Samurajská sláva

Moderátor: Eagle

Samurajská sláva

Příspěvekod Jura » 6.3.2009, 17:56

Při příležitosti projektu Brána otevřena 2009 - Japonská kultura v Kopřivnici (ve spolupráci s Česko-japonskou společností), se v tamějším Lašském muzeu uskuteční 19.3.2009 výstava japonských zbraní, zbrojí a umění spojeného ze samurajskou kulturou (exponáty budou údajně převážně ze sbírek Náprstkova muzea) pod názvem Samurajská sláva. Výstava potrvá do 31.5.2009. Vernisáž započne 19. března v 17:00 a měla by ji uvést doktorka Alice Kraemerová...
Jura

Příspěvekod Patrick » 7.3.2009, 11:23

To zní jako obnovení výstavy z Náprstka a brněnské věže, co tady byla před lety. Určitě to může být zajímavá akce.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jura » 21.3.2009, 9:33

Tedy ano, jedná se o onu obnovenou výstavu z let minulých, leč s ohledem na omezené prostory Šustalovy vily v Kopřivnici je výstava notně redukovaná (cca na pětinu). Jedno joroi, pár pěkných cub, luk, několik dřevcových zbraní na ukázku a něco málo čepelí (znalec samozřejmě nejsem, ale kromě jedné dýky mě tam toho mnoho neoslovilo... na čepeli jedné katany jsem náhodou objevil něčí otisk prstu, snad při instalaci... nelezlo mi to do hlavy). Pro mě jsou asi zajímavější spíš ty dřevořezy (mušae), které výstavu doplňují...
Vernisáž byla komorní. Paní doktorka Kraemerová mluvila jako vždy zasvěceně a ochotně odpovídala na nejrůznější dotazy... Dvojice aikidistů prokázala přinejmenším značnou vynalézavost (při předvádění ukázek na prostoru asi 2x4 metry). Co ale podle mě opravdu stojí za to, je ta drobná brožurka za pětikorunu, kde je relativně bohatě nastíněna symbolika motivů na mečovém příslušenství (s odkazem na jiné vlákno tady na fóru doporučuji)...
Celkově hodnotím celý záměr a nezištnou snahu popularizovat japonskou kulturu pozitivně 8)...
Jura

Příspěvekod Patrick » 21.3.2009, 11:25

Jestli jsi tam objevil otisk prstu na čepeli, tak by bylo nejlepší nechránit aranžéry výstavy, ale raději dát vědět zaměstnancům muzea případně klidně i paní Kraemerové, že jí tam možná zrezne meč.
Ten otisk se tam dostat může, za to nikomu hlavu neutrhnou. Ale nechat jej tam už může být větší problém!
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jura » 21.3.2009, 13:13

Ano, paní doktorku už jsem informoval... :idea:
Jura

Zpět na Výstavy