Trénink před bitvou

Trénink před bitvou

Příspěvekod ogami itto » 20.4.2012, 17:02

Chci se zeptat zasvěcených i nezasvěcených účastníků tohoto fóra.

Čistě prakticky :D, jak byste trénovali s mečem, když byste věděli, že za měsíc jdete do bitvy? Není vyhnutí, bitva se blíží...

Zajímal by mě názor především těch kteří vyučují... ale i ostatní názory :) Zamyšlení.

Prosím bez zdvořilostí a pokory :D :D Normálně natrvrdo bojovnicky ;)

Děkuji
O.I.
ogami itto

Re: Trénink před bitvou

Příspěvekod ogami itto » 20.4.2012, 17:02

i názor Patrička by mě zajímal :D
ogami itto

Příspěvekod Jura » 20.4.2012, 17:42

Řekl bych, že nutně dostaneš různé odpovědi podle toho, v které historické době a jakého člověka se zeptáš... Cunetomo Jamamoto říká: "Každé ráno, každý večer s klidnou myslí přemítejte o smrti. Jakmile se bušidó stane součástí vašeho vnitřního světa, budete připraveni zemřít a splnit povinnosti buši bez chybičky." (překlad z anglického překladu)
Pro něj zjevně nebyl rozdíl mezi "měsíc před bitvou", "deset let před bitvou" nebo "půl dne před bitvou". Trénovat má samuraj (především pak svoji mysl, svoje tělo a bojové umění však neméně) soustavně a bez ustání...
... to je ale pohled samuraje/mnicha v období míru... V období válek lze předpokládat i jiné perspektivy :P .
Jura

Příspěvekod ogami itto » 20.4.2012, 17:55

Odpověď diplomatická, což o to... :D :D Ale já se ptám tebe... hmm?
ogami itto

Příspěvekod Patrick » 20.4.2012, 19:05

Nejlepší řešení měl Indiana Jones! Šel bych si koupit pistoli. :D
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod ogami itto » 20.4.2012, 20:06

Šlo o dotaz na trénink s mečem.... Nikdo nic? To by bylo asi hodně mrtvých :D :D
ogami itto

Příspěvekod Jura » 20.4.2012, 20:23

Čistě prakticky :D, jak byste trénovali s mečem, když byste věděli, že za měsíc jdete do bitvy?

Pokud ve spojení "prakticky" a "s mečem do bitvy" nespatřuješ zádrhel tak jako já, tak se o této věci se mnou asi moc nepobavíš :idea:.
Řešení Patricka Indiany Jonese mi přijde "rozumné" (dá-li se to tak říct :| ).
Jura

Příspěvekod ogami itto » 21.4.2012, 20:23

No, mě moc něpřekvapuje, že se mi dostává jen vyhýbavých odpovědí. To je v bojovýh uměních dost časté... když někdo něco neví tak odpovídá jako církevní hodnostář... vše se dá zaobalit do omáčky, že :D cesty boží jsou nevyzpitatelné :D a není slušné se ptát :D

Umění vybrat dvě tvrzení z jedné věty a vyvodit z toho závěr je skutečné přínosné :D :D

Jak by ses vyjádřil k tvému dost odvážnému tvrzení: "každý večer s klidnou myslí přemítejte o smrti" "tak jako já" "a" "budete připraveni" "Trénovat" "soustavně a bez ustání" "i " "deset let před bitvou" ?

:D :D :D

Stačilo třeba napsat... "pořídil bych si meč a začal s ním cvičit" :D :D
ogami itto

Příspěvekod 乗り越える » 22.4.2012, 11:38

No, ogami, myslím, že Jura chtěl posledním příspěvkem naznačit, že tvá otázka od počátku lehce ztrácí smysl...
Pokud jsem to dobře pochopil:
- má definice slovního spojení "do bitvy" znamená boj více mužů proti více mužům (v řádu tisíců), nikoliv třeba jednoho člověka proti dalšímu člověku/pár lidem
- proto chtěl (imho) Jura naznačit, že ve velkých bitvách se meče příliš nepoužívaly - primární zbraní byly kopí, luky a střelné zbraně; na meče se dostalo až po znefunkčnění (npř. nepřítel se dostal příliš blízko, kopí se zlomilo, došly šípy, mušketa se pomalu nabíjí,..)... Z toho plyne i reakce na Patrickův post s Indiana Jonesem - více se střílelo, než šermovalo.
Myslím tedy, že samuraj/bojovník by trénoval více střelbu a boj s kopím, než techniky s mečem.

Vím, že tuto odpověď jsi slyšet nechtěl, neodpovídá na tvou otázku. Účel té otázky jsem pochopil a také by mě to zajímalo - Přeložil jsem si to jako: "Nechci trénovat s mečem několik měsíců/let, abych něco uměl, ale chci se naučit nejdůležitější techniky během krátké doby, abych mohl v dnešní době (21. století) jít rozsekat ven lidi s potřebným účinkem. Iaido a kendo by mi v takovém případě nepomohlo." - Takováto otázka bude samozřejmě velice kritizována, je jasné, že trénink s mečem vyžaduje dlouhou dobu; zároveň účel, pro který by takový trénink byl, by nepodpořil žádný dnešní učitel.

Za hodně zobecněnou odpověď bych považoval: Věnoval bych se kenjutsu. (Iaijutsu, i když mi to tady na fóru již vysvětlili, že to tak není; stále považuji za praktické zneškodnění protivníka v plné rychlosti "v případě, kdy mám meč ještě v pochvě" - bylo mi vysvětleno, že to tak není, jsou i techniky iaijutsu pro boj s již vytaženým mečem.) - Tato odpověď se tedy týká menších soubojů znepřátelených rodin (Sanjuro), než velkých bitev, kde se meče nepoužívaly.

Mé odpovědi nevěnuj přílišnou hodnotu, jsem začátečník a to co jsem napsal, jsem si vycucal z prstu, nemám to podložené. Čekám na reakce a kritiku na můj post ;)
乗り越える

Příspěvekod Jura » 22.4.2012, 13:22

Ne, já jsem to myslel jinak (a myslím, že podobně jako Patrick)...
Jak byste ("čistě prakticky") vzkázali zaměstnanci, že je vám špatně, že jste nemocní a nepřijdete do práce? Napsali byste to na papyrus nebo na břidlicovou tabulku? Hlási deště, tak by se obyčejný papír mohl rozmočit... :arrow: Já osobně bych mu (čiště prakticky) zatelefonoval nebo poslal email. Od toho dneska telefony a internet je, a proto nemusíme používat břidlicové tabulky nebo papyrus... Ze stejného důvodu se dneska (normální rozumní) lidé nevěnují japonskému šermu proto, aby s ním šli do bitvy. Ne ani proto, že žádná bitva nemůže nastat, ale proto, že dneska už se prostě válčí jinak a prakticky jsou účelnější prostředky, jak si zachránit krk, než opásat se mečem. Studium japonského šermu dnes i u nás může být stejně praktické, jako ve středověkém Japonsku. Jenom účel je jiný (pro někoho sportovní vyžití, pro jiného rozvoj vlastní osobnosti, cvičení disciplíny a zdokonalování něčeho, co propojuje mentální rovinu člověka s rovinou fyzickou... důvodů může být mnoho). Sám za sebe říkám, že kdo chce dnes návod na to, jak se připravit s mečem na bitvu v krátkém čase z "praktického" důvodu, aby mohl někde někoho rozsekat (třeba aby obstál v bitvě jedné hordy proti jiné hordě s mačetama někde ve Šluknově), tomu nemám co říct (víc, než co jsem napsal).

Pokud někoho zajímá, jak se připravovali na bitvu samurajové v předmoderním a středověkém Japonsku, protože ho zajímá japonský meč a bojová umění v rovině historického fenoménu, nabídl jsem "návody" lidí, kteří v dané době žili (a jejich interpretace). Domnívám se, že většina jiných přístupů k této rovině bude mít charakter neúčelných spekulací...
Jura

Příspěvekod 乗り越える » 22.4.2012, 13:32

Předpokládal jsem od začátku, že se jedná o historii a ne současnost... (v zadání otázky)
Každopádně se tedy omlouvám, že jsem tvůj komentář interpretoval chybně :wink:
乗り越える

Příspěvekod ogami itto » 22.4.2012, 20:36

Rozhodně mi nešlo o rozsekání lidí, kdekoliv a čímkoliv... ani v současnosti.... Na to bych se neptal vás. Jde o úvahu. Napsal jsem záměrně "čistě prakticky", protože pokud bych napsal "čistě teoreticky", tak bych se už vůbec nic nedozvěděl. Nejde o to jak někdo vnímá boj mečem v současnosti. Dotaz ani nebyl nijak datován... bylo jen zadáno "s mečem" - jsme totiž na fóru o japonském meči, jestli se nepletu. A když se ptám s mečem, tak myslím s mečem. Ne s pistolí. Ostatní jste si jen domysleli - bohužel zase špatně :D :D Jistě, že třeba lukostřelba měla mnohem větší důležitost, ale na tu se nebudu ptát na fóru katana.cz, že :D :D Když to nevíte o meči, s lukem byste mě hodně překvapili. A to, že atomová bomba je účinnější než meč, taky vím.

Mě prostě zajímal váš názor, co si myslíte o reálné přípravě na boj, narozdíl od samotného pěstování "umění", tak jak je tomu v současnosti. Stačí selský rozum k pochopení dotazu. Dotaz nebyl položen proto, že: "Nechci trénovat s mečem několik měsíců/let, abych NĚCO uměl". Skutečně umět jen NĚCO po několika letech je smutné, bez ohledu na dobu. Nepřijde mi divná úvaha nad tím, jak se vlastně skutečně bojovník připravoval na bitvu... a kde jinde se na to zeptat než tady? Ti co je nezajímá boj mečem nemusí odpovídat.

Představoval, jsem si, že se někdo do té situace vžije a zapřemýšlí co a jak by udělal.... změnil... atd. Ale je to asi moc složité k zamyšlení :D :D
ogami itto

Příspěvekod ogami itto » 22.4.2012, 20:47

Jak byste ("čistě prakticky") vzkázali zaměstnanci, že je vám špatně, že jste nemocní a nepřijdete do práce?

A)Napsali byste to na papyrus
B)nebo na břidlicovou tabulku

A Jura odpoví: "mobilem" ("bílý" :D )

Bylo na výběr jen A nebo B :D :D :D :D To je co za logiku? Jednak jsi neodpověděl na otázku, jako Patriček, a druhak: Ty bys svému zaměstnanci volal, že nepřijdeš do práce? To je přece blbost ne? :D

TEORIE lidí kteří v dané době žili (a vaše interpretace), považuji za neúčelné spekulace. Narozdíl od praktických rad.

Ogami Itto
zvaný "historický fenomén"
ogami itto

Příspěvekod ogami itto » 22.4.2012, 21:00

A panu "乗り越える" děkuji za odpověď, jako zatím jedinému. Taky si myslím, že rozhodně Kenjutsu. Možná ještě nejsi v křeči "bullshit dó" a zatím samostaně uvažuješ.

Určitě ale válečník neměl na v mnoha případech čas desítky let trénovat a pilovat techniky. Výuka musela probíhat jinak než se to učí dnes. Dnes stačí umět jen NĚCO, protože Patriček má pistoli a Jiřa má mobil. To už víme...
ogami itto

Příspěvekod Jura » 22.4.2012, 21:45

Tak jako dnes nevím, jestli je lepší pro použití na vzkaz břidlicová tabulka nebo papyrus (ale vím, že dnes je nejlepší mobil nebo e-mail), nemůžu vědět, jak vypadal život a trénink středověkého samuraje (ale vím, jak vypadá trénink současného budóky)... "Prakticky" to nemůže vědět nikdo ze zde přítomných, protože prakticky tady nikdo z nás není Japonec, nikdo z nás nemá zkušenost života ve středověkém Japonsku, v tehdejším nábožensko-intelektuálním prostředí, v tehdejších sociálních vztazích, v tehdejších životních podmínkách... Představa, že se to dá nějak připodobnit zkušenosti středoevropana 21. století, je mírně řečno odvážná (spíše ale zcela naivní). Jestliže nabízíš naši současnou logiku A nebo B, pak já říkám, že historické zkutečnosti bude blíž něco zcela mimo tuto logiku (tedy nějaké C... "bílý", chceš-li).
"Teoreticky" to lze zkoumat tak, jak jsem nastínil výše, tj. zkoumáním komondžo (starých spisů) a historických souvislostí.

P.S.: Překlep "zaměstnanci" namísto zamýšleného "zaměstnavateli" přiznávám. :oops:
Jura

Další

Zpět na Techniky a cvičení