školy iaidó

školy iaidó

Příspěvekod Higen » 24.9.2012, 10:42

Zdravím všechny po delší odmlce. Nevíte někdo, zdali existuje nějaká škola iaidó, která před tasením má meč "rovnoběžně" se směrem boků? Čili, která předpokládá za pasem také wakizashi? Rád bych se podíval na způsob tasení, kesagiri i nóto v takovém iai. Předem díky za reakci
Higen

Re: školy iaidó

Příspěvekod birch » 24.9.2012, 11:27

Ohledne te skoly nevim.

Ac se v ZNKR Seitei iai a Muso SInden rjú (tak jak jsem zazil a videl) se necvici kata se soucasne zasunutem wakizasi, tak nedavno jsme tohle s jednim kolegou na cviceni zkusili.

Moje zkusenosti byly ty, že po spravnem zasunuti wakizasi za pas a spravnem provadeni kihonu, tak pritomnost wakizasi provadenym technikam v kata nikterak nevadilo. Polohu katany jsem nikterak oproti standartnim pozadavkum (v ZNKR Seitei iai cuba pred pupkem) upravovat nikterak zvlaste nemusel.
Ja si navic uvedomil v pripadech nekterych kata, kam se vede sek, popripade, kde se ma zastavit - aby netnul cuku nebo cepel v saja. Nicmene zpetne si vybavuji, ze podobne pripominky kam presne tnout a kde zastavit slysel u ucitelu behem ruznych cviceni.

Treba ti to pomuze. Nicmene asi neni nad to se na to poptat nejakeho ucitele s 8.danem. :-)
birch

Příspěvekod Higen » 24.9.2012, 11:49

Moc díky za reakci. Četl jsem totiž včera zajímavý názor pana Nishio senseie, který mi dal impuls se nad tím více zamyslet. V jednom rozhovoru údajně řekl: "Ty školy byly všechny odlišné podle toho, z jaké doby pocházely. Ale to bylo něco, co bylo to nutné. Příkladně něco jako v současné době zavedené iai, které je založeno hlavně na Omori-ryu, pro nás není víceméně použitelné. Během éry Tokugawa se tato koncepce vyvinula do součásti samuraiské etikety. Je daleko od skutečného bojového systému. Mé pochyby začínají už u způsobu, jakým se meč nosí. Není možné se posadit, pokud máte dlouhý meč. To je pozice pro krátký meč. Samurai se s dlouhým mečem neposadil. Když jste přišli k někomu domů, uložili jste svůj meč u hostitele. Když jste byli někde, kde bylo v pořádku nechat si meč u sebe, buď jste ho umístili za sebe, nebo na opačnou stranu tak, abyste dali najevo, že se ho nechystáte tasit."
Higen

Příspěvekod birch » 24.9.2012, 12:48

Ja si myslim (mohu se mylit podotykam), ze neco na slovech pana Nisia pravdy bude.

Omori rju je skola mece, ktera vznikla uprostred v obdobi Edo a nyni se v Muso Sinden/Dzikiden cvici jako soden - vstupni uroven pro studium mece a techniky mimo jedne zacinaji vsechny ze sedu na patach - seiza . Dalsi stupne cviceni v Muso Sinden/Dzikiden se cvici v iai hiza ( sedoklek :-) ) , v postoji a v seiza uz daleko mene.

Jak jsem napsal, tak Omori rju je vstupni/zacatecnicka uroven a proto se to projevuje i v technikach skoly, jak nekteri ucitele to prezentuji - mensi rychlost, fumikomi, zpusob divani se na soupere, seiza, souper je vice vzdalen, pouziti ociburi atd. Techniky ze seiza jsou jednodussi na provedeni telem, nez treba ty v postoji a proto se tim zacina (podobně jako ve skolach dzudzucu). Ta skola ma a mela zrejme metodicky svoje opodstatneni. Nicmene svuj realny zaklad take ma - nekde jsem take narazil na zminku, ze vlastne vetsinu tech kata z Omori rju by slo cvicit treba jen s wakizasi - no a v tomto pripade tu mame realny zaklad - sedi se v seiza a clovek je ozbrojen jen s wakizasi a takova situace byla zrejme v obdobi Edo bezna.

Pouzivani kratsi zbrane vyzaduje vetsi uroven znalosti a sermirskych schopnosti....

Ja osobne bych to spis videl ve skolach sermu boje v brneni (pred obdobim Edo) a bez (predevsim obdobi Edo). Pritomnost/nepritomnost brneni to mohl byt duvod, proc se techniky razantne meni v case a treba vice se prosazuje iai jako zpusob boje.

ZNKR Seitei iai vznikla ve 20.stoleti po 2.svetove valce, reknu-li to jendoduse, aby kendistum cvicici sinai kendo priblizila zaklady ovladani skutecneho mece a ti nemuseli studovat nejake dalsi korju. Kata teto skoly postupne dali dohromady jedni z nejzkusenejsich ucitelu dane doby, kteri ovladali znalosti z korju. Hodne kata ze ZNKR Seitei iai ma svoje predlohy prave v kata starych skol (korju) a nemyslim si, ze by nektera kata ztracela neco ze sve realne funkce (tohle byva casto argument lidi, kteri ji nikdy necvicili, nebo mozna se Seitei zacali a pak na misto, aby ji poradne studovali utekly rychle k nejake stare skole....). Tvurci take samozrejme vychazeli z dane aktualni doby. Proto treba ucitele chteji v provedeni ZNKR Seitei vice videt, ze umysl neni zabit (kacudzinken), to je ale nad ramec tehle diskuze. ZNKR Seitei iai a zkusebni system na zakladech ZNKR Seitei iai pozdeji take vydatne pomohl a pomaha k sireni iai a iaido do sveta, jelikoz kazdy nema 8.dana denne v dodzo. Nicmene ZNKR Seitei iai je casto povazovano jako zaklad pro cviceni nektere stare skoly a ucitele to takto casto rikaji - kdo ma vice zajem o iai, mel by se venovat studiu nektere korju.
birch

Příspěvekod Oruto » 25.9.2012, 7:15

Nemám teď čas to pročítat celý, takže možná bříza vysvětlil... Já znám ten článek/rozhovor myslím s panem Nišiem. I školy, které nosí meč blíže středu, často počítají s kodači/šotó.

Příklad tasení s oběma meči má Araki rjú iai
http://youtu.be/2kRWsa6BAUs (cca 6.30 a dál)
http://youtu.be/TM2oLZ5afsQ
Mají meč nasměrovaný ke středu, co říkáte.

Jinak právě nošení podél boků je docela vzácné, ale najdeš ho v Katori Šintó rjú
http://youtu.be/SHwm62UuZ98

Není velký problém zastrčit si za obi kodači a cvičit s oběma meči. Přizpůsobit se.
Tedy bral bych to jako názor, interpretaci vlastního přístupu pana Nišia.

Patrik
Oruto

Příspěvekod Higen » 25.9.2012, 11:13

Skvělé, děkuji. Hledám, hledám a najednou se vynořuje informace, že pan Nishio sensei cvičil Araki ryu :-) Dokonce velmi mnoho jejich kata je základem pro pozdější kata vytvořené panem Nishio senseim. Ještě, že jsem se optal. :-)
Higen

Zpět na Techniky a cvičení