Shinobi

Moderátor: Eagle

Shinobi

Příspěvekod bigh » 17.5.2007, 12:51

Zdravim, nedavno se mi do ruky dostal film Shinobi. Kde shinobi byli válečníci z tajných vesnic využívající nechci říct přímo černou magii nicméně měli určité "neobvyklé" schopnosti :wink:
Zajímalo by mne zda se v historii (či legendách) Japonska vyskytuje pojem shinobi nebo je to jen další z filmařských výplodů 8)
bigh

Příspěvekod KAN » 17.5.2007, 21:49

Výraz "shinobi" není filmařský výmysl,ale je to skutečnost.Podle toho co jsem se dočetl ,je výraz shinobi starší pojmenování pro ninji.
KAN

Příspěvekod ingwe » 18.5.2007, 11:19

shinobi jutsu=ninjutsu... v zásadě asi... souhlasím s tím že je to starší název. v naší škole (katori šintó rjú) se dřív vyučovalo šinobi džutsu, zahrnovalo to především špionáž, pohyb na nepřátelském území a podobně. čili to, o čem se dnes domníváme, že bylo/je náplní nindžutsu...
ingwe

Příspěvekod leo-kun » 1.3.2008, 12:52

no shinobi justu neznám ale vím že shinibi je ninja.
Mrkej na naruta shinobi tam slouží kágemu(hokáge,Mizukáge,Rajkáge,atd..)
Káge ji stín takže jsou to stíty vesnic každá zemně má vesnici nikde ukritou jako napříklat Konohagakure no sato a podobně shinobi jsou rozdělováni do skupin
Káge-něco jako velmistr
Jounin-je elitní ninja
Chunin-vedoucí týmu
Genin-prostě ninja začátečník
a akedemický student-školí se na ninju
Čeština není moje silná stránka tak prosím omluvte mé chyby..
leo-kun

Příspěvekod Trandul » 2.3.2008, 11:37

leo-kun:
Ehm, na naruta se taky dívám, ale nebral bych to jako solidní historický pramen. :lol:
Trandul

Příspěvekod Shinobi » 16.1.2009, 8:39

Takze takto tento film som pozeral chvilu lebo ma prestal bavit, hovori sa v nom o dvoch rodoch ktore naozaj existovali, neviem ako to bolov tom filme ale viem ze nindzovia z koga boli asi ty posledny. Shi zanmena v preklade smrt kedze sa nindzovia nazivali tiez aj smrt
Noc je jeho kabátom, jeho pomocníkom, skrýšou, je jeho súčasťou. Svojim bojovým umením je ako démon, bez možnosti porazenia, smrť sama.
nin znamena speh , spion.
rozdelenie je nasledovne:
Jonin - najvyšší ninja, ktorý kontroloval všetky akcie ninja klanu
Chunin - stredný ninja, ktorého úlohou bolo organizovať všetky operácie
Genin - najnižší ninja, ktorý vykonával všetky operácie

Kunoichi - ninja-žena
Kantokusha - veliteľka kunoichi
Shinma Kunoichi - kunoichi, ktorá bola členkou ninjovskej rodiny a bola vychovávaná pre určitú prácu - špionáž a pod.
Karima Kunoichi - kunoichi, ktorá nebola členkou ninjovskej rodiny, ale bola najímaná na rôzne misie.

a este jedna vec Kage znamena v preklade tien, rozdelenie v dnesnej dobe je taketo
Rozdelenie žiakov do vedomostných kategórií.

1. mladší žiak

2. starší žiak

3. majster

4. majster - učiteľ

5. učiteľ - majster

6. veľmajster

PS: niektore informacie su cerpane zo slovenskych stranky ninja skoly KAMINARI INABIKARI - R Y U
Shinobi

Příspěvekod zm » 16.1.2009, 10:43

Shinobi píše:... nin znamena speh , spion.

Omlouvám se, ale aniž bych chtěl shazovat tvůj romantismus a snižovat nadšení pro věc, tak "nin" ve složených slovech znamená "člověk", viz japonsko-anglický slovník online http://linear.mv.com/cgi-bin/j-e/dosear ... =on&EXT=on . Přece jen poučenost je zbraní nejmocnější.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm

Příspěvekod Ishidate » 16.1.2009, 13:04

zm píše:
Shinobi píše:... nin znamena speh , spion.

Omlouvám se, ale aniž bych chtěl shazovat tvůj romantismus a snižovat nadšení pro věc, tak "nin" ve složených slovech znamená "člověk", viz japonsko-anglický slovník online http://linear.mv.com/cgi-bin/j-e/dosear ... =on&EXT=on . Přece jen poučenost je zbraní nejmocnější.

Ono je těžké určovat co je co v překladu, pokud to není použito v nějakém kontextu ... myslím, že pokud se bavíme o ninjích skutečně je to součástí slova ninja 忍者 (čili špeh apod.) , ale jako hlavní výraz to je opravdu člověk 人 ... takže jak říkám záleží na užití. Myslím, že pravdu máte oba akorát v prvním případě to bylo třošku špatně napsáno.
Ikite yare suki ni ikite yare

生きてやれ 好きに生きてやれ
Ishidate

Příspěvekod Jura » 16.1.2009, 23:18

Vidím, že moji odbronou asistenci na poli japonského jazyka nepotřebujete :wink:...

Byl bych skeptický k informacím získaným ze zdrojů Kaminari-inabikari rjú a okruhu pana Maďara. To je ale jenom můj osobní přístup...

Na závěr jedna otázka do pranice: Ví někdo, kde se vlastně nacházela ta Koga? Provincie Iga, to všichni víme, to je dnes prefektura Mie (nedaleko od Nagoje), v tamním centru Ueno se narodil mj. známý básník haiku Macuo Bašó... Ale ta Koga, víte, kde to bylo? On to je docela oříšek (když mrknete na mapku starých provincií, třeba na zadní obálce Jošikawova Musašiho, tak najdete Igu, ale Kogu ne)... Možná proto se různými "Koga-rjú" ohání různí pseudo-velmistři (typu Juana Hombreho atd.)...
Tak jenom zkusím jeden hint: japonsky se to píše 甲賀, tedy čte se to [kóga], případně [kóka] (s dlouhým o)...
Naposledy upravil Jura dne 18.5.2009, 15:35, celkově upraveno 1
Jura

Příspěvekod Ishidate » 16.1.2009, 23:35

Jura píše:Vidím, že moji odbronou asistenci na poli japonského jazyka nepotřebujete :wink:...

Byl bych skeptický k informacím získaným ze zdrojů Kaminari-inabikari rjú a okruhu pana Maďara. To je ale jenom můj osobní přístup...

Na závěr jedna otázka do pranice: Ví někdo, kde se vlastně nacházela ta Koga? Provincie Iga, to všichni víme, to je dnes prefektura Mie (nedaleko od Nagoje), v tamním centru Ueno se narodil se mj. známý básník haiku Macuo Bašó... Ale ta Koga, víte, kde to bylo? On to je docela oříšek (když mrknete na mapku starých provincií, třeba na zadní obálce Jošikawova Musašiho, tak najdete Igu, ale Kogu ne)... Možná proto se různými "Koga-rjú" ohání různí pseudo-velmistři (typu Juana Hombreho atd.)...
Tak jenom zkusím jeden hint: japonsky se to píše 甲賀, tedy čte se to [kóga], případně [kóka] (s dlouhým o)...

Našel sem asi tři místa s názvem Koga (na Wikipedii) a tohle se mi zdá jako to místo http://en.wikipedia.org/wiki/Koga,_Shiga . Doufám, že jsem to pochopil dobře :)

生きてやれ 好きに生きてやれ
Ishidate

Příspěvekod Jura » 16.1.2009, 23:41

Ishidate píše:Našel sem asi tři místa s názvem Koga (na Wikipedii) a tohle se mi zdá jako to místo http://en.wikipedia.org/wiki/Koga,_Shiga . Doufám, že jsem to pochopil dobře :)

To bude ono :wink:... Takže v tehdejší provincii Ómi, že ano... No a zbytek už bude asi oříšek pro historiky, bourače mýtů apod. :D
Jura

Příspěvekod Ishidate » 16.1.2009, 23:58

Jura píše:
Ishidate píše:Našel sem asi tři místa s názvem Koga (na Wikipedii) a tohle se mi zdá jako to místo http://en.wikipedia.org/wiki/Koga,_Shiga . Doufám, že jsem to pochopil dobře :)

To bude ono :wink:... Takže v tehdejší provincii Ómi, že ano... No a zbytek už bude asi oříšek pro historiky, bourače mýtů apod. :D

No, o geografii Japonska jsem se nikdy nezajímal, vlastně ani moc o ninjy, vždycky mě to táhlo spíše k těm samurajům :) Asi bude opravdu nejlepší to nechatat na odbornících, i když si myslím, že moc historických pramenů o ninjích asi moc nebude :)

生きてやれ 好きに生きてやれ
Ishidate

Re: Shinobi

Příspěvekod Jura » 11.6.2012, 21:56

Jak je již celkem veřejně známo, na serveru youtube se nachází spousta kompletních filmů. Najít se tam dá také nemálo klenotů klasické japonské kinematografie (i když ne nutně vždy s vhodnými titulky). Zájemcům o nindžucu a mýty s ním spojené nelze nedoporučit naprostou klasiku Šinobi no mono (http://www.youtube.com/watch?v=ZksKDBN4Jw4), která si pohrává snad se všemi profláknutými mýty, které se kolem nindžů točí. A nejen to, je to jedno z děl, které stály u zrodu "nindža-boomu" a nejspíš mu nelze upřít podíl na tvorbě mnohých (dnes již zlidovělých i v "odborné" literatuře se objevujících) mýtů :P ...
Jura

Zpět na Film