články a jejich odbornost

Moderátor: Eagle

články a jejich odbornost

Příspěvekod Mythos » 26.11.2006, 17:08

přečetl jsem si článek o rozebrání japonského meče a opravdu mne pobavil. Pokud bych mohl podoktnou, takto se japonský meč nerozebírá. Kolíček je vrtán - vsunut - šikmo. to je správné ! pokud kolíček vytlačíme kladívkem pro tento účel stvořené, vezmeme rukojet do pravé ruky - mírně nakloníme čepel nad své rameno a poklepem levé zaťaté ruky do své pravé ruky svírající meč, čepel dostaneme z rukojeti !!
Nikdy !!! se čepele nesmíte dotknout ať je to meč určený na cvičení a je tupý nebo je opravdu ostrý !!!
Mythos

Příspěvekod Mythos » 2.3.2007, 18:31

nechci zase rejpat - ale 1 shaku je 30,3 cm. V článku je 11,9cm
jinak by nedávali moc smyl ony výpočty....
Mythos

Příspěvekod admin » 3.3.2007, 9:04

Mythos píše:nechci zase rejpat - ale 1 shaku je 30,3 cm. V článku je 11,9cm
jinak by nedávali moc smyl ony výpočty....

diky, opravim !
admin
Site Admin

Příspěvekod Pavel Bolf » 16.3.2007, 7:07

k prvnímu příspěvku...mekugi ana je vrtán šikmo u sériově vyráběných mečů, ale to je špatně. Ve skutečnosti je otvor kolmý k ose rukojeti. Z ura strany je díky tomu z části zakryt křížením opletu.
Jsou i jiné způsoby rozebírání meče, zejména pro případy, že se nedaří standartním postupem čepel z rukojeti uvolnit.Pro tento účel existují specializované nástroje.( token.cz, usagia)
S tím ochmatáváním čepelí to také není tak horké, když musíš, tak musíš. Je pouze snaha kontakt s rukama minimalizovat, např. použitím textilie. Pokud je kontak s rukou(jinou částí těla) nevyhnutelný, je jen potřeba čepel vyčistit.
Tím jsem ale nechtěl říct, že po čepeli šaháme, kdy se nám to hodí, spíše jde o nevyhnutelné situace.
Pavel Bolf

Zpět na Připomínky a návrhy