Akira Kurosawa

Moderátor: Eagle

Akira Kurosawa

Příspěvekod ronin » 5.9.2006, 18:37

Kdo by neznal jeho Sedm samurajů.Nyní jsem v Levných knihách narazil na jeho filmy. Jsou to :Rudovous; Toulavý pes; Yojimbo; Sanjuro; Sedm samurajů; Žít; Krvavý trůn; Ran; The Hidden fortress. Je to na DVD a jeden film stojí 99 korun.
ronin

Příspěvekod Eagle » 18.1.2007, 21:46

Je trochu "smutné" že jsou ty filmy tak levné...když se podíváte na cenu např. Tróje a porovnáte to ze Sedmi Samuraji za 99,- Kč tak zjistíte, jakej je to brak...a za jak levno jde koupit kvalitní film...
Eagle

Příspěvekod carpmaster » 8.2.2007, 21:12

Eagle > Film Troja není jen o starém eposu, ale hlavě o postavě B.P., to je jen reklamní tahák, ten příběh jak je natočenej fakt ubohej.
carpmaster

Příspěvekod Eagle » 8.2.2007, 21:23

Jasně, možná jsem to nenapsal jasně, ale myslím to jako

Troja - smejd - drahej
a
Sedm S. - kvalitni film - levnej
Eagle

Příspěvekod carpmaster » 8.2.2007, 22:05

Eagle> ee napsal jsi to jasně. Jen jsem tím myslel, že ten film jako celek by jak reklamní tahák. Když to porovnám se vzpourou, tak není co řešit.

Jen tak naokraj co tak viděl, tak většina filmů od A.K jsou okopírované a na západě vnikl jako "super" westerny viz sedm samurajů a sedm statečných nebo Yojombo a Pro hrst dolarů a tak dale a tak dale. Takže tuhle klasiku mám rád ma to trochu jinej náboj, teď mě zrovna napadá, že Yojimbo byl vlastně kopírovanej dvakrát (ještě filmek s B. Wilisem na nazev si nevzpomínám). Ovšem téměř vždy se tvrdí, že jde o remake filmu "Pro hrst dolarů" docela smutné ...

PS: Ještě k té ceně. V podstatě jde o jen o náklady na výrobu a tak. Tyhle staré klasiky a jejich prodej je poměrně levný a cena tomu i odpovídá. Ovšem s Trojou a jinejma filmečkama obdobného ražení je to podobné, cena je neúměrně vysoká. Díky za "Levné kniky :wink: "
carpmaster

Příspěvekod Trandul » 19.8.2008, 12:25

Nedávnou jsem zkouknul Sedum Samurajů, Yojimba a Sanjura. Jsou to jedni z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Je zvláštní jak jeden autor může inspirovat takovou spoustu dalších(strašně moc westernů, star wars...).
Naposledy upravil Trandul dne 21.11.2008, 23:01, celkově upraveno 1
Trandul

Příspěvekod ingwe » 19.8.2008, 15:56

v čem kurosawa inspiroval hvězdné války?
ingwe

Příspěvekod Mr.Tvola » 19.8.2008, 17:34

ingwe píše:v čem kurosawa inspiroval hvězdné války?
Postavy R2D2 a 3PO jsou inspirovane postavami sedlaku z filmu Kakushi-toride no san-akunin aka Hidden Fortress. SW jsou castecne ispirovany i dejem. Tech inspiraci tam mozna bude i vic :-)
Mr.Tvola

Příspěvekod ingwe » 19.8.2008, 20:47

safra safra, budu se na to muset znovu podívat... musím se přiznat že u hidden fortress jsem se tak nudil, že jsem to nedokoukal...
ingwe

filmy - Akira Kurosawa

Příspěvekod Kato » 21.11.2008, 13:22

Na čt 2 začali minulý týden (v neděli) konečně vysílat filmy od Akira Kurosawy.První byl Sedm samurajů, dále to pokračuje Krvavý trůn......
Kato

Příspěvekod Ishidate » 17.12.2008, 23:12

Jeho filmy jsou proste skvělé. Myslím, že každý kdo se alespoň trochu zajímá o Japonsko by měl vidět minimálně Sedm Samurajů. A tím, že na ČT 2 začali každou neděli dávat jeho filmy jsem hodně potěšen.
Ikite yare suki ni ikite yare

生きてやれ 好きに生きてやれ
Ishidate

Příspěvekod Ičiiye » 11.1.2009, 10:02

V LK teď měly od Kurosawi "Děrsu Uzala", jeden z nejnádhernějších filmů co jsem kdy viděl. Nenechte se případně odradit tím, že to není o samurajích, a pokud můžete, ihned berte.

Trochu mimo- Co si myslíte o americkém "Posledním samuraji"? Já říkám, historická hodnota prakticky nulová, ale je to pěkně poetické. Osobně ho mám docela rád.
Ičiiye

Příspěvekod Jura » 11.1.2009, 11:35

Ičiiye píše:Co si myslíte o americkém "Posledním samuraji"? Já říkám, historická hodnota prakticky nulová, ale je to pěkně poetické. Osobně ho mám docela rád.

Nemyslím si, že by historická hodnota byla úplně nulová. Scénárista i režisér se nechali inspirovat skutečnými událostmi a skutečnými postavami (zřetelným předobrazem Kacumota byl Saigó Takamori), obzvláště císař Meidži je vykreslen (nejen podle mého názoru) velmi věrně. Inspirace historií je však jenom volná (funkce Takamoriho v rebélii proti císařské armádě byla trochu jiná než Kacumotova, postup samurajských vojsk proti moderní císařské armádě byl ve filmu značně zidealizován atd.). Ale o to tu, myslím, nejde. Především proto, že ono historické, a především kulturní pozadí (tedy kultura japonská, kultura samurajská atd.) zde tvoří pouze kulisu. Edward Zwick nenatočil film o samurajích, ale především zfilmoval příběh Cruiseovy postavy - Nathana Algrena, západního člověka, který přišel o iluze a trpí krizí hodnot (kterou neúspěšně léčí alkoholem). Je to příběh o proměně, o tom, jak zcela odlišné prostředí nám může pomoci reflektovat sebe samé, může nám pomoci opět nalézt hodnotový pilíř a smysl života... Z tohoto pohledu se příběh Američana mohl nakrásně odehrávat v Arábii, Indii, Číně, Rusku, Africe či Latinské Americe. To, že se odehrává v Japonsku, je podle mě jenom důsledek "japonského boomu", který Holywood v poslední době prožívá...

Po technické stránce je však látka zpracována přinejmenším líbivě (poeticky), řemeslně je film natočen kvalitně, takže je jenom škoda, že režisérovi chyběla trocha soudnosti, aby mírnil Cruiseův narcismus (i když přinejmenším komerční dopad je asi nepopiratelný)...
Naposledy upravil Jura dne 18.5.2009, 15:38, celkově upraveno 1
Jura

Příspěvekod Patrick » 11.1.2009, 12:21

Mě se to taky líbilo. Nesmí se nad tím moc přemýšlet, a když si to jen volně užíváte, je to fajn. Bylo to natočeno pro širokou veřejnost, a tento účel to splnilo beze zbytku. Jen ten rozmach filmů o Japonsku se mi zdá být nějaký málo rozmáchlý! Snesu i víc. :lol:
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jura » 11.1.2009, 14:29

Patrick píše:Nesmí se nad tím moc přemýšlet, a když si to jen volně užíváte, je to fajn. Bylo to natočeno pro širokou veřejnost, a tento účel to splnilo beze zbytku.

Ještě v období Edo bylo v Japonsku umění (tedy i literatura a divadlo) považováno za něco, co by mělo plnit ve společnosti didaktickou a moralistickou funkci. Samozřejmě, že spousta forem zde byla "jen pro pobavení široké veřejnosti", ale i tyto formy vycházely z buddhistických nebo konfuciánských etických modelů a na veřejnost nějak působily (viz např. naprosto drtivý vliv idealizace bušida díky hře Kanadehon čúšingura na povědomí široké veřejnosti - platný i dodnes). Představa "umění pro umění" (lartpourlart) se do Japonska dostávala až v průběhu období Meidži...

Netvrdím, že umění (v tomto případě filmové) musí vždy a nutně vzdělávat, moralizovat nebo nás nutit k přemýšlení. Jenom si myslím, že pokud by veřejnost začala brát veškerou uměleckou produkci "jenom pro pobavení" (a tvůrci samozřejmě jenom pro finanční zisky), potom hrozí, že se dostane do stavu, kdy už se nebude umět zamyslet. Nebude se umět zamyslet především kriticky, nebude umět posoudit ani zpochybňovat... a to by mohlo mít dalekosáhlé důsledky nejen na kulturu jako takovou...

Já beru každý umělecký produkt (i film, ba i filmy Edwarda Zwicka a jiných holywoodských tvůrců) jako určitý komunikát, tedy že se jím autor vždycky (ať už vědomě či nevědomě) snaží něco sdělit. Pokud se divák (my) nebude snažit toto sdělení odhalit, je dost dobře možné, že autoři přestanou mít snahu cokoliv komunikovat. Netroufám si odhadovat, k čemu by to mohlo vést, ale nejsem si jist, jestli by to pro uměleckou produkci bylo pozitivní...

Možná není zapotřebí brát si nějaké message zrovna z Posledního samuraje. Ale myslím, že by si člověk měl dát alespoň ten ždibec intelektuální práce a zamyslet se, jestli dané dílo (film) za "přečtení" a zapřemýšlení stojí či nikoliv...
Právě nepřemýšlení (kritické obzvlášť) publika vytváří stereotypy, kterých potom často využívají (či je přímo vytvářejí) různé mocenské struktury ke svým cílům. Proto mají diktatury a absolutistické režimy vždy snahy potlačovat intelektuální produkci a intelektuální vrstvu společnosti (protože přemýšlení je pro ně škodlivé).

Je mi jasné, že to sem asi ne zrovna patří, a že je to na delší diskusi, o kterou (z mého pohledu "bohužel") obyčejný člověk ani zájem nemá. Tak jenom využívám svého práva na svobodu slova se tu takto projevit...

Patrick píše:Jen ten rozmach filmů o Japonsku se mi zdá být nějaký málo rozmáchlý! Snesu i víc. :lol:

Tak zkusme vzít třeba posledních pár let a jenom tu výraznější produkci:
Kill Bill 1, Lost in Translation, Last Samurai, Memoirs of Geisha, Letters from Iwojima, remaky japonských hororů, úspěch anime (nejen Mijazaki), inspirace hudební sféry japonskou vizualitou (visual kei atd.)... Ve srovnání s jinými výraznými kulturními centry mi to přijde jako boom...
Naposledy upravil Jura dne 18.5.2009, 15:41, celkově upraveno 1
Jura

Další

Zpět na Film