kto je hasuhana...

Moderátor: Eagle

Re: kto je hasuhana...

Příspěvekod Patrick » 30.3.2011, 17:01

To samozřejmě nejde, protože během broušení se mění pnutí v čepeli, a představa, že na jedné straně je hotovo, a na druhé teprve příchází arato je absolutně nereálná. Je vidět, že jsi to cyro moc v praxi neviděl, protože loď je v tu chvíli plná odbroušeného hrubého kamene, je i v kádi, ze které se bere voda, je na podložce, prostě všude.
Takže ani čáryfuk by to nedokázal, aniž by nepoškrábal již hotovou čepel. Další věcí je koroze. Ať chceš nebo ne, lehká liška by se na tom hotovém povrchu udělala. U japonského meče později, evropské reznou většinou rychleji. Musely by to být čepele od stejného kováře, stejného období a naprosto stejného tvaru, materiálu, překládání a kalení. To je trochu scifi. :wink:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Pavel Řiháček » 30.3.2011, 19:58

Když se tu o mně hovoří, musím také reagovat, zvláště když to není zrovna v dobrém a není to opodstatněné.
Patricku, pokud se mi v Náprstku smějí, není to rozhodně proto, že by znali tak dobře moji práci. Bohužel Viktor byl v tomto muzeu jako první a je jen jeho práce, že se lidé z Náprstka ani nechtěli podívat na to, co a jak dělám. Když se můj známý bavil s těmito lidmi, tak se mě potom zeptal, cože jsem jim udělal? Znám se přitom jen s paní Kraemerovou a ta se mnou ani nechtěla mluvit. Kde tedy pracovníci Náprstkova muzea vzali jistotu, že nic neumím? Odpověď je velmi jednoduchá a kdo Viktora zná a není jeho kůň, si dokáže udělat svůj obrázek o jeho vlivu na tyto lidi. Podobnou věc se i mně podařilo Viktorovi provést (podotýkám že nechtěně) – výsledek byl ten, že ho vyhodili z jisté instituce jen proto, že jsem se zmínil o jeho schopnosti manipulovat s lidmi a tvrdit i to, co není úplně v pořádku. Netušil jsem, že to bude mít takový účinek. Nicméně z toho je patrné , že stačí být někde první a správně si naklonit ty správné lidi.
Co se týče kritiky Viktora, myslím, že je jen zdravé, když se lidi z této branže dozví, jakých chyb se tento do nebes vyzdvihovaný člověk dopouští. V tom má J. Němec pravdu. Tyto záležitosti jsem dost podrobně probíral s Watanabe senseiem a ten tomu ani nechtěl věřit.
Je velmi jednoduché, Patricku, odmítnout názor někoho jiného nebo tento názor zpochybnit. Jenže pokud neuvedete solidní argument, proč je to jinak, vyjde to zpochybnění naplano. Vzhledem k tomu, že na tomto fóru vystupujete jako absolutní suverén v otázkách leštění, cub, koširae, cukamaki a laku (doufám, že jsem na nic nezapomněl), nevím, jestli byste neměl být opěvován stejně jako Viktor. Jenže pokud něco vyvracíte, zapomínáte tyto mylné informace uvádět na pravou míru. Opravdový odborník by to asi udělal. Vždyť toto fórum by asi mělo být především o výměně kvalitních informací a jejich předání těm, kteří je nemají. S vaším jednáním jistě berete chuť se o tyto informace dělit s tím, že je hned někdo zpochybní, ale neporadí. Nemyslete si, že pokud se informace přesně neshoduje s tím, co víte vy, tak že musí být nutně nesprávná. I v Japonsku se vedou takovéto spory o tom, kdo z odborníků je lepší či horší, proč daná škola, či technika je lepší nebo horší. I to jsem tam zažil. Myslím, že to ale nikdy k ničemu nevedlo.
Na závěr bych chtěl říct, že pokud se někdo chce seznámit s mojí prací, má možnost se se mnou domluvit a přesvědčit se osobně o její kvalitě. Příležitost se jistě najde. Je jisté, že v Čechách moc příznivců nemám, ale s tím jsem se již dávno smířil a v mé práci mi to rozhodně nevadí. Naštěstí tu nejsou jen Čechy. A jak praví klasik „Není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem...“

O možnosti vyleštit meč dvěma způsoby jsem tu již někde psal v jiném kontextu. Je ale nemyslitelné vyleštit meč z jedné strany jedním člověkem a druhou jiným. Nejde ale jen o jistotu, že se předešlé leštění poškrábe a zkoroduje, ale především o to, že se v žádném případě nesmí leštit jen z jedné strany. Rozhodně nejde o pnutí.
K fotografiím – již jsem na fóru jednu fotku své práce vložil (ve vláknu brus hadori vs sašikomi, str. 7) a zdá se mně, že nikdo nevěřil, že jde o moje leštění. Tady si dovolím podotknout, že čepel jsem i sám koval. Není tam celá čepel, ale kdo něco o leštění ví, pozná o co jde.
Pavel Řiháček

Příspěvekod Patrick » 30.3.2011, 21:22

Větší narcisy jsem neviděl ani na tržnici! Nejhorší na tom je, že vy asi i věříte tomu co píšete, že? :D
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Pavel Řiháček » 30.3.2011, 21:45

Typická odpověď bez komentáře...
Jak jinak?
Pavel Řiháček

Příspěvekod Patrick » 30.3.2011, 21:58

Jsou věci, které nestojí za komentář. Klipy od Rytmuse a vaše příspěvky podobného "ducha" jako byl ten poslední. Co se tady vlastně kdo dozvěděl o mečích? Všichni tady strašně chcete věcné příspěvky, abyste se něco dozvěděli, ale potom příjde takový proslov, který je úplně o ničem, ale přitom sám obsahuje tužbu po věcném psaní. Tak nevím, ale asi si dost protiřečíte. Jestli si chcete pokecat o nesmyslech, pište mi to třeba na soukromky, protože když to děláte vy, tak se nad tím Samuraj nepozastaví, když to udělám já, tak je oheň na střeše. A já nedostanu prostor zareagovat, aniž bych byl smazán nebo dokonce zrušen. Jednostranně férové debaty mě nebaví. Pokud nemáme stejný prostor, nemá smysl se do nich pouštět.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Samurai » 31.3.2011, 6:53

Patrick: narozdíl od mečířů, kteří sice vyjádřili svůj nesouhlasný názor, ty jsi dokázal opět vyjádřit jen větu bez obsahu, slušné formy s jediným cílem a to pošpinit ty, kteří nejsou v zástupu obdivovatelů tvého přítele.. čili jsem se snažil držet zuby nehty, abych v této debatě nemazal, protože by to povětšinou byly jen tvé příspěvky.. ne ty, kde jsi vyjádřil svůj opačný názor (na to máš právo) ale ty, kde kecáš o nemoci, narcisech atd.. prostě když ti došly argumenty a zvládl jsi jen plivat..
pokud ti zdejší systém nevyhovuje tak sem prostě nechoď, my to nějak vydržíme :D a debata bude věcná a bez zbytečných urážek, zlehčování a zesměšňování..

já se takhle třeba dozvěděl, že ačkoliv je to technologicky nepřípustné (ač přesný důvod nevím) vyleštil hasuhana na výstavu meče jen z jedné strany.. tohle jsi nezpochybnil a já tak přemýšlím, jak je vůbec možné, aby si tohle někdo v pozici experta dovolil.. je to pro mě na úrovni, jako by nožíř prodal naprasklou čepelku se svou signaturou a doufal, že na to nikdo nepřijde..

co se hasuhany týče tak myslím, že boží mlýny melou a i když se natrvalo vrátí do japonska, jeho průšvihy ho doženou (pokud si v japanu neudělá nové) a pak se jeho pověst zboří jako domeček z karet a japonci tohle moc neodpouští..
Samurai

Příspěvekod birch » 31.3.2011, 8:28

Samuraji, nezlob se na me - uz tu psal podobne o soudech k nejake osobe ... HIGEN v tomhle vlakne. Jsi administrator fora, ale myslim si, ze by jsi si mohl o Hasuhanovi nejake soudy a vesteni, prognozy na zaklade diskuze odpustit.

Jeste jedna technicka:
Kdyz uz prosim smazes nejaky prispevek na zaklade tveho uvazeni, tak prosim smaz jen text a napis tam neco ve smyslu (text smazan obsahoval vulgarity atd.). Jelikoz kdyz pak clovek cte nejakou diskuzi od zacatku, tak se najednou v prispevcich objevuji reakce na neco, co neexistuje a clovek se muze jen domyslet, ze tam neco chybi. Tohle foru a diskuzi myslim prospeje.

Diky
birch

Příspěvekod Patrick » 31.3.2011, 18:00

Samuraji miluji tvoje tvrzení o tom, co si myslím, a co jsem udělal, když mě to ani nenapadlo, a vše co kritizuješ je jen z tvé hlavy.
Opravdu si myslíš, že by jel do Japonska, kdyby si nebyl jistý, že bude v pohodě?! Masochista jsi možná ty, ale nesmíš všechny lidi soudit podle sebe! :lol:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Samurai » 31.3.2011, 21:30

Patrick: opravdu si myslíš, že všichni lidi co byli v japonsku v pohodě tam i jsou? třeba po tsunami, zemětřesení atd.. prostě nejde si být jistý tím, že se ti bude někde dařit určitě dobře.. Z toho co hasuhana uvedl v rozhovoru tam jede proto, že japonsko považuje za svou vlast kde chce i umřít, ani slovo o kariéře či zbohatnutí.. takže si taky nech pro sebe své dedukce..

Birch: jedna technická.. funkce, které tu mám navíc jsou velmi omezené.. nejdou tu příspěvky ani měnit, přesouvat, přejmenovat, jde jen mazat, sloučit vlákna a dát ban, to je vše.. čili víc restriktivní funkce než ty na úpravu a zlepšení.. Navíc nepřeceňuj mé mazání, už jsem tu nic nesmazal ani nepamatuju a že se u Patrickových výlevů musím držet, neb vyvolává jen hádky a nevidím nic přínosného pro seriózní debatu či poučení..
Samurai

Příspěvekod Patrick » 1.4.2011, 7:17

Vzhledem k tomu, že tady X procent hádek vyvoláváš ty, tak zkus nepřiměřeně nereagovat, a uvidíš, jak se to tu sklidní. S prvními narážkami často přichází tvoje maličkost!
Jestli třeba nebude rozdíl mezi rozhlasovým pokecem, kde se o jeho praxi v Japonsku vůbec nemluvilo, a mezi těmi X debatami osobně u něj, co máme za sebou mi dva.
Nehledě na to, že katastrofa pro jednoho znamená někdy i pozitivní přínos pro druhého! Kdyby si měl aspoň zblo ekonomického myšlení, tak by ti muselo být jasné, že právě kvůli té katastrofě se dostane do oběhu velká hromada mečů, které se dříve drželi v rodinách, a teď budou meset jít pryč. A někdo to nechá přebrousit před prodejem, aby dostal co nejvíc, někdo ne, a čeká to až na nové majitele. Každopádně brusič teď pár let hlady nepojde. Buď v klidu. :wink:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jaroslav Němec » 16.4.2015, 10:44

Přátelé kolem mečů po delším čase mého odmlčení jsem nucen dostát svým slibům které jsem na tomto četu v minulosti zveřejnil.
Řekl jsem, že pokud budu přesvědčen o Viktorově mistrovském oprávnění jako brusiče, tak si nasypu popel na hlavu a prohlásím se za pitomce.
Protože se považuji za čestného člověka, tak prohlašuji že se uvedené stalo pravdou. Omlouvám se všem zůčastněným za útoky vedené z neznalosti skutečného stavu.
Mnozí se asi diví ale musel jsem výše uvedené udělat jak kvůli vám, tak hlavně kvůli sobě. Díky za pochopení.
Jaroslav Němec

Příspěvekod RBR » 1.5.2015, 10:15

Jaroslav Němec píše:Přátelé kolem mečů po delším čase mého odmlčení jsem nucen dostát svým slibům které jsem na tomto četu v minulosti zveřejnil.
Řekl jsem, že pokud budu přesvědčen o Viktorově mistrovském oprávnění jako brusiče, tak si nasypu popel na hlavu a prohlásím se za pitomce.
Protože se považuji za čestného člověka, tak prohlašuji že se uvedené stalo pravdou. Omlouvám se všem zůčastněným za útoky vedené z neznalosti skutečného stavu.
Mnozí se asi diví ale musel jsem výše uvedené udělat jak kvůli vám, tak hlavně kvůli sobě. Díky za pochopení.

Ahoj,
charakterní a neobvyklé, že jsi se k tomu dokázal vrátit, když už to zavály písky času. Donutil jsi mě si celou diskuzi přečíst znova. Ve své předchozím článku si napsal, že si nasypeš popel na hlavu, když uvidíš nějaké ceritifikáty dosaženém vzdělání pana H. (viz níže). Máme to chapat tak , že jsi je viděl?

Vůbec jsem nechtěl říct, že ten kdo není mukansa musí nutně dělat špatně. Teď už zbývá ke spokojenosti zvědavých dát k dispozice H. výuční list od p. Omoriho a já si v případě že je to zmíněná nejvyšší licence nasypu popel na hlavu a prohlásím se za pitomce. Jinak s tebo v mnoha věcech souhlasím.

Někde jinde jsi rozepisoval H. přehmaty při restaurování mečů z Náprstkova muzea. Zname ná to, že jsi po získání nových znalostí, změnil názor? Takové prohlášení po dlouhé době vyvolává hodně další otázek. Navíc trocha oživení tohoto fora by neuškodila. Nicméně bych rád tentokrát vynechal diskuzi kolem charakteru nějaké konkrétní osoby (to je pro ostatní debatující).

RBR
RBR

Příspěvekod Jaroslav Němec » 11.10.2015, 17:02

Omlouvám se že jsem se dlouho neozval. Ano certifikát jsem viděl a k němu taktéž notářsky ověřený překlad. S Viktorem jsme se po více než 25 letech rozchodu od společné práce smířili a odpustili jsme si co jsme si...Co se týče minulosti jsme si vše vysvětlili jak přes Skype tak osobně v Japonsku. Více zde nechci ventilovat, snad jen to že oba víme jakých přehmatů jsme se v minulosti dopustili. Díky za pochopení.
Jaroslav Němec

Příspěvekod Agog » 11.10.2015, 18:37

Certifikát byl vydaný kým? Jeho učitelem? To jako ten výuční list? To ale jestli se nepletu z nikoho certifikovaného leštiče ještě nedělá. Dokládá to pouze, že se u někoho vyučil. Jak je na tom ale jeho učitel? Je to mukansa? Neměly by tyhle věci být pod NBTHK?

Samozřejmě nehodnotím práci, neznám jí, ani neznám názory odborných kruhů na jeho práci.
Ale po osobní zkušenosti jsem zjistil, že je dobrý nevěřit uplně všemu a nebýt ze všeho paf, protože pak zjistí, že je všechno uplně jinak.
Viz jeden japonský tsukamaki shi který se prezentuje na netu, jezdí na akce kde ukazuje jak se to má dělat, pohybuje se mezi lidmi z NBSK a lidi na internetu si myslí, jak je dobrý.
Ale přitom mi bylo řečeno, že je to jeden z nejhorších tsukamaki shi vůbec, protože jeho tsukamaki neni dost pevný a regulérně se hýbe. A to mi bylo řečeno renomovaným člověkem. Sice taky zprostředkovaně, ale achci tím říct, že s nedostatkem informací se aura vyjímečnosti buduje docela snadno. A mám další příklady i z osobní zkušenosti.

Takže buď má uznávaný oficiální certifikát, nebo ne. Pořád může být dobrý leštič. Ale bylo by dobrý věci uvést na pravou míru a nemlžit pořád.
Osobní věci jsou osobní věci, ale tohle není osobní věc. Je to věc profesní. A jestli něco někdo v nějakém oboru znamená tak se o něm ví.
Agog

Příspěvekod cyro » 13.10.2015, 2:06

Ta tema je este zlozitejsia. Certifikovanie roby uz stat, ktori je nad NBTHK. Komisia sice obsahuje aj clenov roznich organizacii.
Ked niekto ziska titul mukansu, abi si to udrzal, musimat studentov. Niektory drzia minimum a tim ze studium trva 7 a viac rokov, nemaju velky pocet nasledovnikov. Ukoncenie studia je potom statnov skuskou, kde po uspokojeni komisie odovzdaju certifikat. S certifikatom je uz brany ako seriozny vyrobca a pokial chce ucit, musi sa stat mukansom a vtedy jeho ziaci su uznavany ako skutocny ziaci a nie len amateri co prisly pozriet ako sa co roby.
Pre zaujimavost, su aj prirodzeny talenti, ktory robia v obore a nemaju ziaden certifikat. Samozrejme neucia, ale ich praca je uznana znalcamy. Aj teraz NBTHK pouziva na lestenie cloveka, ktory nema certifikat, ale cena je perfektna a praca na urovni majstra.
Pre takych ludi je potrebne ich pracu predlozit znalcom a dobra praca sa rychlo rozsiry.
Toho roku som bol svetkom aj prace zo slovenska a ciech sa dostali do povedomia aj organizacii ako NBTHK a NTHK.
cyro

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse