saya

Moderátor: Eagle

Re: saya

Příspěvekod vlcek » 26.5.2012, 19:26

Budeme ti teppannoodle všichni držet palce.

Zdar Tvé práci

Vlcek
vlcek

Příspěvekod teppannoodle » 27.5.2012, 0:36

Dik moc.
Najskor pockam na balik . je tam vseeeeeelico , 17 kg , a postovne ,,,,,,,, :roll:
Najskor to drevo z magnolie pekne pripravim , koiguchi a kashira z cierneho rohu aj dalsie komponenty na saju nalepim a, pojde sa nato ked uvidim ako to zatial vyschne na pokuse, kym vysrtuham sayu a pripravim vsetko , nakolko je mec z japonska tak som chcel nech ma vsetko ten raz aj material . BUDE TO NIE JEDNODUCHEEEEEE .
Ale idem nato vsak zijem raz.
Tu sayu musim vyrezat tak aby jedna polovica mala ostrie pod urovnou tej polovice saya, ale lepidlo asi nebudem varit z ryze , este neviem ,
vraj je to preto ze ryzove lepidlo vraj je dostatocne silne , a da sa saja potom aj rozobrat , a precistit , ale to si neviem prdstavit zeby aj lak,,,sa dal rozdelit...to som nasiel v jednom clanku co som prelozil.
Myslim ze ten duvilax bude dobry co myslite.?
S cim sa lepilo koiguchi kedysi a ako pripevnit saya gashira z rohoviny ? neviem , nejake kolicki navrtat ,,,ci len prilepit , ale to moze uletet , viete ako je to .
Ako hlboko este nechat priestor v saya na cepel extra 5 cm ci kolko asi , ? vraj tam este nejaky mali lievik vyrezat na stekanie oleja ked z cepele ide...to som docital , radsej si dam poradit od Vas.
Cital som ze sayu potom prelestit s prachom uchiko. pred lakom ,,, hmmmmmmm a teraz neviem ci do prveho sa nedava aj ten prach ako tmel to potom moze vlastne byt ,

Sory za milion otazok , no vidim ze som sa pustil do narocnej roboty , po mojej robote ktorej mam az az :)
ale tesim sa vzdy ked mec chytim do ruk.
Aj ked Muramasa mec by neviem co urobil somnou ,,,su o nom rozne hystorky a povery ,
Dakujem Vam moc pekne za dobre rady ktore sa mi uz v kratkej minulosti velmi dobre zisli.
Pozdravujem :wink:
teppannoodle

Příspěvekod teppannoodle » 4.6.2012, 23:37

Ahoj , :wink:
Chlapi potrebujem serioznu pomoc,
lakujete koiguchi a saya gashira z rohu ? Alebo sa lesti pred malakovani ci po nalakovani, alebo sa prilepi na sayu vylesti a ked sa lakuje saya tak sa sucastky z rohoviny obalia paskou ?
a po zaschnuti laku sa sucastky odbalia...
alebo inak ?
dakujem za radu, pozdravujem.
teppannoodle

Příspěvekod Jaroslav Němec » 6.6.2012, 13:58

Dělám to velmi málo, asi by tady byli fundovanější na odpověď. Originály mají rohovinu jak zalakovanou, tak bez laku vyleštěnou. Jsem si skoro jist, že by nebylo vhodné lepit rohovinu po finálním laku. Pokud bych to měl zalepit festovně, tak tam nemůžu dát takové množství lepidla aby po přitlačení nevyteklo. Pokud vyteče na finální lak, tak to asi není ono. Já jsem to dělal tak, že jsem nalakoval sayu podkladovým lakem a potom jsem přilepil už vyleštěnou rohovinu. Následně jsem provedl finální lak, přičemž součástky jsem nechtěl lakované, tak byly zalepeny páskou. Možná má někdo lepší postup, já jsem na laky kopyto....
Jaroslav Němec

Příspěvekod teppannoodle » 6.6.2012, 17:53

Dobry den pan Jaroslav. :)
Dakujem za dobru radu.
Pozdravujem. :wink:
teppannoodle

Příspěvekod teppannoodle » 9.6.2012, 2:37

Ahojte.
Urushi som hned vyskusal na dvoch vzorkach .
4 druhy urushi natrete , na dvoch drevenych doskach.
Jedna doska na otvorene okno a druha vzorka do mojho specialnebo boxu.
teplota na okne 17 stupnov celzia a vlhkost vzduchu 60 percent.
Teplota v boxe 20 stupnov celzia a vlhkost 70 percent.

Rano na druhy den vzorka na okne este trochu lepkava mierne, ale lak je pevny .
vzorka z boxu je perfektne sucha a tvrda.

Vecer je uz aj vzorka z okna tvrda a sucha ako vzorka z boxu.

takisto som lepil aj hazuyu na yoshinogami .

Vysledok ten isty ako u vzoriek na dreve.

urushi tvrdne vo vlhku ale nie v pare tam sa zvraskavie lak...
chemicka reakcia urushiolu obsiahnuteho v urushi lakoch funguje vo vlhkom ovzdusi , inak ked je sucho tak lak je lepkavy aj mesiac vraj.

nakolko je tu morsky vzduch tak sa tesim ze mi laky tvrdnu a cakam este na tonoko roznych druhov . to sa miesa s noriurushi na urobenie zakladu na laky.

pozdravujem
teppannoodle

Příspěvekod teppannoodle » 20.6.2012, 11:54

ahoj ,
robotka s urushi lakom , som sa do toho zamiloval :wink:
vysledok je pre mna tak potesujuci, lebo som vyrobil tu skrinu co sa vola ; furo ; miesto na ponechanie nalakovanych veci pre vytvrdnutie , kde je nastavena 70-75 % vlhkost s 20 stupnami celzia.
ale sashime urushi tvrdnu lepsie na 17 celzia a 60 % vlhkosti. a to rovno na okne ked to necham pri otvorenom okne .

moje nori urushi co som uvaril a namiesal stvrdne za 10 hod na kamen .
parada tesim sa ze to tvrdne lebo som sa obaval ked som to natieral ,to noriurushi je ako huste a riadne lepkave treba si najst svojsku techniku ako nanasat.
a ako vyhladit lebo noriurushi je vytvrdzujuce lepidlo na nalepenie na drevo zaklad z papiera ci platna a je miesane z ryzou , ma tendenciu zanechat si svoj naneseny profil . treba to vzdy zahladit.
pozdravujem.
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 16.7.2012, 17:03

Teraz som mal moznost rozpravat z jednim vyrobcom misiek a podobne, koli tomu ze som po nom chcel vyrabat krabicky pre tsubi a mece s laku. On pracuje z Urushi a bude narodny poklad japonska, preto za to chce obrovsku sumu. Hlavne som sa dozvedel, ze sa da tasko kupit prave Urushi. Je to povazovane za jed, tak ani sa nesmie posielat postou, len specilnou zasielkou. Co teraz predavaju ako Urushy, je zvacsa sinteticke a nie z Urushi rastliny. Inac mam skusenost, co to dokaze urobit.
cyro

Příspěvekod cyro » 17.7.2012, 16:20

Dostal som odporucenie na celkom dobru webku kde sa da najst ako co na mec vyrobit a aj kupit. Na lakovanie sayi prikladam. http://www.hyper-cafe.com/index.php?l=p ... &p=coating
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 17.7.2012, 17:29

Ahoj zdravim,
Jaj to som nevedel ze to mleko co oxiduje na vzduchu je synteticke urushi. dobre vedet Cyro dik za info.
Od predajcu ako Namikava Heibei z Tokya co je svetovo zname meno medzi odbornikmi aj amatermi by som necakal falzifikat co predava ako urushi produkty.
Ja mam z ostrovov vychadzajuceho slnka urushi z vetviciek urushi stromu co sa povazuje za zakaznicku raritu lebo stoji majland , a neda sa len tak zohnat v kontaktoch obchodnych registroch.
cca 200 g cierneho original urushi oxidovaneho , tpelne pripraveneho na urcitu hustotu s pridanim nie umeleho farbiva ale pridanim oxidov stoji cca 400 eur co je 12000 korun za poharik miazgy zo stromu , to ale sa nikde nepise na internete ani v knihach , ide cisto o zakazku ...namieru, lebo taky lak si mozes pripravit v roznej kvalite ,hustote, lesku a tvrdosti po vytvrdnuti , ak si vies z kiurushi uvarit lak pridat tam to co treba na to co treba , tak ti zablahozelam.
Mozno si to mylis s kesu urushi co je nahrada .
Inak je to vzacnost ziskat taketo info tak si to vaz a uplatnuj zakon rovnovahy medzi ludskimi vztahmi.
takisto sa ma jeden zahranicny pozorovatel oslovil nech mu """ v skratke poviem ako s """ urushi """ nalakovat sayu """, ze to este neskusal , ani ja som to este neskusal ale na internete je kniha za 1000 usd step by step urushi lacquring.
Mimochodom ja som si musel prelozit min 500 stran nez som prisiel vobec k zakladnemu potrebnemu poznaniu.
Ano je to jed. Nikdy to nebrusit nasucho , pri postupoch pouzivat vodu ked je treba tvrdy lak brusit. Nedychat ten prach ===

Makolko je toto forum pre siroku vrejnost by bolo mozno dobre na prevadzkovatelovi dat aj EN verziu.
Ludia sa radi zapoja co som zistil medzinarodne.
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 17.7.2012, 18:54

Ono je dovod preco sa nesmie predavat urushi verejnosti. Uz bolo pouzite aj ako biologicka zbran. Nechcem strasit, ale podobna letka mi frkla nad nos a takto to skoncilo.
Přílohy
HPIM2810 - Copy.JPG
HPIM2810 - Copy.JPG (145 KiB) Zobrazeno 2829 krát
cyro

Příspěvekod Agog » 18.7.2012, 17:48

ani ja som to este neskusal

A máš nějaké výsledky s moderními syntetickými laky, anebo začínáš rovnou s urushi?

Cyro: no pěkné, tipnu porušení zásad bezpečného zacházení s takovou látkou?
Agog

Příspěvekod cyro » 18.7.2012, 19:28

To bolo len sekanie tej rastliny, na stastie to este nebolo koncentrovane v laku.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 18.7.2012, 19:44

Ahoj zdravim.
ta veta ,,, ani ja som to este neskusal,,,
mala sluzit k rychlemu vysvetleniu pre osobu ktora ma oslovila , s prosbou o rychly navod ako dosiahnut taky leskly povrch s tymto lakom, samorejme ze k takim informaciam sa nea v skratke odpovedat a totiz ani rozsiahle nie.

Ano ja som zacal hned s tymto materialom nakolko mi z japonskych ostrovov prisla informacia ze podnebie je velmi dolezite na spravne vytvrdnutie a vyzretie tohto druhu laku , nakolko aj po tvrdnucej reakcii ma tento material tendenciu vyzarovat obsiahnutu jedovatu latku.
Mozete si doma vyrobit furo potrebne na tvrdnutie ale je tam jeden risk ak ste mimo vlhkeho podnebia . S tym lakom sa nieco stane . Treba mat potrebne informacie ako postupovat , neda sa to len tak natret a dat do furo.

Varovanie prislo s tym ze nie kazdy je alergicky a ma alergicku reakciu v kontakte s tymto lakom na pokozku.
nakolko obsiahnuta latka urushiol reaguje s proteinom obsiahnutym v ludskej kozi a sposobuje to co sa bohuzial stalo Cyrovi.

Saya sa naramne podarila a s uspechom .

S pozdravom
teppannoodle

Příspěvekod teppannoodle » 18.7.2012, 20:05

drobne rady..
na internete je chlapek co robi urushi saya, ale strasne sa rozculuje ked sa ho ludia pytaju ako urobit to a ako tamto.,
jednoducho on je mistr, urobi to za Vas.
s urushi robi dost dlho ..

ah chcete lakovat urushi , treba par veci,:

velmi dobre poznat bezpecnost pri praci,!!!
obrovsku davku sebaovladania ,!!!
a " kvalitne " informacie .
Knihy s takimi "pouzitelnymi " info su v obehu.

je vela kutilov a takich co sa neboja , najst cestu k umeniu, a ta je tazka a draha , ale oplati sa.
drzim palce.
nikdy pred casom by som neveril ze to ide.
teppannoodle

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse