broušení katany

Moderátor: Eagle

Re: broušení katany

Příspěvekod teppannoodle » 14.1.2012, 15:26

nazdar majstri.
ako to ide?
rad by som sa dozvedel ci doma brusite mece.
a ako postupujete.
kolko je priaznivcov tohto umenia u nas teda v nasich susedskych koncinach.
dakujem velmi pekne.
pozdravujem z irska
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 14.1.2012, 17:13

Zalezi na tom ake mas mece. Ja si napriklad nedovolim brusit, lebo vsetko mam originaly.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 15.1.2012, 0:43

ja brusim mece co som kupil originaly od nasich majstrov samozrejme moderne ale aj starsie aj velmi stare.
svoje mece som zatial nemal moznost komu dat brusit lebo sam som nasiel moznost sa to ucit a robit to brusenie .
v podstate nase zname tvare z meciarstva nerobia moj pozadovany vkus lestenia ale aj presto vsetko robia krasne mece .
ono tie hodiny dorana s tymi kamenmi nieco stoja , a keby nasinci mali tak brusit svoje mece tak by nestali par 1000 eur.
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 15.1.2012, 0:59

Uz som si vsimol ze vo svete amatersky brusici pitaju pomali viac nez Fujishiro.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 16.1.2012, 0:38

ale aj tak som velmi rad ze su aj tito tzv amatery zo zlatimi rukami hehe :)
to by som inak asi ani nevedel co je to za zazrak jizuja :) ...
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 16.1.2012, 5:09

To mas stastie ze nevies co je brusny papier.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 16.1.2012, 16:41

na tom som zacinal ale podarilo sa hehehe a teraz uz si to nemozem dovolit ani odbrusit s tym skrabance lebo to poskodi hadu , na to su kamene a preto je ten brus tradicny taky drahy lebo je to umenie dat tomu aj taakzvanu svoju tvar mecu lebo ziaden brusic nebrusi rovnako ako ini to plati aj pre sashikomi aj hadory ci kombinaciu. mne bolo doporucene dat na nieco jiteko pre nieco plus dvojnasobny step hadory , velmi zaujimava kombinacia ale trva to veky .
proste kazdy mec je majstrovstvo jednoznacne aj s mikro skrabancami aj bez nich :)
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 16.1.2012, 17:21

Problem je v tom ze v japonsku mam urobene majstrom a za polovicnu cenu zo zarukou. Viem ze ten lestic je uznavany a nezrujnuje mec. Najlebsie je vsak poslat Bensonovy na Hawai. Tam sa vyhnem poplatkom a registracii a lesti dobre. Akurat cakacia doba je dlha. Vie aj pekne zavriet Hadavate a urobit blombi, ked treba.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 20.3.2012, 17:53

HA-BIKI uchigumori , vyhradne yakibu a na tvrde zakalene casti ,vhodne aj na shoji hamon je doma , stastne a drahsie po precleni, 12.000.00 korun.
milion otazok na colnici ake je to zlozenie , na co jeto ,cakanie 1 hodinu, zapis do spravy na colnici :kamen na ostrenie a lestenie meca. :D vsetko stastne a s usmevom a pani co vybavovala moju zasielku milo usmiata a prekvapena , ze brusenie starych samurajskych mecov ")
teppannoodle

Příspěvekod cyro » 21.3.2012, 13:38

Nabuduce nech na balik daju cenu pod 50 dolarov a nepojde to vtedi cez colnicu.
cyro

Příspěvekod ogami itto » 20.4.2012, 17:14

Brusku máme v dílně... dojděte ke mě... dnes za peníze, zítra za darmo :D
ogami itto

Nihon-toh Togishi Kameyama Shachu 亀山社中 村上孝勝 研師

Příspěvekod birch » 17.11.2012, 21:51

odkaz na jedno video
MONONOFU-vol.4 TV- Nihon-toh Togishi Kameyama Shachu 亀山社中 村上孝勝 研師
http://www.youtube.com/watch?v=5OFtxat9p5s
亀山社中 村上孝勝 研師 A lesson on how to sharpen the Japanese Katana sword and maintenance. When the rough blade is completed, the swordsmith turns the blade over to a polisher called a togishi, whose job it is to refine the shape of a blade and improve its aesthetic value. The entire process takes considerable time, in some cases easily up to several weeks. Early polishers used three types of stone, whereas a modern polisher generally uses seven. The modern high level of polish was not normally done before around 1600, since greater emphasis was placed on function over form. The polishing process almost always takes longer than even crafting, and a good polish can greatly improve the beauty of a blade, while a bad one can ruin the best of blades. More importantly, inexperienced polishers can permanently ruin a blade by badly disrupting its geometry or wearing down too much steel, both of which effectively destroy the sword's monetary, historic, artistic, and functional value.
DIRECTED BY SEI SHIMURA
Kategorie:
birch

Příspěvekod teppannoodle » 18.11.2012, 2:24

citam clanky z tohto vlakna a smejem sa , :D
hej je to pravda ze je dobre vratit sa trosku naspat , a...
inak rad by som odporucil kazdemu kto ma rad alebo sa rad vyskusa svoje nadsenie , aby si kupil zakladnu sadu kamenov na brusenie meca .
Da vam to do zivota dost vela . Ak budete mat stastie tak aj sa to ako tak naucite, s pochopenim .
Moj poradca mi dal radu aby som nehovoril vsetko o detailoch a roznych procesoch pri bruseni .
Ma pravdu stoji to viac ako peniaze.
Avsak odporucam pozriet vsetky videa od pana Johna Bowheya .su na youtube, ak nemate anglinu tak vsetko prelozim .
Odporucam sa na to divat so zatvorenymi ustami.
A dobre sledovat nacasovanie a uvolnenost, to je dolezitejsie ako samotny vysledok , teda bez toho to ani nejde, mece sa nedaju rychlo brusit a v napati, je to umenie .
teppannoodle

brouseni mece Hanwei pro test seku

Příspěvekod birch » 25.5.2014, 21:32

Ahoj, rád bych se zeptal, jakým způsobem nabrousit meč pro test seku - sekanim rohozi. Jedná se o meč Hanwei, tedy žádný sberatelsky cenný kus :-) Zajímali by mě vaše zkušenosti, jak tohle provést sám pokud možno. V knize od učitele Nakajamy Taisaburo jsem našel nějaké informace, nicméně rád bych znal názor někoho z fóra, kdo již má zkušenosti. Moc děkuji za info k tématu.
birch

Příspěvekod teppannoodle » 30.5.2014, 18:53

Ahoj Brich.
Nabrusit mec na skusku seku , to je nie az tak tazke , pokial su k dispozicii , uzitocna geometria na meci ktory seka , a dobry kamen s ktorym sa da doostrit mec teda zalezi v akom je stupni tuposti ..alebo ostrosti , a kvalita materialu co ma drzat ostrie.
nejedna sa o ziadne paradne nalestenie v tomto pripade.
V knizke je vela veci uzitocnych , hlavne ked clovek prejde trochou praxe a precita to znovu tak je ta pointa opodstatnena , Inak si lajik moze pod detailami predstavovat rozne mylne myslienky, . ale staci malo k tomu aby to clovek skusil , a uvidi sam ,.
na sekanie je najlepsie z mojeje skusenosti , brus na tvrdom kameni kaisei alebo chunagurado a to tahmi kolmo mec , . , to seka samo , inak v tomto pripade ak ide o mnohonasobne naostrovanie po otupeni , staci aj nejaka oslicka alebo kamen zo zeleziarstva.
na original meci sa taketo tahy nerobia lebo finalne lestenie je iba v pozdlznom smere cepele.
na vyskusanie taky lacny mec moze skusit naostrit aj tak aj tak , a uvidi sam ako to seka , ale hlavne ide o uhly ake ma sekacia cast...
teppannoodle

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse