LOV NA UTSURI

Moderátor: Eagle

Re: LOV NA UTSURI

Příspěvekod birch » 28.1.2012, 1:37

Ahoj Cyro, v tomto vlákne hned nekde na zacatku kovar Juraj Kubinec ve svem prispevku se pokusil vydefinovat ucuri jako
definicia utsuri vravi, ze utsuri je vsetko co reflektuje na svetlo /mimo hamon a hranice tobiyaki/.
niekedy je dokonca utsuri tvorene viditelnejsimi "oparmi" jinie

Kojima na svych strankach ucuri popisuje jako stin hamonu http://www.ksky.ne.jp/~sumie99/utsuri.html

ty dle tveho predchoziho prispevku rozeznavas nejake "kvalitne" a "prave", pak "moderne" ucuri. Muzes popsat, co myslis pod tema vyrazama kvalitne ucuri, prave ucuri, moderne ucuri? Se obavam, ze bez toho vysvetleni nema tech par tvych poslednich prispevku o ucuri smysl.

Diky za objasneni
birch

Příspěvekod Pavel Bolf » 28.1.2012, 8:33

no, je hezké, že jsi mluvil s P. Martinom. Já vím ko to je, na youtube toho s ním dost. Já pro změnu mluvil přímo s panem Sugitou, a několika dalšími mečíři a odborníky v oboru, kteří se k jeho práci vyjadřovali. Sugita se víc jak 20 let zabýval technikou vzniku juka chóji a utsuri. Dnes je v tomto považován za jednoho z předních výrobců mečů. Znám z vyprávění známých pana Sugity, že se rozhodně neřadí mezi komerční kováře. Nicméně je zjevné, že jsi si cyro na základě obrázku, vlastního ,,odborného " úsudku a komentářů svých známých udělal názor a osobní znalost jeho prací natož osoby nepotřebuješ. Pokud máš dojem, že si jediný člověk na tomto fóru, co viděl nějaké staré kvalitní meče na kterých bylo utsuri, rád bych tě vyvedl z omylu. Zato je nepřehlédnutelné tvé časté chybování i v základních pojmech, které následně omlouváš nedostatkem času, nebo tím, že informace byla z doslechu.. Obávám se, že skutečný odborník i v časovém presu zkrátka ví, nebo nečiní unáhlené závěry.
Utsuri staré, nebo nové....utsuri na čepeli je, nebo není. Jeho podoba může být odlišná u jednotlivých prací, bez ohledu na to, jestli se jedná o koto meč nebo gendai to. U starých m ečů múže docházet ke změnám podoby ji, hamon i utsuri odbroušením povrchu čepele. Ale pojen staré a nové utsuri :mrgreen:
Pavel Bolf

Příspěvekod cyro » 28.1.2012, 19:32

Co sa tika novodobich mecov, tak odbornik niesom. Okrem par vinimok, ani nemam v zbierke a vsetkych gendai sa chcem zbavit vsetkych a necham si len jednu ukasku. Zvicajne dobry kovaci su spomenuty v NBTHK casopisoch,ale Sugitove hodnotenie som nenasiel. Ked som ukazal fotku Nakamurovi, ktori je jeden z najlebsich odbornikov na Hataraki, spital sa ma lem, ako bi som to utsuri kvalifikoval. Tim trafil klinec po hlavicke. Mozno tu to niekto vie.
Ja som uceny poznavat mece podla NBTHK, abi som si rozumel zo zberatelmy z mojho okruhu. Nase hodnoty studia mecocv su pravdepodobne ine nez v cechach, takze aj nazor na rovnaku vec je iny. Mena ktore sa tu spominaju, zvicajne su pre mna nezname, alebo nemaju dobru povest medzi mojimy kruhmy.
Ja skor doverujem informaciam z miest, kde si myslim ze su jajpresnejsie a kde som preto aj clenom. Doverovat niekomu co ma len vlastni nazor a vela neznamena, je zaujimave. Netvrdinm ze som zas beschybny. Pomylit sa moze kazdi.
cyro

Příspěvekod Pavel Bolf » 2.2.2012, 12:15

prošel mi teď o víkendu rukama zajímavý kus železa. Bohužel byla tma a focení efektů pod žárovkama se moc mi nedařilo. Zajímavá hada, pod určitým úklem jako by stříbrně zářila. Hamon více méně chóji.Čepel v sashikomi, hamon bílý a pod světlem vylezly aschi a ostatní efekty. Po celé délce byl hamon doprovázen utsuri s poměrně širokým, aktivním světlo orážejícím okrajem. Pod každým světlem a úhlem čepel vypadala jinak, při dením osvětlení se utsuri projevilo jako jemnější ocel, ale zase jen pod určitým úhlem. Jinak výrazná hada mokume, itame. Na fotce kterou se mi podařilo pořídit je utsuri patrné jako stín asi v polovině šířky čepele, ale fotka je dost hrozná. Zkusím se domluvit s majitelem a nafotit to někdy u Zdenka pořádně.

utsuri 2.jpg
utsuri 2.jpg (104.65 KiB) Zobrazeno 1616 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 2.2.2012, 16:23

utsuri2A.jpg
utsuri2A.jpg (36.04 KiB) Zobrazeno 1605 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 2.2.2012, 16:34

majitel meče mi poslal fotku hady, na které je něco málo vidět.
hada koto.jpg
hada koto.jpg (38.2 KiB) Zobrazeno 1602 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 4.2.2012, 8:21

pokoušel jsem se najít na internetu nějaké dobré fotky utsuri. Naneštěstí se zdá, že nafotit kvalitně tento efekt je opravdu obtížné. Mám pocit, že není ani mnoho jap. mečířů, kteří by se na vytváření tohoto cíleně efektu zaměřovali. Mě jsou známi jen Naohiro keiun(Kojima) a Sugita Yoshiaki. V japonsku jsem držel tachi od současného mečíře. U té čepele jsem byl přímo upozorněn, že je na ní utsuri. Že je slabé, ale je tam a mám tomu věnovat pozornost.Opravdu tam byl stín nad hamonem, ale spíš to byla jen změna odstíni ji při pohledu pod úhlem. Utsuri, které vytváří pod nasvícením nějaké reflexe jsem na vlastní oči u novodobých prací s vyjímkou jmenovaných mečířů neviděl. Na nějakých fotkách ano, ale byly to vyjímky. Práceí některých současných mečířů, kde je efekt utsuri zvýrazněn leptáním a projevuje se jako tmavý stín je naopak poměrně hodně. Zdá se mi, že zejména v USA je to oblíbená technika leštění. Pokud tam takový efekt je, považuji ho také za utsuri , i když snahu za jeho zvýraznění touto cestou nepovažuji již dnes za šťastnou volbu. Naneštěstí i mezi studenty nihonto není mnoho těch(alespoň u nás), ktří by byli schopni tento efekt studovat v jeho přirozené podobě. Sám jsem byl svědkem situace, kdy většina zůčastněných akce obdivovala fantastické utsuri vyleptané kyselinou a na meči vedle kde byl tradiční brus si stejného efektu všimlo jen několik málo lidí. Naneštěstí kyselina sice dokáže zvýraznit utsuri jako plochu, ale také zcela potlačit schopnost odrážet světlo a zakryje tak ty nejkrásnější detaily tohoto efektu.
no, pokud někdo najdete nějakou dobrou fotku, tak se s ní :wink:
Pavel Bolf

Příspěvekod birch » 4.2.2012, 12:26

A co tech par fotek na prvni strance tohodle vlakna? Juraj Kubinec, tak k tomu rekl par informaci.
Na tech cepelich na hamonem je po cele jeho delce videt tmavsi odstin povrchu. Nicmene me by zajimalo, proc je ucuri ceneno na meci, o cem to ve slozeni cepele tohle vypovida? Nebo to vypovida treba o kovarovo zvladnuti neceho tezkeho ve vyrobnim procesu cepele?
birch

Příspěvekod Pavel Bolf » 4.2.2012, 21:37

ze strany kováře je to o dovednosti připravit ocel tak, aby byla schopná díky své citlivosti vytvářet takovéto projevy.
Co se těch fotek týče, rád bych viděl čepele focené pod úhlem a nasvícením, aby byla zřetelné, jak co reaguje na světlo. Padlo tu pár podivných pojmů, jako staré a moderní utsuri ale bohužel nic k tomu. Jaká je odlišnost, pokud nějaká je a v čem. Tohle by mě docela zajímalo.
Pavel Bolf

Příspěvekod cyro » 5.2.2012, 7:59

Pokusal som sa nafotit to Utsuri, ale z lacni digitalom to nie je lahke. Aj pri phlade na cepel sa zda, ze kaleni ma bielisty tien, nad nim dalsie striebristy a potom tmavsi tien. Ten stiebtisti na fotkach akosi tmavne, srejme beskom. To striebreni je trchu viditelne na spodnej fotke, ako kopiruje kalenie. na predchadzajucej je tmavsie.
Přílohy
DSC06577.JPG
DSC06577.JPG (231.01 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06619.JPG
DSC06619.JPG (239.47 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06609.JPG
DSC06609.JPG (242.09 KiB) Zobrazeno 1534 krát
cyro

Příspěvekod cyro » 5.2.2012, 8:08

Este par fotiek toho tanta, mozno bude vidno lebsie.
Přílohy
DSC06599.JPG
DSC06599.JPG (205.13 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06579.JPG
DSC06579.JPG (155.33 KiB) Zobrazeno 1534 krát
cyro

Příspěvekod cyro » 5.2.2012, 8:19

Dalsie detaili. V skutocnosti to vizera zaujimavejsie. Zrejme prinesim cepel zo sebov ked pridem do Prahy.
Přílohy
DSC06570.JPG
DSC06570.JPG (248.08 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06569.JPG
DSC06569.JPG (239.34 KiB) Zobrazeno 1534 krát
cyro

Příspěvekod cyro » 5.2.2012, 8:34

Dalsia zaujimava cepel, ktora potrebuje este vela roboty. U tejto cepele je Gunome Hamon, kde suguha nad nim oddeluje Utsuri a to ide skoro az po Shinogi.
Přílohy
DSC06643.JPG
DSC06643.JPG (239.63 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06637.JPG
DSC06637.JPG (205.75 KiB) Zobrazeno 1534 krát
DSC06638.JPG
DSC06638.JPG (242.94 KiB) Zobrazeno 1534 krát
cyro

Příspěvekod cyro » 5.2.2012, 8:41

Zaujimave je ze u tejto cepeli su efekti viditelne lebsie na fotke aj ked je len vydrusena na hrubo. Tu vizera bit utsuri tensie, skoro pri strede cepeli.
Přílohy
DSC06644.JPG
DSC06644.JPG (199.46 KiB) Zobrazeno 1534 krát
cyro

Příspěvekod Pavel Bolf » 5.2.2012, 9:47

něco málo tam vidět je, ale asi by to chtělo vidět naživo. Jen mi není úplně jasné, jak se rozhoduješ, co je utsuri a co je pokus o utsuri. Nebo to moderní a staré utsuri. Na těchto čepelích jsou i podle tvého popisu ,,jen"pruhy odlišných odstínů a to za utsuri považuješ. Nějak v tom určování nemám jasno.
Pavel Bolf

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse