broušení katany

Moderátor: Eagle

Re: broušení katany

Příspěvekod birch » 1.6.2014, 20:09

mockrate dekuju
birch

Příspěvekod vlcek » 4.6.2014, 10:06

Dobrý den kolego,

moje zkušenost je taková, že se meče v Japonsku obtahují různě. Přístupy jsou vhodné i ty méně vhodné. Dnes i v Japonsku užívají smirku na dřevěné destičce, myslím lidi v oblasti užití Iaido.

Momentálně katanu co leštím vykazuje obtažení na ostří staré tak do 20 let nazpátek odhadem, s mečem se hodně sekalo.

Pro tameshigiri je více než vhodné mít nabroušenou i boshi meče nad monouchi, které by mělo být naprosto ostré.

Brusy hrubějšího zrna jsou pro sekání vhodnější a ostřejší, např. Kaisei a Chinagura. Zvláště ve finálním stádiu broušení meče se meč otupí, než li byl v předchozím kroku brusu. Ani finální uchigumori není příliš jemný kámen, ale je zase jinak specifikován.

Snad jsem ti nějak poradil.

Mějte krásný den

Vlcek
vlcek

netaba awase

Příspěvekod birch » 4.6.2014, 22:03

Diky také, vazim si odpovedi. Ja tedy aspon prispeju par informacema od Nakamury Taisaburo z jeho knihy... sice to uvedu v bodech.

1. v minulosti byly znalosti jak si naostrit mec znalosti bojovniku - proces ostreni pojmenovava jao Netaba Awase
2. tajemstvi netaba awase je ostrit ostri cepele, tak aby ostri sviralo uhel od 20 do 30 stupnu (mysli tim uhel ploch svirajicich ostri) hiraniku ???
3. zminuje, ze je doporucovano pouzivat jen kameny kaiseito (zotavujici kameny - pouzit vyraz improving stones) a šiageto (dokoncovaci kameny)

Tot vse par bodu od Nakamury Taisaburo z jeho knihy. Jsem proto rad, za ty vase odpovedi, protoze jsou pro mne mnohem vice nazorne, jak cepel naostrit.
birch

Příspěvekod vlcek » 5.6.2014, 10:14

Birch,

o ostření mečů v minulosti by bylo asi více stop. Je jednoznačné, že se to děje i dnes. Měl bych doma i něco možná v japonské literatuře, mohu se podívat. Minimálně jsem tyto návody jak? viděl po internetu z japonských zdrojů.

Vzpomínám si na film Tasogare Seibei, kde si ostří své wakizashi, před bojem. Možná se v tomto ohledu i píše něco v knize The art of Japanese polishing.

Je to podnětný a zajímavý dotaz z Tvé strany, osobně ale nemohu na něj erudovaně odpovědět, než li tak jak jsem sám za sebe! napsal. Více k tomu nemohu říci.

Shiage je proces závěrečné broušení. Poprosil bych za nás všechny Juru, aby výraz finálního šiage proklepnul a pokud bude mít čas, kdyby on z pohledu lingvisty k tomu něco dodal.

Vlcek
vlcek

Předchozí

Zpět na Obecná diskuse