Nakawawa-sensei

Re: Nakawawa-sensei

Příspěvekod birch » 9.10.2011, 7:11

Diky vsem za jejich prispevky. Obsah i pohled toho textu je mi jasnejsi, tez i cil prekladu.

To Jakub Zeman:
V nekterych oddilech Ceske federace kendo, at uz se jedna o oddily iaido nebo kendo se tamesigiri cvici obcasne nebo i pravidelne jako doplneni jejich snahy o porozumeni veci kolem ovladani japonskeho mece (Praha, Bilina, Zlin, Brno a mozna i dalsi). Nekteri predstavitele techto dodzo se to ucili a uci behem svych kratkodobych ci dlouhodobych pobytech v Japonsku od svych ucitelu. Jak jsem mel moznost pochytit, tak to i zde cvici zpusobem, jakym se to ucili, takze nejaka systematicnost v tom bude. Nikdo se tomu, ale nevenuje jako hlavni naplni, jelikoz cviceni vyznamu presekavani neni v ramci skoly ci stylu prikladana takova vaha. Lze nalezt fotky po webech oddilu CFK i videa jednotlivcu na youtube.

V Japonsku jsou dodzo i v ramci Celojaponske federace kendo (ZNKR), ktere se tamesigiri venuji... Nekdo s tim i chodi na web verejne... http://iaimania.wordpress.com/
konkretneji treba: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8AvN68e9SMs
birch

Příspěvekod Jakub Zeman » 9.10.2011, 9:00

Díky, budeme se snažit.Buď zdráv.
Jakub Zeman

Příspěvekod Jakub Zeman » 9.10.2011, 9:18

To Birch:čím víc tamešigiri tu je, tím lépe.Sensei hodně vychází z Toyama rjú, a v něm je na tamešigiri kladen velký akcent. Styl vznikl spojením vybraných technik a okudenů mnoha stylů od Džigen rjú po Ómori a má velký zřetel na reálném boji, což se mi na tom shodou okolností tak zamlouvá. K videu:prohlédněte si pořádně tatami omote. Sedání duťáků z jakýchci důvodů řadím spíš do kategorie švindlíků na obelstění začátečníků. Není obtížné seknout jednoduchou makiwaru (třeba kirikaeši, jak jsme viděli), je obtížné seknout obtížnou (tlustou, tuhou) makiwaru, pokud obtížnou technikou, tím lépe.
Jakub Zeman

Příspěvekod Oruto » 9.10.2011, 13:10

Jako bychom před týdnem všichni spadli ze stromu.

Patrik
Oruto

Příspěvekod birch » 9.10.2011, 15:49

To Jakub Zeman:
Co pouziva ten pan k objektum sekani nikterak neskryva http://iaimania.wordpress.com/2011/09/07/%E8%A9%A6%E3%81%97%E6%96%AC%E3%82%8A%E6%BA%96%E5%82%99-2/
Na fotkach vidim ruzne prumery. Nicmene o jeho obratnosti a lehkosti ovladani mece a tela jsi se nezminil. Ta je dle meho skvela. Pro tebe jinak v kategorii svindlik, pro me ten kdo s mecem zachazet umi.

Obcas jsou k videni horsi kategorie svindliku - treba se zatizenou makiwarou.

Jeste se vratim k tomu prekladu te puvodne dotazovane vety:
a,
Obecně lze říci,

to je zavadejici, to v tom textu puvodnim neni.
b,
Upřímně řečeno také jsem si s výrazem,,hito wo kiru"trošku lámal hlavu a výraz ,,pro skutečný boj"jsem zvolil po zralé úvaze na podkladě kontextu, protože výraz ,,stínání" by evokoval popravování, zatímco sensei zjevně myslel boj.

No to si nejsem tak jist, ze je to tak mysleno v tom kontextu. Navic, kdyz na webu busido.cz ve stejnem prekladu clanku jsou i historicke fotky tamesigiri. Na nich zadny boj zachycen neni, ale stinani ci tnuti lidi ci koncetin. Proste bud jen testovani schopnosti sermire preseknout nebo test cepeli. Nic vic.
birch

Příspěvekod Jakub Zeman » 9.10.2011, 21:36

Lehkost při sekání lehkých makiwar zvládne každý. Podle mého soudu a zkušeností, a že už jsem rohoží něco namotal( jen na dnešním semináři jsme rozsekali cca 40 rohoží) jsou rohože namotány řídce, aby vypadaly tlustě a tedy obtížně. Laciný trik, který splnil svůj cíl - zaimponoval bezelstnému hochovi , který o skutečném tamešigiri neví nic.
Jakub Zeman

Příspěvekod Jakub Zeman » 9.10.2011, 21:44

Co se zatížení spodku makiwary týče, je to nebezpečné a obecně to nedoporučuji. To, že se při neúspěšném pokusu makiwara dai zvrhne, ná svůj účel - nedojde k ohnutí ši prasknutí čepele. Birch patrně naráží na video z Hodonína před rřemi - čtyřmi lety, kdy bylo emergentně nutno podstavec velice tlusté makiwary zatížit, jinak by nestála. Mohu ubezpečit, že i sebezatíženější tlustá makiwara nebude při špatné technice rozseknutelná. Kdo se něnoval tamešigiri, ví, o čem mluvím, kdo ne, nechť se poradí se svým zdravým rozumem.
Jakub Zeman

Příspěvekod Jura » 9.10.2011, 23:21

No to si nejsem tak jist, ze je to tak mysleno v tom kontextu. Navic, kdyz na webu busido.cz ve stejnem prekladu clanku jsou i historicke fotky tamesigiri. Na nich zadny boj zachycen neni, ale stinani ci tnuti lidi ci koncetin. Proste bud jen testovani schopnosti sermire preseknout nebo test cepeli. Nic vic.

Musím říct, že v této věci bych se asi co do principu zastal Jakuba... Jde právě o to, že text má sdělit nějaký "smysl" (tj. nejen obsahový, ale i funkční záměr autora) a ten bohužel nelze identifikovat jenom na základě slov coby lexikálních složek vět. Už jsem to říkal: text je situačně ukotvený (v kontextu) a žánrově zařazený (řekněme v "ko-textu"). To, jak to Nakagawa-sensei doopravdy myslel, ví sice jedině a nejlíp on sám, nejvíce se však tomu přiblíží ten, kdo zná nejlépe jeho kontext a jeho jazyk, kdo má "naposloucháno" a "nacucáno" nejvíc jeho textů (které jsou odrazem toho, co Nakagawa-sensei myslí)... A tím je zde mezi námi asi jenom Jakub...
Síla kontextu je násobena obzvlášť v japonštině, která je obecně klasifikována jako tzv. 高文脈的な言語 - "jazyk s vysokou kontextualitou" (závislostí na kontextu). V konečném důsledku nemusí až tak záležet na tom, jestli Nakagawa-sensei ve svém výkladu použil výraz "boj" (třeba tatakai nebo šóbu nebo jak) nebo ne, protože on tím "hito o kiru" mohl myslet nejen "sekání lidí (jako makiwar)", ale třeba i "sekání lidí (kteří se aktivně brání)" a v tom případě by interpretace "skutečný boj" byla namístě... Jak říkám, k interpretaci toho, "jak to Nakagawa-sensei myslel" tu má Jakub prostě asi nejblíž...

A už vůbec bych se nesnažil hledat v jeho výroku nějakou "univerzální, obecnou" pravdu o boji nebo bojových uměních... On je prostě Nakagawa-sensei jenom nějaký člověk, který na věci, jež v reálném světě nejsou absolutně dané, má nějaký svůj pohled a názor. Ten se třeba nemusí shodovat s naším osobním přesvědčením nebo s názorem jiných mistrů bojových umění... no a co? 8)
Jura

Příspěvekod Jakub Zeman » 10.10.2011, 5:01

Děkuji Juro. Nejednalo se o překlad nějakého textu, to jsme jen tak klábosili v čajovně v Olomouci.Ilustrační foto na bušidu jsem ještě neviděl, jsem toliko pachatelem překladu, či spíš tlumočby.
Ale ještě zpět k videu. Příslušný chlapík seká dobře v duchu paradigmatu svého stylu a špatně v paradigmatu našeho, a my naopak sekáme špatně v paradigmatu stylu jeho. Sensei říkal, že tamešigiri a iai jsou nepřímo úměrné - co je v jednom stylu dobře, je v druhém špatně. Například u nás se při některých secích předkláníme (kiriage) či mírně nakláníme na stranu (migi, hidari kesa),což je v iai brané jako chyba. Ale bez takovéhoto vychýlení není možné seknout obtížnou makiwaru (jednoduchou bez problému :) ). Zmíněné video mi připomíná karatistu, který má dělat tamešiwari a spůli si nařízne dřevěnou desku, kterou chce přerazit, pilkou. Pak přerážená deska působí masivně a zaimponuje nepoučenému začátečníkovi, jistě. S dutou řídce motanou rohoží by chlapíka na japonském tamešigiri taikai hnali, jistá standardizace v tomto ohledu patří k dobrým mravům. Toto samozřejmě není problém obecné roviny jako porovnávání Toyama rjú a iaidó (styly jsou z mnoha důvodů neporovnatelné), je to případ jednoho konkrétního chlapíka, který si řekl:,,namotám rohož tak a tak, bude to na ukázce vypadat dobře. :)
Jakub Zeman

Příspěvekod birch » 10.10.2011, 6:28

Šikovný rétor si dokáže vše zdůvodnit. Omlouvám, se došly mi argumenty.
birch

Příspěvekod Jakub Zeman » 10.10.2011, 6:44

Mě nejde o to zvítězit v nějaké rétorické půtce. Oproti své mladické nerozvážnosti a konfrontačnosti se naopak snažím ke stáru ze všech sil hledat koncenzy.Snažím se přijít s jiným úhlem pohledu na problematiku. Snad to pro někoho může být přínosným.
Jakub Zeman

Příspěvekod Higen » 10.10.2011, 22:54

Ke stáru ... ? Proč tak brzy pesimisticky nazírat sám na sebe? Mimochodem nalezený konsenzus, nemusí být vždy nalezená pravda :-) Mnoho zla neplynulo z konfrontace názorů, ale z naivně konstruovaných konsenzů. Hitler ho dokázal nalézt s mnoha lidma, jeho říše nepřipouštěla soutěž (konfrontaci) myšlenek - a jak to dopadlo? Doufám, že konfrontace z naších životů jen tak nezmizí, že vždy bude legitimní mít odlišný názor. Jedině konfrontováním se posunujeme dále. Hagw

Sorry, ale poslední příspěvek mě přinutil předložit své myšlenky ke konfrontaci ... :-)
Higen

Příspěvekod Jakub Zeman » 11.10.2011, 12:20

S tímto nelze než souhlasit.
Jakub Zeman

Příspěvekod Higen » 11.10.2011, 12:42

Takže konsenzus? :-D
Higen

Příspěvekod Jakub Zeman » 11.10.2011, 12:48

:-)