věří to je to, anebo spíš je těžké brát to co se napíše vážně.
Agog

Příspěvekod Agog » 31.3.2016, 20:44

Dobře měl jsem to udělat dřív :)
Poslechl jsem si rozhovor s panem Hasuhanou a už chápu jakým způsobem se jeho kariéra asi vyvýjela a jakým způsobem pracuje.
A dokonce tam padlo, že dostal licenci v roce 2002. Ale jak poznamenal, je to na základě konkrétní práce a je třeba stále svou úroveň obhajovat.
Mě to stačí, za takovými roky a dřinou něco musí být ikdyby žádný papír nebyl.
Agog

Předchozí

Zpět na Obecná diskuse