kto je hasuhana...

Moderátor: Eagle

Re: kto je hasuhana...

Příspěvekod Samurai » 26.3.2011, 9:27

Pavel: to o rivalitě jsem myslel z pohledu zdejší debaty "Hasuhanovců a neHasuhanovců" .. jinak v reálu to je naštěstí jak píšeš ale jak zní rčení: Není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem.. navíc v rádiu řekl Hasuhana, že má v plánu se s rodinou brzo vrátit do japonska tam už zůstat, čili už defacto nebude českým, ale japonským řemeslníkem..
Samurai

Příspěvekod Katsumoto » 26.3.2011, 11:39

Ja si myslím že každý kto sa aspon trochu zaujíma o meč a Japonskú kultúru by mal byt hlavne normálny.
A nie posudzovat kto je lepší a kto je horší .Každý sa tým že má prístup ku informáciam a sú mu poskytnuté určité poznatky
zdokonaluje.Nik sa nezdokonalí tým že sa bude zahadzovat a šlapat po nom.
Nepoznám človeka čo vie všetko najlepšie či je to brus alebo záležitost okolo celého meča.
Ja som tiež len človek čo sa zaujíma o Japonskú kulturu. a celkove meč ktorý ma zaujal hádam najviac zo všetkého. a som neskutočne rád ked mi niekto čo i len troška v niečom poradí alebo je ochotný mi pomoct alebo niečo ukázat.
Bolo by fajn keby to tu tak fungovalo a nie neustále osočovanie sa medzi sebou.
u mna je každý kto vie okolo meča niečo či pan Bolf ,pan Nemec,pan Kubinec, a kto kolvek čo tomu rozumie odborník naslovo vzatý.
Nepoznám Hasuhanu ale nemal by sa takto správat lebo lahko sa mu može stat že jedného dna nebude nik koho može nazvat priatel.
Ja si najviac cením priatelstva ochoty a spolupráce to je najcennejšie na tom všetkom aby človek rástol a posúval sa dalej.
a nie šlapat po sebe a osočovat sa na vzájom.
Len tolko som chcel povedat ....dúfam že tým neurazím nikoho.nemám to v úmysle.
Katsumoto

Příspěvekod Higen » 26.3.2011, 14:39

Nepoznám Hasuhanu ale nemal by sa takto správat lebo lahko sa mu može stat že jedného dna nebude nik koho može nazvat priatel.

Po dvou příspěvcích, jenž jej se k Hasuahana vymezují, je poněkud ukvapené poučovat, jak by se měl nebo neměl chovat. Jsou to sice i pro mě nové, zajímavé informace, ale není v tvé ani mé pozici nyní vhodné, je podobným způsobem komentovat.
Higen

Příspěvekod cyro » 27.3.2011, 17:20

Nepoznam toho Hasuanu, tak nemozem sa vyjadrit o nom, ale ako som sa bavil z par lesticmi, medzi nimi aj Fujishiro, tak dobry lestic je zaroven znalec, ktori pozrie na cepel a vie kto ju vyrobil. Su to skusenosti, ktore ziskavaju pocas casu ako Deshi u maistra okolo sedem rokou. Potom mozu poziadat o statne skusky a dostat licenciu.
Su aj lestici, ktory robia obcod tim ze vytvoria kurzy na lestenie, zoberu studentou a zarabaju. Potom studenti si myslia ze nieco vedia a rujnuju mace. Takze lestic, ktory nevie kante, nie je lestic, len amater.
cyro

Příspěvekod Patrick » 28.3.2011, 7:55

Laik žasne, odborník se diví. No a protože Hasuhana jako jediný tady je schopen toho, co tady právě napsal cyro, je myslím veškerá další debata zbytečná. Říháček rozhodně nedokáže meče dle střihu zařadit ke kováři a období, Hasuhana to umí i přesto, že meč byl již předtím neodborně "zrestarován". Bolf nepozná ani vlastní meč v dobrém brusu, naopak si jej pořád plete a předhazuje k jinému, čímž jen neprávem rozhazuje špínu. Je zajímavé, že jej Samuraj nesmaže. :idea:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Samurai » 28.3.2011, 8:29

Patrick: nesmaže.. stejně jako tvůj příspěvek neb nemažu kritiku ale urážky a vulgarity.. čili i ty máš právo nesouhlasit a mít jiný názor, pokud to bude na úrovni debaty tak nemám důvod to mazat.. to má smysl jen u házení hnoje, který by adresátovi ani čtenářům serveru nic nepřinesl.. a že s tím hodnocením nebudeš souhlasit bylo navíc všem jasné :wink:
Samurai

Příspěvekod Patrick » 28.3.2011, 8:56

Já nepsal že s něčím nesouhlasím! Já psal, co jako jediný tady umí! To je zásadní rozdíl. A u toho příspěvku, který jsi mi tehdy smazal, nebylo jediné sprosté slovo! Opět to byl jen jiný názor. Rozdíl je patrně jen v tom, jak se ty vyspíš, a kdy ti člověk šlape na kuří oko. Ale to už jsme si zvykli. :wink:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jaroslav Němec » 28.3.2011, 13:12

Vidím, že se dá skutečně jednou nezáludnou větou vyvolat smršť. Byť jsem řekl vše, tak zase nevydržím mlčet.

Re:Laik žasne, odborník se diví. No a protože Hasuhana jako jediný tady je schopen toho, co tady právě napsal cyro, je myslím veškerá další debata zbytečná. Říháček rozhodně nedokáže meče dle střihu zařadit ke kováři a období, Hasuhana to umí i přesto, že meč byl již předtím neodborně "zrestarován". Bolf nepozná ani vlastní meč v dobrém brusu, naopak si jej pořád plete a předhazuje k jinému, čímž jen neprávem rozhazuje špínu.............

Patricku jsi skutečně přesvědčen, že je H. schopen celoplošně rozpoznat mečíře na jakékolim mumei čepeli. Já o tom dost pochybuji. I signovanou čepel je velmi obtížné zařadit a nevěřím tomu, že by H. toto zvládnul bez vedení a za tak krátkou dobu. Ale věřím tomu (a dvojnásob po posledním příspěvku Juraje Kubince) že starého psa novým kouskům nenaučíš. Jinými slovy H. umí dobře mlžit a jestli nejsi japanista a znalec, nemůžeš pravdivost jeho závěrů potvrdit. Ani jeden z Pavlů si dle mého mínění nemyslí na to, že by byli někdy schopní pojmout do palice 20000 historicky existujících mečířů a identifikovat jejich práci. Takovéhle divadlo umí na svoje obdivovatele hrát pouze H. Poslední větu o P.B. jsem dobře nepochopil, ale po tom co jsem viděl poslední čepele P.B. věřím tomu, že i on by zíral na tu krásu, kdyby je leštil příkladně nejaký Honami. Mám pocit, že jsi jeho poslední věci neviděl, možná by si mluvil jinak.
Pořád se nemůžu ubránit pocitu, že se leštění přeceňuje. Teď mně Patrick a možná jiní napadnou, ale moje vnímání má svoje opodstatnění. Já samozřejmě vím že se jeden bez druhého neobejde a nebýt leštiče, tak se velmi těžko dobereme vizulně nějakého hodnocení dané čepele. Jak říká klasik H. jeho metalurgické kvality. Ale ruku na srdce kolik znáte legendárních koto kovářů a kolik leštičů? Vypadalo sashikomi před rokem 1570, tak jako dnes? Když si koupíte koto, budete vědět kdo ho historicky leštil (pokud tam nebude zlatý mei Honami)? Pravděpodobně budete znát kováře a to bude vše.
K Pavlovi Řiháčkovi jedno co si neodpustím. Pavel jako jediný v ČR umí dobře hadori. Ti co ho znají a viděli potvrdí. Nepřímá odpověď na otázku proč všichni milujeme sashikomi.
Jaroslav Němec

Příspěvekod Patrick » 28.3.2011, 16:15

Nemám nejmenší důvod tě napadat. Mysli co chceš. Je ale potřeba pochopit jednu věc. Kdo umí dobré sashikomi, ten udělá i dobré hadori. Kdo umí dobré hadori, neudělá ještě pořád dobré sashikomi! Takže vzhledem k tomu, že strčí Hasuhana Říháčka do kapsy v sashikomi, udělá to i v hadori. Nepsal jsem, že by poznal Hasuhana všechny kováře a brusiče, co tu kdy běhali, to je jisté že ne, a ani k tomu není důvod, protože těch, jejichž OSOBNÍ rukopis má smysl udržovat, není mnoho, a potom je to už "jen" o obdobích, školách atd. Že by ale Říháček a další uměli alespoň ty školy, o tom se dá s úspěchem polemizovat. A co je pro tebe krátké studium? Deset let pod přímým osobním denním vedením je krátké studium? Co má potom za sebou Říháček nebo Bolf?! :shock: Pár návštěv lidí z Japonska a pobyt na otočku tam! Jaroslave buďme realisté! :idea:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod cyro » 28.3.2011, 17:15

Maly detail. Honami neexistovaly v Koto a neviem o tom abi sa podpisovaly. Maximalne sa roby ciarkovy kod pod habaki a to dalsi lestic zas prelesti a da svoje. Mece sa lestia asi kazdich sto rokov, pokial sa nepouzivaju.
cyro

Příspěvekod Patrick » 28.3.2011, 18:52

To je samozřejmě pravda. Tady JN neví o čem mluví, pokud to nemyslel nějak jinak.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jaroslav Němec » 29.3.2011, 8:57

Re: Kdo umí dobré sashikomi, ten udělá i dobré hadori. Kdo umí dobré hadori, neudělá ještě pořád dobré sashikomi! Takže vzhledem k tomu, že strčí Hasuhana Říháčka do kapsy v sashikomi, udělá to i v hadori. ...
Proč ho tedy dobře nedělá, když ho umí?

Re:Nepsal jsem, že by poznal Hasuhana všechny kováře a brusiče, co tu kdy běhali, to je jisté že ne, a ani k tomu není důvod, protože těch, jejichž OSOBNÍ rukopis má smysl udržovat, není mnoho, a potom je to už "jen" o obdobích, školách atd. Že by ale Říháček a další uměli alespoň ty školy, o tom se dá s úspěchem polemizovat......
Problém je v něčem jiném ani Řiháček ani Bolf se nestylizují do role znalců a nikdy se o to nesnažili. Naopak H. ano.

Re:A co je pro tebe krátké studium? Deset let pod přímým osobním denním vedením je krátké studium? Co má potom za sebou Říháček nebo Bolf?! :shock: ....
Znovu jsme u meritu problému. Kde je ten tajemný mistr leštič, který 10 let dohlížel? Kojima pokud vím není leštič a i mezi kováři nemá zrovna nejlepší pověst.Dojde již k odtajnění? Pokud je to pravda, já se mu klidně omluvím. Ale jak znám Viktora, že zrovna on by se nechlubil zvučným jménem?! Opět zdůrazňuji na co zapomínáš, mezi tvrzením H. z doby návratu a dnešní interpretací je velký rozdíl.Za tu dobu se pasivní pozorování leštiče změnilo na nejvyšší certifikát!?:

Re:Co má potom za sebou Říháček nebo Bolf?! :shock:Pár návštěv lidí z Japonska a pobyt na otočku tam! Jaroslave buďme realisté! :idea:....
O Pavlovi Bolfovi vím, že nějaké kontakty v Japonsku má, ale podrobnosti neznám. Pavel Řiháček je žákem dvou velmi známych mistrů a to katanakadji pana Soua jehož jméno je vzhledem k tomu že je mukansa asi notoricky známé. Dalším je pan Watanabe který je špičkovým leštičem o kterém mohu říct jen to, že pravděpodobně by mohl být do pár let taktéž mukansa.Nejen že P.Ř. u nich studoval v Japonsku ale oba za ním jezdí poměrně často do ČR.

Jestli někomu kteří to teď čtete není zřejmý rozdí mezi P.Ř. a H tak přidám ještě jeden fakt. Když se loni rozhodla japonská státní televize natočit dokument o evropanovi vyrábějícím japonské meče na vysoké úrovni nevybrali si H. ale Pavla Řiháčka.

Re:Maly detail. Honami neexistovaly v Koto a neviem o tom abi sa podpisovaly. Maximalne sa roby ciarkovy kod pod habaki a to dalsi lestic zas prelesti a da svoje. Mece sa lestia asi kazdich sto rokov, pokial sa nepouzivaju.
Cyro a Patriku chytáte se detailů které byly možná špatně vyjádřeny ale byly myšleny jako příklad. Pokud vím tak koto končí cca 1573 +- . Rodina Honami počala svoje působení v obd. Kamakura, shogun Ashikaga Takauji v Muromači (1305) Honami podporoval. V té době leštili a vystavovali kantei. To není Koto? Mám pocit, že to byl Honami Myóhon kdo byl zakladatelem rodiny a ten byl 1252-1353. Zlatým mei je míněn tzv. ki(gin) zogan mei .

Já už jsem se tady vykrvil dost a už mě to přestává bavit. Patricku až o mistrovství H. budou mluvit japonci, pak se možná naplní tvoje přání, ale zatím je H. špička pouze v očích českých nadšenců.
Jaroslav Němec

Příspěvekod cyro » 29.3.2011, 9:11

(Appearance of the Hon-ami family and the Edo period)
It is said that the basis of the modern sword polishing was established by Hon-ami Kotoku of the Momoyama period of the late 16th Century. Since then, the Hon-ami family had been retained by the Tokugawa Shogun and worked for the Tokugawa family and fuedal lords for generations. Meanwhile the Hon-ami family had eleven branch families during the Edo period and had been the most authorised connoisseur of the Japanese sword and issued certificates. The old certificates of the Hon-ami family are highly praised by sword collectors even now.
Sashikomi polish had been practised by the Hon-ami family until a new Kanahada polished was developed in the early Meiji era.
Actually I am a sword polisher belong to the Hom-ami school as my teacher Nagayama Kokan learnt sword polishing from Hon-ami Koson who succeeded as head of one of the Hon-ami families.
cyro

Příspěvekod Samurai » 29.3.2011, 10:35

Cyro: když někoho cituješ nebo nějakou literaturu tak to napiš na začátku citace, takhle je to chaotické.. o co jde..
Samurai

Příspěvekod Jaroslav Němec » 29.3.2011, 13:40

I přes moji bídnou angličtinu mi to taky připadá chaotické. Navíc mám dojem, že mluvíme každý o něčem jiném. Myslím, že by do toho mohl vnést světlo zase pro změnu někdo další kdo se vyzná v historii leštění,Honamiú, sashikomi a pod. Místo řešení zásadní otázky se pitváme v malichernostech.
Jaroslav Němec

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse