Prodej meče a příslušenství

Moderátor: Eagle

Re: Prodej meče a příslušenství

Příspěvekod cyro » 9.8.2013, 18:46

Kazdi berie certifikat inac. Ja patrim k tim, u ktorich je to proces studia. Najprv cepel studujem par rokov a potm asp on viem ci some blisko. U Kunihira je dolezite vedit, ci je skutocne urobena cepel nim. U sukesadu je dolezite,ci je urobena majstrom alebo ako vacsina len jeho studentamy. Podpis je posledne coho said drzat a v cechach neverim ze niekto rozozna cepele. Stacil mi priklad z wakizasi. Preto som aj ponukal certifikaciu na money nakladi, pokil sa mylim. V takom prepare certifikat oddely pojmy old dojmov.
cyro

Příspěvekod teppannoodle » 9.8.2013, 20:44

Cyro zase sa nevytahuj zato ze chodis medzi majstrov , za to nemozes ani sam ze niesi jednym z nich , ale iba sa niekde zucastnujes. To je vsetko .
Nakolko sma mas problem rozoznat druhy lestenia a techniky vobec sam nepoznas , ale vies ako sa to robi :)
teppannoodle

Příspěvekod Agog » 9.8.2013, 21:07

Najprv cepel studujem par rokov a potm asp on viem ci some blisko.

Studovat čepel několik let? K čemu je to dobré? Neřeknu studovat práci jednoho tvůrce několik let to pak z jednoho udělá třeba i odborníka na práce konkrétního tvůrce. Pak třeba dokáže rozeznat jeho práce bezpečně mezi ostatními.

A třeba najde jednu vyjímečnou která ho bude udivovat a inspirovat celý život. Ale studiem jedné čepele se nikam nedá dostat. Třeba se mýlím, ale jak může někdo zodpovědně hodnotit kvality čepele když opakovaně vychvaluje čínskou sériovku od P. Chena?
Oboje lze hodnotit, ale nejde o nich mluvit v jedné větě.

Podle mě, pokud člověk ví na co kouká, ví co a kde hledá tak má prostudovanou čepel, nebo tsubu během několika hodin nebo maximálně dnů čistého času aby ocenil všechny aspekty.
Ano může to být na mnoho let vzor dokonalosti, vzdálená meta pro umělce který zkouší a bádá jak se tomu vzoru přiblížit, ale už se nejedná o studium samotného kusu.
To ale není případ 99% sběratelů.

Můj závěr: Pokud někdo "studuje" nějaký jeden objekt několik let tak to znamená že o tom stále nic neví.
Agog

Příspěvekod vlcek » 9.8.2013, 21:07

Cyro,

já se osobně nechtěl dotknout především tebe jako zúčastněného v rámci certifikace u Vás v USA. Jen jsem vyjádřil svůj názor. Co se týče dokladů, považuji za velice vhodné, aby jsi vyjádřil právě ty v naší debatě svůj názor. Tvého pohledu si vážím stejně jako dalších a ostatních. Jsem jen pouhý obdivovatel.

Co se týče leštění a konstrukce mečů ve své ocelové komponentě -skladbě-. No je třeba aby ti někdo ukázal co je to sashikomi a co je hadori, takové základní variace. Opravdu u mnoha mečů v hadori je efekt hranice hamonu mezi ha a ji trošku potlačený, zvláště pak v efektech nioi a nie. Nie jsou naopak mnohdy spíše tmavé než světle bílé. Efekty určuje kámen -kvalita-, to jak se chová (velice hrubě zjednodušeně, jak je tvrdý a jak sedne na kalenou a nekalenou část materiálu). Samozřejmě alkalita a ponechání roztoku při efektech leštění v kesho. Četl jsem víše, že to naťuknul Pavel Bolf. Meč je jednoznačně v rukou leštiče.

To jak jsme se snažili vyvrátit -masame- na ha a na ji -mokume-, jsme již probrali, napadlo mne dodatečně, že to může být pod brusem také v čísti ha u meče. To je ještě pohled do minulé debaty.

Pokud bych měl říct, kdo určuje budoucí kvalitu meče, tak to není jenom kovář -dle mého názoru-, ale především leštič. Ten má meč ve svých rukou a vidí do mečů jako asi jen málo kdo. U nás na Moravě se říká, že vidí jak do kozy.

Jednoznačně asi nejsem sám, kdo cítí tlak na to co vyjadřuje a veřejně tlumočí, tak to berte jen jako můj osobní názor. Pokud bychom byli znalci v oboru, měli bychom dosavadní informace ze studia nadělené někdy k 16 narozeninám a ještě bychom se museli narodit v Japonsku. Brusiči v Japonsku a kováři mají specifické schopnosti a propracované techniky, kterých si předávají z generace na generaci. Nikdy se jim nebudeme rovnat, ale to neubírá snad nic na našem entusiasmu. Dále pak se již v minulosti potvrdilo, že někteří po předání základního, byli schopnosti špičkových výsledků a mistrovstí v oboru. Zde nesmí chybět, že přeji všem hodně štěstí ve studiu a dostatek sil pro podporu Vaší píle.

Vlcek
vlcek

Příspěvekod Agog » 9.8.2013, 21:48

Nikdy se jim nebudeme rovnat

Nesouhlasím viz. letošní soutěž Nihonto Bunka Shinko Kyokai (NBSK). Zlatou za leštění dostal Andrew Ickeringill. Bylo to jeho první přihlášení do soutěže a hned bum. Jasně studoval 5 let v Japonsku, ale prostě není to o tom že musíš být Japonec abys mohl být lepší než Japonec. Podle infa po pěti letech mu jeho učitel dal svolení přihlásit čepel do soutěže. Obvykle je to po 7.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 5529_n.jpg
Agog

Příspěvekod vlcek » 9.8.2013, 22:04

Děkuji Vážím si Tvé odpovědi

Co se týče odpovědi tak ani souhlas ani zápor. Myslím si svoje.

Soutěž se domnívám je politika, stejně jako politika mezi učitelem x žákem versusu soutěže apod. To sem, ale ne zcela patří. Pokud Andrew Ickeringill vyhrál, vyhrál právem!

V soutěži je pro mne blízká osoba, proto můj postoj. Výsledky znám, stejně jako rank soutěže apod.

Pokud jsem kohokoli dotknul, tak se omlouvám. Napsal jsem také
Dále pak se již v minulosti potvrdilo, že někteří po předání základního, byli schopnosti špičkových výsledků a mistrovstí v oboru.

Vlcek
vlcek

Příspěvekod vlcek » 9.8.2013, 22:11

Nicméně pokud by soutěž byla politika, vyhrál by to někdo z Japonska a od slavného jména a ještě by ten meč neleštil žák, ale mistr.

Moc děkuji, že jsi to sem dal. Je to výzva pro přítomné.

Vlcek
vlcek

Příspěvekod vlcek » 9.8.2013, 23:37

Zde jsou mistři z výše uvedeného odkazu v rámci společného setkání.
vlcek

Příspěvekod Pavel Bolf » 10.8.2013, 6:56

co jsem zaslechl, obdobných výsledků již opakovaně dosáhl Ford Hallam v oblasti tosogu. Také nejaponec.
Pavel Bolf

Příspěvekod vlcek » 10.8.2013, 9:13

Mám pocit také, že jsem něco podobného o panu Hallam v nějaké výsledkové listině zahlédl.

Tipuji, že Andrew Ickeringill a Ford Hallam budou možná i civilně díky tomuto pojítku mít k sobě určité osobní přátelské vazby. Není to doposud až zas tak běžné aby mimo japonci skórovali. Je to můj odhad. Je to také snad díky demokratickými a přátelskými soutěžemi, určitou otevřeností.

Nevím jak moc je v tom určitý odraz a reminiscence z oblasti dnešní situace v Sumo, tak jak se to naťuklo na FB, ale jsou tam podobné tipuji detaily, minimálně v určité multikulturnosti :-)

Dobrá dopoledne všem přátelé

Vlcek
vlcek

Příspěvekod vlcek » 10.8.2013, 9:16

..a mimochodem v noci pršelo, tak popojedeme:

https://www.youtube.com/watch?v=p_gZtOELDgg
vlcek

Příspěvekod Agog » 10.8.2013, 10:34

Mám pocit také, že jsem něco podobného o panu Hallam v nějaké výsledkové listině zahlédl.

Tipuji, že Andrew Ickeringill a Ford Hallam budou možná i civilně díky tomuto pojítku mít k sobě určité osobní přátelské vazby. Není to doposud až zas tak běžné aby mimo japonci skórovali. Je to můj odhad. Je to také snad díky demokratickými a přátelskými soutěžemi, určitou otevřeností.

Nevím jak moc je v tom určitý odraz a reminiscence z oblasti dnešní situace v Sumo, tak jak se to naťuklo na FB, ale jsou tam podobné tipuji detaily, minimálně v určité multikulturnosti :-)

Ford Hallam se s Andrewem znají, ale lidi z branže se prostě znají křížem krážem stejně jako u nás.
Lidem z téhle organizace jde hlavně o uchování národního dědictví a sami asi nejlíp ví že zájem o tahle umění je v Japonsku čím dál menší. Jsou to většinou sami lidi z branže, mistři a učitelé takže ví co hodnotí a proč.

V leštění asi ne, ale v mečířství je to podobně. Japonci ztratili kontakt s posledními tradičními školami tosogu během 19st. V Japonsku neexistuje už žádná taková škola a není žádný oficiální pokračovatel.
Na soutěžních pracích je to vidět. Ne že by byli nešikovní, ale většina jich neví ani jak by měla vypadat nakago ana. prostě jsou to šperkaři, zlatníci atd. kteří vyrobí něco jako tsuba. Hlavně je vidět, že se nikam neposouvají, dělají pořád to samé každý rok.

Je čas na vytváření nové tradice, ustavování nových hodnot. Možná že vzniká alespoň jedna škola. Měla by nést jméno Izumi ryu nesoucí jméno učitele Forda Hallama Izumi Kouchira. Ale zatím nejsou ještě definovány charakteristické prvky školy. A ikdyž tak to nebude něco co by někdo nějak výrazně zaznamenal.
Agog

Příspěvekod vlcek » 10.8.2013, 12:18

Je čas na vytváření nové tradice, ustavování nových hodnot. Možná že vzniká alespoň jedna škola. Měla by nést jméno Izumi ryu nesoucí jméno učitele Forda Hallama Izumi Kouchira. Ale zatím nejsou ještě definovány charakteristické prvky školy.

Rád souhlasím

Vlcek
vlcek

Příspěvekod cyro » 10.8.2013, 16:05

Nepovedal som ze studujem lem jednu cepel. kazdu studujem z odstupom casu a z novimy skusenostamy a znalostamy.
Nerobim rychle za very. Inac uz vela Kraft som spominal, ze nice som odbornik na rozdiel old vacsiny turn, ale len student a zberatel. Ja zatial idem tradicnou cestov a ucenia od mojho okolia.
cyro

Příspěvekod Agog » 10.8.2013, 17:43

Příspěvek od cyro » sob srp 10, 2013 16:05
Nepovedal som ze studujem lem jednu cepel. kazdu studujem z odstupom casu a z novimy skusenostamy a znalostamy.
Nerobim rychle za very. Inac uz vela Kraft som spominal, ze nice som odbornik na rozdiel old vacsiny turn, ale len student a zberatel. Ja zatial idem tradicnou cestov a ucenia od mojho okolia.

Tvoje slova
Najprv cepel studujem par rokov a potm asp on viem ci some blisko.

Mimochodem v poslední době ti už není skoro vůbec rozumět, není ani vidět trochu snahy aby bylo.
A ikdyby se jednalo o překlep...jelikož nejsem takový diplomat jako Vlček tak raději mlčím.
Agog

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse