TECHNIKY

Re: TECHNIKY

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 16:11

A nevíte někdo proč všechny holky, co dělají bojová umění, jsou tak ošklivý? Není tam nějaká spojitost?
Čoveče nevím kde cvičíš, ale v mým okolí je to docela dobrý :D
Mr.Tvola

Příspěvekod birch » 4.3.2011, 16:21

Jenže s bokenem, ani šinajem, ani Iaitem se prostě sekat nenaučím.

Tak to by me zajimalo, jak jsi na to prisel? Od lidi, co jezdi cvicit do japonskych dodzo vim, ze treba lide, jenz cvici s ostrymi meci bez drazky si obcas na trenink vzali take iaito a cvicili s nim. Duvodem bylo, ze zjistili, ze nemaji odezvu u ostreho mece, jak jsou na tom s hasudzi a tudiz tsi to takhle obcas testovali....

Jinak z kata samozřejmě zčásti vyplyne, kam se vede útok. Ale ne zcela jasně. Nevím jaký účinek to má na protivníka. Nevím zda se při bodnutí do hrudníku meč zastaví o žebra... a bodám vůbec do hrudníku?

Cvicis ZNKR Seitei iai? Tyhle informace jsou v katach, v korju tez. Dokonce jsou napsane i z casti v prirucce k ZNKR Seitei iai, k prislusnym katam. To nejsou zadne tajne informace. Ucitele o tomhle obcas mluvi i na seminarich v CR - parkrat jsem to zazil i to, co se deje s telem po tom ci onom. Jde o to dostat se k tem lidem, kteri o tom neco vedi...

JInak kdyz cvicis iaido, tak se na to v dodzo vsechno zeptej, jiste ti odpovi. Klidne napis, kde cvicis. Treba neni na poradi dne, aby ses tim prave ted zabyval, proto ti to nikdo nerekne a chce po tobe, aby jsi se nejdrive naucil to ci ono.
birch

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 16:24

Jinak v prosinci jsme na Kendó tréninku dělali tameshigiri. Téměř všichni ukrojili makiwaru na první pokud do třetího pokusu úspěšnost prakticky 100% a to šlo z velké části o lidi co ostrý meč měli v ruce poprvé a cvičili v životě jenom se šinajem a bokenem.
Mr.Tvola

Příspěvekod Mr.Tvola » 4.3.2011, 16:25

Takže sekat se naučíš imho s čímkoliv, jde zase o to, jak pilně cvičíš a jak dobře tě vede pan učitel.
Mr.Tvola

Příspěvekod ogami itto » 4.3.2011, 17:02

Pan učitel už by měl začít pořádně cvičit.... :D :D
ogami itto

Příspěvekod Jakub Zeman » 5.3.2011, 9:03

,,Iaido dělám a určitě něco vím. A je mi jasné, proč se drží tělo zpříma. Dává mi to smysl. Především jde o udržení stability a tím pohyblivosti... Jen mi nedává smysl, proč při tameshigiri se tělo zpříma nedrží a nedodržuje se ani technika... "
například Nakagawa sensei při tréningu kesa giri,saka kesa říkal naklánět tělo a sekat s džódan no kamae. Naopak Macuba říkal ,,nenaklánět tělo v žádném případě.Oba nositelé mnoha danů a s dlouhými zkušenostmi s tamešigiri.
malá citace:
16. Regardless of which art you are involved in, be it iaido or kendo, unless you experience cutting with a real sword, you will never begin to taste true sword technique.
/Nakamura Taizaburo/
Jakub Zeman

Příspěvekod Jakub Zeman » 5.3.2011, 9:39

Odmyslíme li, že v současnosti drtivá část adeptů provozuje bojové umění jako rozvoj své krásné osobnosti, praktičnost využitelnosti nedávala některým senseiům spát:
,,Before the Pacific war, around the time of the Manchu Incident (1931) which brought Japan into the China war, sensei Takayama Masayoshi, a Japanese Imperial Navy kenjutsu master-teacher, maintained that one cannot kill people with a sword using only kendo training. He withdrew from the Butokukai(3 to go to China where he experienced actual battlefield sword techniques.After his return to Japan he codified these techniques, named the style Jissen Budo Takayama Ryu Batto Jutsu, and taught it at the Imperial Naval Academy; eventually he had the chance to teach Prince Takamatsu-no-Miya. "
ovšem existovala určitá úskalí
,,Because of his sword testing in China Takayama sensei was later classified as a war criminal and was sentenced to twenty five years confinement in the mountains of Oita prefecture."
jednostrannost tréningu kritizoval i jeden ze čtyř hitogiri (zabijáků) období Bakumacu:
"Kenjutsu (swordsmanship) with bamboo shinai is nothing more than play."
Kawakami Gensai (河上 彦斎?, 25 December 1834 – 13 January 1872)

Ovšem musíme vzít v potaz, že oba uvedení gentelmani hledali v praktikování meče něco jiného než většina dnešních adeptů.
Jakub Zeman

Příspěvekod birch » 5.3.2011, 15:32

Jistě... cíl se změnil po 2.světové válce. Technika v kata se nepatrně v Musó Šinden změnila také, nicméně nemyslím si, že v provedeních sensejů s 8.danem na žádné účinnosti se nic neubralo... . Možná Jakube cítím z tvého postu trochu posmívání. Jestli se mi to zdá tak se omlouvám, jestli ne, tak není to zbytečné?

Ono předvést rychlé zabijácké iaidó je efektní a jistě motivující, ale když člověk dokáže v iai ukázat i smysl, že má nad druhým převahu a že protivníkovi dává stále šanci změnit svúj úmysl, tak to je podle mě a pro mě daleko více inpirující cíl, seknout je jistě jednodušší. I tvůj učitel pan Nakagawa o tom píše. Píše i o tom rozvoji osobnosti... Možná něco nějak píše a jinak koná nevím. Nicméně je to velmi zručný pán a jistě i velmi sympatický.

Dle slov pana Kišimota (8.dan ZNKR iaidó hanši, Musó Šinden rjú) jde v dnešním pojetí iaidó především o obránu svého prostoru, odkud může být protivník nebezpečný. Cílem je tedy odvrácení protivníkova úmyslu nás napadnout, v horším případě odvrácení již probíhajícího útoku tak, aby protivník tento prostor opustil, nebezpečí pominulo a zároveň, aby došlo k minimální újmě naší nebo protivníka, tak jak je nezbytně nutné k vyřešení situace (tuhle myšlenku přivezl Vláda Hyndrák z Japonska ze semináře Sakuranbo). Třeba na letošním semináři v Paříži pan Aoki (též 8.dan ZNKR iaidó hanši, Musó Šinden rjú ) zmínil ke kata Nukiuči (vytažení s uhnutím seku a seknutí soupeře) k pozici džódanu, že sek se vlastně již nemusí provést, ten druhý již prohrál .... a tímhle smyslem se cvici iai v ZNKR, aspon jak jsem dosud pochopil. Takže, já to vidím tak, že se prostě člověk snaží naučit silné iai směrem k těmto ideálům, prostě povznesení nad prosté zabíjení, k tomu je treba silna osobnost, mec je zbran, kterou clovek drzi v ruce a je treba davka jiste osobni odvahy.
Mozna celý ten humanismus v budo i korju je neco, z ceho se Japonci poucili po 2.svetove valce....
birch

Příspěvekod Jura » 5.3.2011, 16:09

Někdy mám dojem, že se spousta lidí snaží studovat různé mistry a bojovníky a to, co někdy řekli nebo napsali, a při tom věří, že ve správném pochopení jejich slov naleznou nějakou absolutní "Pravdu" o podstatě bojových umění... Přímo před sebou potom často mají ten nejpřirozenější stav v jeho nejryzejší podobě: Jeden člověk pronesl něco, co byl jeho subjektivní názor na nějakou věc... (a v principu na tom nic nezmění ano to, že se ten "jeden člověk" třeba jmenoval Mijamoto Musaši, nebo to byl učitel šermu s vysokým danem, který nikdy nezažil reální boj, nebo to byl šermíř, který svým mečem zabil X lidí...). :|
Jura

Příspěvekod birch » 5.3.2011, 18:05

Juro, nevim, jestli ten tvuj dovetek patril mne ci prispevku prede mnou, kazdopadne musim rict, ze v tvem nazoru nachazim jistou davku pravdy. V minulem roce jsem hodne studoval ruzne literarni zdroje, historicke videa atd. Po tom vsem jsem dospel k nazoru, ze interpretací je tolik, kolik je učitelů. Pak tedy je lepší, pokud clovek veri svemu uciteli, ty knizky odlozit a o to vic cvicit, prave to co ucitel chce, abych se clovek naucil. Primo pred sebou v tom vlastnim osvojeni, ci zkusenosti s tim nebo onim se objevi ten prirozeny stav veci....
Nicmene studium literatury atd. vubec neodsuzuju, nejde-li na ukor cviceni....
birch

Příspěvekod ogami itto » 5.3.2011, 18:52

Vše záleží na přístupu... Osobně za sebe můžu říct, že pokud bych chtěl studovat filozofii, tak určitě na universitě :D :D Ne v dojo. Filozofování nechám na stáří. Důležité je mít svůj názor a nevěřit slepě všemu, a především myslet. Navíc většina dnešních "bojových filozofů" stejně jen papouškuje to, co jim někdo řekl nebo si to přečetli. Navíc nestudují boj ale umění... Proto se také v tomto vláknu z nich nikdo neangažoval. Jejich cílem není být odborníkem na boj - bojovníkem, ale především "cesta", poznání a ovládání sama sebe, atd.

Nicméně děkuji za názory všech tady. Nic nového jsem se nedozvěděl. Jen to, že chci-lu se učit boj s mečem, tak rozhodně ne jen Kendo, či Iaido.

Hezký víkend kluci.
ogami itto

Příspěvekod Higen » 5.3.2011, 19:25

Myslím, že máš k moha věcem velice jednoduchý postoj ... těžko k tomu něco říct. No jen, jestli si chceš nechat filozofování až do věku, kdy máš mozek otupený stářím, tak přeji pevné zdraví a bystrou mysl. Já se raději budu sebevzdělávat teď, kdy pro to mám od přírody daný prostor. Ano, filozofování vnímám, jako součást sebevzdělávání.

Chápu, že jsi jako nový uživatel fóra nadšený z možnosti komunikovat s lidmi podobných zálib, avšak doporučuji diskutovat více s rozmyslem ... jak se obecně ví, mnohdy je kvantita na úkor kvality ...
Higen

Příspěvekod birch » 5.3.2011, 20:59

to Ogami itto:
u nas v dodzo se nefilozofuje, ale cvici. Klidne si prijed zacvicit. To muze kdokoli, komu se chce zajet do Č. Budějovic. At se ti dari a vic asi nema smysl rikat.
birch

Příspěvekod Jura » 6.3.2011, 10:34

Birch > Ono to bylo určeno asi tak nějak všeobecně (všem diskutujícím)... Ale teď když to po sobě čtu, tak vidím, že to, co jsem napsal dalece přesahuje oblast bojových umění... 8)
Jura

Příspěvekod ogami itto » 8.3.2011, 20:46

Higen>

Ahoj, myslím, že v jednoduchosti je síla a méně je někdy více. Podle mého nemá smysl se zabývat filozofií, jsem-li "začátečník". A přílišné filozofování a abstraktní teorie v oboru ve kterém jsem nováček, mohou podle mého jen uškodit. Je-li dotaz jednoduchý, neznamená to, že není podstatný.

Spíš mi přijde zaslepené, nepřemýšlet nad základními věcmi - jako srovnání různého provedení technik - viz iaido a tameshigiri. Stejně tak vidím základ v tom, cvičí-li se s opravdovým mečem, či pouze dřevěným. Shledávám v tom podobnost s příkladem, kdy trénuješ jízdy pouze na trenažeru ale v autě jsi nikdy neseděl. Jistě, že se to tak naučím, když za 3 roky sedneš do skutečného auta.... jenže to já už tou dobou budu 2 roky a 10 měsíců jezdit autem. V tom vidím rozdíl. Nehledám v meči nějakou filozofii, smysl života, nebo romantickou či exotickou představu, jako většina mladých kluků zde... Zdá se mi to vzhledem k mým zkušenost naivní a jednoduché.

Čus
ogami itto

PředchozíDalší

Zpět na Techniky a cvičení