TECHNIKY

TECHNIKY

Příspěvekod ogami itto » 4.3.2011, 10:16

Dobrý den,

zajímal by mě obecný rozdíl mezi technikami v kata iaido, technikami pro tameshigiri a technikami používaných v boji...? Především u tameshigiri a kata vidím výrazný rozdíl v provedení seků, v pozicích těla atd. Vyplývá mi tedy tento dotaz (prosím jen konstruktivní odpovědi od lidí, kteří mají zkušenosti - rád bych se dobral pravdy - nejde mi o dohadování a především slovíčkaření! A v žádném případě o filozofování.... Je-li technika nacvičovaná v kata "dokonalá" (tedy funkční), proč pro "reálný sek" při tameshigiri je technika v mnoha bodech odlišná?

Technika má podle mého přesně danou formu, především v seitei iai. Na mnoha fotografiích i video záznamech tameshigiri vidím, že sek je veden zeširoka, velkou silou a s velkým nápřahem. Dokončení seku taktéž není korektní - meč se nezastaví v předepsané pozici, ale pokračuje kamsi do.... pryč. Stejné tak v iaido vidím, že se dbá na prakticky stále vzpřímenou polohu těla, tedy žádné předklánění atp. Proč se ani toto nedodržuje při tameshigiri? Na mnoha fotografiích, které sem nebudu vkládat (je jich dostatek na internetu), jsou vidět pozice těla a meče, které se vůbec v iaido necvičí.

Prosím o zamyšlení se nad těmito dotazy. Rozhodně se zde nechci dohadovat, ale předpokládám, že sem chodí i lidé, kteří mají mnohaleté zkušenosti a znalosti. Chci zde porovnat formu technik se "skutečným provedením" při seku. Nechci polemizovat nad tím, zda ke skutečnému boji někdy dojde atp.

Pro srovnání uvádím tradiční japonské karate. Zde je přesný příklad toho, nad čím se zamýšlím. Techniky karate mají přesnou formu, stejně tak kata, postoje... Podíváte-li se ale na kumite - souboj karatistů, najednou se ztrácí veškeré "tradiční" postoje a bojovníci se začínají svými pohyby přibližovat spíše kickboxu. Údery už nejsou vedeny od pasu, tělo již není vzpřímené, často zde vidíme "poskakování"... a mnoho dalších podstatných odlišností. Důvod je jednoduchý, tradiční techniky karate se skutečnému boji velmi vzdalují. Ani zde nechci teoretizovat, proč tomu tak je... Zajímalo by mě, jak se tomuto vyhnout při tréninku s japonským mečem.

Stejně tak je markantní rozdíl mezi iaido a kendo... Proč? Nerozebírejme prosím historii, tradici atp. V tuto chvíli se zajímejme o praktičnost, použitelnost, reálnost, funkčnost a především samotnou techniku. Je jasné, že dnes již k reálnému boji s mečem pravděpodobně nedojde. Nemusí to ale znamenat degradaci "bojového umění". Pokud se nad těmito věcmi NEzamyslíme, obávám se, že jsme se dali pouze na cestu "umění", nikoliv "bojového umění". Historický šerm také dobře vypadá.... že.

Abych tedy shrnul, to nad čím se zamýšlím:
Je technika iaido (obecně) dostačující pro skutečné, silné tnutí?
Nebo není skutečné, silné tnutí v boji potřebné?
Jsou techniky iaido reálně použitelné ve všech ohledech?
Je systém tréninku iaido dostačující pro umění BOJE s mečem?

Prosím pouze o stručné, jasné a konstruktivní odpovědi.

Mnohokrát děkuji,
Honza. :wink:
ogami itto
 
Příspěvky: 55
Registrován: 4.3.2011, 9:11

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Higen » 4.3.2011, 11:13

V prvé řadě si silně protiřečíš. Řikáš:
"rád bych se dobral pravdy - nejde mi o dohadování a především slovíčkaření! A v žádném případě o filozofování.... "
Pak ale přidáváš:
"Prosím o zamyšlení se nad těmito dotazy."
Myslím, že i zbytek si moc dobře neformuloval. Uvidíme, jak to uchopí dotazováni. Myslím ale, že bez slovičkaření ani bez filozofování se tady nikdo neobejde. Navíc nechápu, proč je brán důraz na pravý ("jednoznačný") význam slov za negativum, pokud se chceme skutečně přiblížit pravdě ...
Higen
 
Příspěvky: 311
Registrován: 7.10.2007, 16:33

Re: TECHNIKY

Příspěvekod ogami itto » 4.3.2011, 11:34

Ahoj,

pokud je pro zamyšlení potřeba slovíčkaření, dohadování a filozofování, pak si tyto věty skutečně protiřečí. V tomto případě máš pravdu. Jak jsem uvedl, jde mi o získání odpovědí v obecné rovině. Cílem této diskuze nemá být diskuze sama, ale odpovědi na mé otázky.

Pokud jsem se špatně vyjádřil, nebo není jasné to na co se ptám, velmi rád dovysvětlím nejasnosti.

Otázky jsou jasné.

Hezký den.
ogami itto
 
Příspěvky: 55
Registrován: 4.3.2011, 9:11

Re: TECHNIKY

Příspěvekod birch » 4.3.2011, 11:35

Můj názor je:
K pozicím těla a meče v tamešigiri vs. kata vs. boj. situace - v tamešigiri jde o přeseknutí a techniku přeseknutí, v kata o výcvik ovládání těla, ovládání meče a PŘÍPRAVU myšlení a psychiky na boj. konflikt - učíš se MODEL reakce na danou situaci. Ne vždy je nutno seknout silně, spíš umět přijmout nebo provést útok a přiměřeně reagovat. V TOM JE ZASADNI ROZDIL.
Když někdo umí oboje na vysoké úrovni, tak to bude vypadat velmi podobně. Když nekdo umi seknout/preseknout, tak sekne ciste s minimem sily... tudiz nebude treba mit zase tak siroke postoje, mec zastavi, kde bude treba, telo se nebude predklanet atd...... bude to vypadat jednoduse, jemne, lehce, plynule a elegantne.
S tím, že se někde seká níže někde výše. No říká se, že když člověk sekne celým svým odhodláním k útoku, tak meč nezastaví rovnoběžně se zemí. Zase, když je to v kata předepsáno, že máš seknout rovnoběžně, tak tím ukazuješ, že umíš ovládat meč a tělo. Jinde třeba v kata sekáš třeba jen přes obličej, tam je důvod jiny, tez praktický a to, že není nutno sekat níže a navíc vytváříš tlak na protivníka. Lepší je se bavit na významem věcí konkrétní kata než takhle obecně, to může být zavádějící a nepřesné.
Je treba kata brat jako MODEL situace, idealni stav - pouze jako navod. V praxi by jsi nedelal vse presne jak pise kata, ale tak jak to VYZADUJE SITUACE, tak jak to prijde. Neustalym opakovanim kata dochazi mimo jine k tribeni techniky. Ucitele obcas rikaji neco ve smyslu, ze ac jsi svazanej tou formou, tak ve vysledku procvicovani dane formy vede k volnosti a svobode pohybu.... a schopnost zmenit cokoli, jak je treba.
Podobne je to s rychlosti provadeni. Novacek prijde na trenink s nactenym presvedcenim, ze iaido je rychle taseni mece a ono ouha na prvnim treninku se po nem chce, aby cvicil pomalu.... Rychlost by dle slov vysokopostavenych ucitelu mela vyjit z mnoha opakovani techniky, kdy je technika provedena PLYNULE a UVOLNENE. Na zaklade teto uvolnenosti prijde rychlost a volnost pohybu.

K tvym otazkam:
1,Je technika iaido (obecně) dostačující pro skutečné, silné tnutí?
2,Nebo není skutečné, silné tnutí v boji potřebné?
3,Jsou techniky iaido reálně použitelné ve všech ohledech?
4,Je systém tréninku iaido dostačující pro umění BOJE s mečem?

1, Tezko rici, ale skutecnej mec je tezka zbran, a myslim, ze i malou silou provede sve. Treba seky v katach Seitei iai ti pripadaji slabe?

2, Potreba je se ubranit. Je treba silne tnuti nutne k potrebe ubranit? Je potreba protivnika preseknout? Je potreba v tech katach vzdy vse dokoncit? Myslim, ze ne. I tyhle veci jsou v katach ukryty...

3,U vsech kata to tak myslim presne byt nemusi, nektere mohou mit ucel zarazeni do systemu treba jen treba nauceni zvladnuti ovladani tela a mece v danem pohybu (treba u nekterych kata v Omori rju) nebo 11. kata v Seitei atd. Kazdopadne to neznamena, ze se to ma cvicit jako bezduche sekani a otaceni. Ale myslim, ze je dobre to porad v sobe konfrontovat, ucel atd. :-)

4, Zalezi, co se u vas a jak cvici. U nas se treba casto cvici ve dvojicich. Nejsi vojak v japonske historii pripravujiic se do bitvy, aby jsi se naucil s mecem zachazet do 3 mesicu. Pomalu a precizne, postupne - tak to treba probiha u nas. Ucitele iai, casto cvici tez kendo nebo dzodo, aby se lepe naucili pracovat se vzdalenosti..., jelikoz predstava kassotekiho je narocna vec.
Dulezitejsi si myslim, je nauceni se postoje mysleni potrebnyho k sermu. Navic nejaci lide povazuji ZNKR Seitei iai, za nejakej degradovanej system. Myslim si opak a ze to prameni z nedostatku informaci o ZNKR Seitei iai. Tvorili tenhle system jedni z nejvetsich ucitelu iai dane doby a obsahuje vytazek podstatnych informaci o iai... Kdyz jsem si nekdy myslel, ze to ci ono tak nemuze fungovat, tak byla jen otazka casu, cviceni a usili, kdy jsem se dostal k informacim, jak to delat spravne.

Dodavam, ze se jedna o MUJ NAZOR a VSE MUZE BYT JINAK.
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 11:49

Konstruktivních odpovědí se tu asi moc nedočkáš, ale nechme se překvapit

IMHO je to dost o tom co považuješ za "reálný sek" nebo za reálnou techniku. Při tom klasickém základním tameshigiri, kdy si pěkně přijdeš k makiwaře, pěkně se napřáhneš a krásným obloukem sekneš a ukrojíš makiwaru - tohle bereš jako reálnou techniku? Já bych s tím měl celkem problém, v reálu budeš mít sopupeře, který bude něco dělat a na tohle ti klid a čas nedá... (nic proti tamešigiri, myslím, že je to přínosné cvičení)

To s tím karate kata a fightem ala kickbox je myslím dobré porovnání - v kata máš ideální techniku a jejím procvičením navyšuješ skill a účinnost, přesto ten reálný boj připomíná ten kickbox, protože tam prostě okolnosti (živý/hýbající se/kladoucí odpor soupeř tě nutí adaptovat tu techniku dle okolností). Dost analogicky by to podle mě bylo s těmi iaidó katama, kde se hodně akcentuje korektní technika, přesto by ten reálný fight byl mnohem méně estetický, ne nepodobný zápasu v kendó. Prostě nebude čas na hezké pozice a krásné velké obloukové seky, které budou půlit soupeře, můžeš také potřebovat krátké úsporne seky, které budou jen "nařezávat" nebo bodnutí nebo prostě něco míň hezkého.

Takže dost možná by stálo za to se zamyslet co skutečně je to "reálné provední."

Pokud ti jde o opravdu reál, tak podle mě má smysl to dělat všechno, jak sólo kata v Iaidó, tak třeba i to tamešigiri tak třeba i párová kata kendó/kendžucu tak i kontaktní trénink kendó. V podstatě ve všem e učíš to samé (korektní techniku těla, správné vedení meče, dobrý postoj, kikentaiiči, vzdálenost, načasování, kime/kiai/dýchání atd. atd.) ale každé z těchto druhů cvičení je obzvláště dobré na některé z těchto aspektů. Dělat jenom něco může být trochu omezující, budeš pak excelovat jen v nečem, ostatní věci budou už obtížněji nastudovatelné (nebo prostě budou snáze pochopitelné v jiných formách cvičení).

Jinými slovy budeš potřebovat jak tu ideální techniku v kata, tak i to "špinavé" provedení ala kickbox. A není tedy moc přínosné se tomuto vyhýbat, spíš to cvičit pořádně a dávat do toho skill z toho cvičení kata a postupně to zlepšovat ("zhezčovat") a stejně tak obráceně to cvičení kata obohatit o skill získaný z toho "špinavého".

Jde li ti o reálnou techniku meče, tak podle mě nejkratší cesta k tomu je cvičit třeba Iaidó (především sólo kata s reálným mečem), cvičit nějakou školu kendžucu (především nekontaktní párové cvičení kata s tréninovým dřevěným mečem), cvičit Kendó (párová nekontakní kata s dřevěnými meči + kontaktní cvičení s tréninkovými meči + ochrannou výstrojí) a cvičit třeba i to tameshigiri (sekání různých překážek). Tohle všechno dohromady.

Další problém je co všechno se na netu najde jako tameshigiri - podle mě 90% z toho je totální humbuk od samouků, kteří si prostě koupili meč, ale žádným výcvikem nikdy neprošli nebo si prostě vycucali něco z paty. Stejně tak je to u videjí iaidó nebo třeba kendžucu, kdy také velká většina z toho co vidíš je podvod a totální hovadina. Takže to může docela zkreslovat.
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 12:00

K těm otázkám to vidím IMHO:

1,Je technika iaido (obecně) dostačující pro skutečné, silné tnutí?
2,Nebo není skutečné, silné tnutí v boji potřebné?
3,Jsou techniky iaido reálně použitelné ve všech ohledech?
4,Je systém tréninku iaido dostačující pro umění BOJE s mečem?


1. Myslím, že ano, pokud cvičíme dobře.
2. To záleží na situaci, celkem pochopitelně se může někdy hodit
3. Podle mě jo, opět záleží na situaci a tvojí schopnosti se jí přizpůsobit
4. Ano, ale opět záleží na tom, jak moc dobře cvičíš (jak jsi pilný, otevřený, jak tě vede pan učitel atd.)
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Příspěvekod 乗り越える » 4.3.2011, 12:10

Mně, jako začátečníkovi, pořád vrtá v hlavě jedna věc:
Já mám za to, že iaido je umění tasení meče. Odvrácení útoku, případně útok ze statické pozice (v sedu či vestoje). Ano, vím, jsou tam i techniky tasení meče za pochodu.
A kendo/kenjutsu že je teprve umění boje s mečem, a to třeba i ve formě útoku. Ovšem s tím, že meč již je tasen.
Tudíž pojem "reálný boj" mi přišlo hloupé spojovat pouze s iaido - nebudeme přece spoléhat na rozsekání soupeře jedním tasením meče, potom meč znova "uklidit" a na dalšího soupeře (který nezapadá do kata pro více útočníků najednou) zase tasit?
Můj názor je ten, že "reálný boj" záleží na té dané reálné situaci. Že iaido se dá reálně využít k boji při situaci rychlého tasení a kendo později přímo v souboji, kde již oba bojovníci očekávají boj. Jinak souhlasím s oběma moc hezkými posty nademnou, je to krásně popsané, že různá bojová umění jsou pouze zlomky, částmi, konečného reálného použití v boji (tameshigiri, iaido, kendo,..).
Mým začátečnickým názorem tedy je to, že ano, techniky z iaido a tameshigiri jsou použitelné v "reálném boji," ale záleží na situaci a ne vždy se na řešení té hodí právě techniky z těchto umění (bez doplnění dalšími).
Uživatelský avatar
乗り越える
 
Příspěvky: 96
Registrován: 2.1.2011, 21:21

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 12:16

Já mám za to, že iaido je umění tasení meče. Odvrácení útoku, případně útok ze statické pozice (v sedu či vestoje). Ano, vím, jsou tam i techniky tasení meče za pochodu. A kendo/kenjutsu že je teprve umění boje s mečem, a to třeba i ve formě útoku.

No a tak to právě není :-D
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Re: TECHNIKY

Příspěvekod birch » 4.3.2011, 12:28

V clanku od V. Hyndraka z Riga taikai ( http://www.kokkidojo.cz/?p=110 ) je zachycena myslenka o cviceni a realnem boji od pana ucitele Sekiho (19. šihanke Kašima šin rjú) .
Jedna jeho věta mi utkvěla ještě – „trénink by měl být složitý a všeobsahující, zato skutečný boj, by měl být co nejvíce jednoduchý".
To muze byt podobne ve vztahu s temi kata vs. realita....

No a co se tyka:
iaido se dá reálně využít k boji při situaci rychlého tasení a kendo později přímo v souboji, kde již oba bojovníci očekávají boj.

Mas v iai kata proti vice protivníkům a tasíš pouze na prvního.... to bych tak nezobecňoval, jak píšeš.
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: TECHNIKY

Příspěvekod ogami itto » 4.3.2011, 14:46

Ahoj,

super... přemýšlím nad tím co jste napsali. Ještě by mě zajímali názory odborníků, kteří sem určitě zabrousí...

V Kendo vidím problém v tom, že se trénuje a bojuje pouze se šinajem. Navíc techniky jsou omezeny - repertoár technik. Upřímně bych chtěl bych vidět kendistu, jak ty stejné techniky a pohyby udělá s 1,5 kg mečem stejně rychle... o efektivitě nemluvím.

V moderním Iaido vidím problém podobný - ke skutečnému meči se dostanete až po mnoha letech. Hliníkové iaito nepovažuji za meč. Oproti kendo zde zase chybí zkušenost z "cvičných zápasů" ve dvojicích. Ostatně proč jen dvojice? Vždyt techniky jsou proti více útočníkům....

Je jasné, že ve dvojici nelze cvičit se skutečným mečem. To tu nerozebírejme. Jen jsem chtěl říct, že nevidím důvod, proč bych měl cvičit X let s dřevěným mečem... a pak se vlastně přeučovat na iaito, které je jiné... a poté opět na ostrý meč... Tedy, neřekl-li nějaký mistr: "Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě"??

Zde bych měl zase jedno přirovnání: Při tréninku střelby si taky prvních pár let netrénuji tasení pistole, míření a pohyby s pistolkou na vodu. Pak na pár let přejdu na kovou atrapu, která se rozměry a váhou začíná přibližovat skutečné zbrani. A na konec (v tradičním pojetí už skoro mistr) přejdu na reálnou zbraň, u níž zjistím, že při střelbě to "kope", se zásobníkem váží přes kilo (učím se znovu tasit - pistolka na vodu byla bohužel lehčí, učím se ji znovu nosit - váží víc) a naučené pohyby mi dokonce mohou uškodit - spoušť je například velmi citlivá... což u cvičné zbraně vůbec neřeším.

Omlouvám se za svůj sarkasmus. Je to ale právě ta X letá zkušenost z karate... a následná X letá z thajského boxu. Karate je bojové umění. Vyváženost těchto dvou slov je různě odlišná - BOJOVÉ vs.UMĚNÍ. Karatisti jsou tedy "bojoví umělci", zatímco thajboxeři jsou "bojovníci". To je jen mé zamyšlení....

Nicméně vidím i fotografie mistrů Iaido při tameshigiri...

http://drussellpix.blogspot.com/2008/09 ... igiri.html
a jiné...

jejich meč končí kdesi za tělem či vedle těla.... jsou v předklonu.... Tak čistě z praktického hlediska nevidím důvod, proč seky necvičit tak jak je pak budu skutečně provádět, tedy tak aby měli dostatečnou sílu a dopad na protivníka (tedy takový dopad mít museli - dnes již nemají). Je jasné, že vždy nebo ve většině případů, nejde o to protivníka "přeseknout"... Nejsem "Sanjuro" :D Ale jedna namočená rohož také nevyžaduje máchání mečem jako bych přesekával prase... Nebo vyžaduje? Nicméně útok mečem je každopádně útok destruktivní, a musel minimálně poškodit pohybový aparát protivníka (ne samozřejmě vždy). Takže proč necvičit techniky tak jak se provádí v reálném boji? Učit se dvě odlišné věci a pak dělat jen jednu je nesmyslné. Je to jako u toho karate.... proč bych měl roky cvičit držet pěsti u boků, když v realitě dám stejně ruce před tělo.... nesmysl, zbytečnost, přechod k umění, oddálení od reality....

Další věci, která mi zde chybí je znalost na které konkrétní části těla se vedou seky. Jakým směrem, jak hluboko... To by měl bojovník s mečem nepochybně studovat. Není přece jedno jak a kam sekám... že... jakou silou...

Slunce v duši (nebo suši? z uší? :D)

Honza
ogami itto
 
Příspěvky: 55
Registrován: 4.3.2011, 9:11

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 15:21

V Kendo vidím problém v tom, že se trénuje a bojuje pouze se šinajem.


Tohle taky není pravda :-D Cvičí se i s bokutó, na vyšším levelu i s kovovými meči.

Lidi nechci bejt zlej, ale fakt zbožňuju, když o Kendó a Iaidó píšu lidi, který to nikdy nedělali a vědí o tom fakt málo.

Co se týče toho předklánění - je asi jasný proč má cenu učit se vzpřímený stabilní postoj. Po dokonřčení techniky nebo seku můžeš potřebovat dělat něco dalšího, pohnout se libovolným směrem dle potřeby použít zbraň libovolným způsobem. Jde přece o život. Pokud po technice skončím mimo balanc tak budu ohrožený.

Ten výcvik bokutó -> iaitó -> šinken to už se všude probralo x-krát, bohužel opět velká většina tu "kritiků" nikdy iai necvičila, tak je to pak těžká diskuze :-D tenhle systém umožní postupné získávání skillu od jednoduššího ke složitějšímu podle vzestupu úrovně začínajícího iaidisti. A s bokenem fakt necvičíš x let. Takhle postupně je to právě proto, aby ses nemusel znova učit od začátku, ale aby ty přechody byly plynulé a snadno zvládnutelné.
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 15:21

Slunce v duši (nebo suši? z uší? )
Sakra dostal jsem chuť na suši :-D
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Re: TECHNIKY

Příspěvekod birch » 4.3.2011, 15:25

Jeste si dovolim par reakci do diskuze:

1, v kendo se necvici pouze se sinajem..., ale take s drevenym i skutecnym mecem. Rika se tomu kendo kata. Techniky se skutecnym mecem by asi vypadaly skutecne asi trochu jinak. Proto kendisti cvici oboje - jak zapas, tak kata. Kendo necvicim, tak nemuzu vice rict.

Kazdopadne i v systemech iai mas tez parova kata, jale necvici se hned na zacatku. Nekdy iaidiste cvici treba kendo kata nebo techniky z nich. Take se v iai cvici kata proti protivnikum (karatisti maji neco podobne a rika se tomu bunkai) Jde o to, jak to kdo vyucuje. Neco jineho je seminar a neco jineho je pravidelny trenink v dodzo!!! Od toho je v dodzo ucitel nebo nekdo pokrocilejsi, aby ti ukazal to co prave potrebujes k tvemu vyvoji....

2, mozna je lepsi cvicit zpusobem a s tim, jak ti rika tvuj ucitel - jestli tupej mec zavrhuje nebo se predklani ci neco jineho, tak je to OK, zrejme k tomu nejakym zpusobem dospel. U nas v dodzo je to jinak a ja si myslim, ze to ma svuj opravnenej duvod, to uz se tu mockrat rozebiralo :D

3,
"Další věci, která mi zde chybí je znalost na které konkrétní části těla se vedou seky. Jakým směrem, jak hluboko... To by měl bojovník s mečem nepochybně studovat. Není přece jedno jak a kam sekám... že... jakou silou..."

Tyhle informace jsou v katach, jde o to se k nim dostat...
Uživatelský avatar
birch
 
Příspěvky: 644
Registrován: 20.11.2007, 12:27

Re: TECHNIKY

Příspěvekod ogami itto » 4.3.2011, 16:01

Ahoj,
Iaido dělám a určitě něco vím. A je mi jasné, proč se drží tělo zpříma. Dává mi to smysl. Především jde o udržení stability a tím pohyblivosti... Jen mi nedává smysl, proč při tameshigiri se tělo zpříma nedrží a nedodržuje se ani technika... Která je tedy důležitá, jak všichni uznáme. To mi pořád nesedí.

Stejně tak vím, že i v Kendo i v Iaido najdeme druhotně jak boj s ostrým mečem, tak i boj ve dvojici. Ale není to pravidlem.

Pouze uvažuju logicky. Proč cvičit něco se šinajem, když to s 1,5 kg mečem prostě takto dělat nejde? Proč cvičit přesně techniky iaido, když pak stejně seknu v předklonu a mečem máchnu vedle těla.... žádné zastavení meče na předepsaném místě. Nebo opačně, proč cvičit tameshigiri, tak jak se cvičí... když to nejsou pohyby a seky, které použiju v boji?

Trochu narážím na způsob tréninku, který se v těchto uměních vede. Teda spíš to JAK se trénuje, než to CO se trénuje. Je jasné, že seky účinné jsou. Sekám-li správně, technicky... tak to má efekt jaký to má mýt. Jenže s bokenem, ani šinajem, ani Iaitem se prostě sekat nenaučím. Stejně jako se nenaučím střílet s gumovou tréninkovou pistolí.

Jinak z kata samozřejmě zčásti vyplyne, kam se vede útok. Ale ne zcela jasně. Nevím jaký účinek to má na protivníka. Nevím zda se při bodnutí do hrudníku meč zastaví o žebra... a bodám vůbec do hrudníku? Prostě tato znalost zde není. Stejně jako v boji s nožem není jedno kam se útok vede (i když v mnoha stylech se to neřeší). Není prostě jedno, zda někoho píchnu jehlou do zadku nebo do oka. A není jedno, jestli bodnu do hrudní kosti, zlomí se mi špička a protivník mě mezitím sekne do kebule.

Samozřejmě to píšu s nadsázkou, jak je mým zvykem. Ale jde mi o podstatu toho co píšu. Nerozebírejme detaily.

Jinak suši bych si taky dal. I s gejšou...

A nevíte někdo proč všechny holky, co dělají bojová umění, jsou tak ošklivý? Není tam nějaká spojitost? :D
ogami itto
 
Příspěvky: 55
Registrován: 4.3.2011, 9:11

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 16:09

Možná jde o to, na jaké tamešigiri se díváš, jestli na nějakého samouka nebo nějakého skillera :D Imho i když jsi předkloněný, pořád můžeš mít rovnováhu. Různé školy používají různé postupy....

Proš cvičit se šinajem? Právě proto, že s tím kilo půl ostrým mečem zase něco dělat nejde, tedy kontaktní trénink. Se šinajem se sice sekat učí špatně ale zase se skutečným ostrým mečem si zase moc nezacvičíš proti reálnému soupeři. Prostě žádná metoda není ideální, každá má své výhody a nevýhody a proto když hledáš co nejrychlejší cestu k tomu abys nejlepší fighter tak má smysl dělat těch metod víc, a využít jejich silné stránky a umožnit jim, aby se vzájemně doplnily.
Uživatelský avatar
Mr.Tvola
 
Příspěvky: 308
Registrován: 29.6.2006, 10:47
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Techniky a cvičení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron