TECHNIKY

Re: TECHNIKY

Příspěvekod ogami itto » 8.3.2011, 20:54

Birch>

Pokud je situace jak si ji popsal. Tedy, že každý mistr, škola, směr, má své pohledy na danou problematiku. Pak se mi zdá logické, učit se během života několik škol od více mistrů, získat zkušenosti a na základě nich pak postupovat. Najít vlastní cestu. Slepé následování jednoho mistra a školy se mi nezdá jako dobrý postup. I školy samotné vznikaly a vyvíjely se na základě subjektivních schopností a zkušeností jednotlivých mistrů. To co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému, nehledě na fyzické předpoklady (a pro některé schopnost filozofování). Asi si spíš bud snažit zachovat selský rozum.

Kvík
ogami itto

Příspěvekod Oruto » 9.3.2011, 9:33

2ogami itto

Těžký napsat něco, aby se potom člověk nedozvěděl, že to už všechno víš :)
Nikdy nebylo jedno iaidó (ať už se mu říkalo jakkoliv - battó, iaidžucu...) a nikdy nebylo jedno kendó (kendžucu, tódžucu...). Každá rjúha měla své metody a postupy, které si pečlivě střežila. Těžko říct jestli proti takovým, co měli selský rozum, jako máš ty... spíš ale proti těm druhým z jiných škol, kteří "slepě následovali". Mimochodem slepé následování nebo filosofování? Co z toho Ti tedy nevoní?

Zpátky k té různosti škol... nedávno jsem četl o "muša mado" oknech, které byly v dódžó. Ta okna byla spíš mříž, která neumožnila koukat dovnitř dódžó. To byla jedna šikovná věc, která sloužila proti vynášení technik ven. Jiná věc byla smlouva, nebo přísaha, kterou podepsal každý, kdo byl přijatý dovnitř nějaké rjúha. Obvykle se tomu říká keppan (krevní pečeť asi), pan Ozawa to popisuje jako kišomon a v naší škole je to oku iri šo (zápis o vstupu dovnitř). Tedy když člověk začal studovat, vlastně se zavázal, že studovat chce. Ani tehdy a ani teď nebylo úplně běžné přeskakovat odkudsi kamsi... nebylo a není to normální. To přicházelo do úvahy teprve tehdy, když žák dokončil vzdělání v tom nebo jiném oboru. Potom měl spoustu možností - šel svou cestou anebo zůstal, kde byl.

Dnes je to jinak v tom smyslu, že vše déle trvá. Učitelů je málo (vzhledem k počtu potenciálních studentů) a učitelé i žáci se věnují cvičení vedle jiných věcí. Po práci, po škole, po rodinných povinnostech. Aby se to tak nějak přiblížilo běžnému smrtelníkovi, máme tady třeba standardizované osnovy ZNKR ale taky ZNIR. Máme tady kendó, které se dá dělat kondičně, pro zábavu... jakkoliv. A obojí se cvičí shora popsanou metodou. Už to sice není skryté, ale musí se (alespoň na začátku) slepě následovat, aby se moc nefilozofovalo. Tak to je.

Třeba si neměl zatím štěstí na učitele, anebo si žádné nehledal. Nebo si nehledal dost dlouho... anebo o žádné učitele nestojíš. Třeba nestojíš ani o rady a ten úvodní post tady a všechny ostatní si napsal jen proto, abys osazenstvu fóra a světu oznámil, jak to všichni dělají špatně, protože Ty to děláš jinak. Bez urážky, ale tak to na mě působí. Proto jsem neměl chuť se vyjadřovat k Tvým otázkám.

Já mám na učitele štěstí - tedy chvilku to trvalo, ale našel jsem dobré učitele. Takové, kteří cvičí stejně to, co vysvětlují... Jsem rád, že neřeším Tvé problémy.

Patrik
Oruto

Příspěvekod Jakub Zeman » 9.3.2011, 9:45

Jestli cvičit s iaitó nebo šinkenem už se fórum hádalo na desítkách stránek.
Já se (ke stáru)domnívám, že různí lidé hledají v meči různé věci a každý nakonec nalezne to, co hledal.
Jakub Zeman

Příspěvekod ogami itto » 9.3.2011, 22:27

Oruto>

Ahoj Patriku,

nenapsal jsem, že by měl člověk cvičit více škol zároveň, ale: během života... V tom vidím minimálně možnost srovnávat. Ono se asi v dojo předpokládá, že zájemce nebude uvažovat a mít dotazy - selský rozum :D Stádo ovcí se asi dobře vyučuje.

A jak jsem uvedl na začátku vlákna, slepým následováním jsem si prošel na karate. K procitnutí pak po mnoha letech došlo na thajském boxu. Spíš ale narážím na způsob tréninku než na techniku samotnou. Netvrdím, že techniky karate, jsou k ničemu (stejně tak techniky iaido). Ale způsob jakým se karate vyučuje, je k ničemu. Prostě v karate se neučí boj. A toto je věc, které se obávám i u Iaido (obecně). Jsem člověk, který se ptá, uvažuje, přemýšlí... Nehledám ve cvičení filozofii. Ale chci aby trénink byl efektivní.

Neshazuji něčí osobní filozofii či přístup. Ani to jak trénuje ten dotyčný, či daná škola... Cílem bylo se dobrat odpovědi na jasně položené dotazy - úvahy. Což se nestalo.

V Tenshin dojo se vyučuje boj s mečem? Ty jsi bojovník? Děkuji za upřímnou odpověď bez filozofování. Stačí mi ANO či NE :D Jsem jednoduchý...

(o kondiční cvičení pro zábavu mi nejde - znám mnohem zábavnější aktivity, které mají větší vliv na kondici)

Jsi rád, že neřešíš mé problémy? I já jsem za tebe rád.

Jak poznám, že mám dobrého učitele? Tedy, když jsem se zavázal jedné škole, nemůžu srovnat s jinými... (není to normální :D).

No nic... dostal jsem hlad a jdu si udělat kus-kus. To si dám... :D :D :D

Hezký večer chlapci.

PS: Při vaření kus-kusu se hlavně nesmí myslet na krokodýla a musíte v duchu opakovat hlásku ÓM (minimálně sedmkrát, maximálně 49 krát). Proč, to se mě neptejte... Říkal to můj mistr :D :D

Ogami Itto
ogami itto

Příspěvekod Higen » 9.3.2011, 23:41

Člověk objeví svou moudrost, až když se setká s hloupostí jiných ... ÓM
Higen

Příspěvekod Samurai » 9.3.2011, 23:53

Higen: :D a nebo rčení Při se s blbcem a nepůjde poznat rozdílu :D

Ogami: no moc sis pověst nevylepšil, teda pokud neaspiruješ na post komika.. bohužel jsi si svým vystupováním a názory zavřel dost dveří, kde jsi se mohl něco dovědět.. ale tobě jde stejně jen o legraci, viď? serióznost je totiž to poslední, co z tvých příspěvků vyznívá, škoda.. :roll:
Samurai

Příspěvekod 乗り越える » 9.3.2011, 23:59

Třeba se chce jenom vyhnout té vznešenosti a nadřazenosti, která tady na fóru panuje...
乗り越える

Příspěvekod Samurai » 10.3.2011, 0:29

z čeho tak usuzuješ? prosím konkrétní příklady, ne obecné tvrzení, že tak to prostě je.. já totiž ten pocit rozhodně nemám.. lidé motající se kolem katan mívají totiž blízko východní kultuře kde je myslím slušnost, skromnost, ochota a pokora hlavním krédem.. a jediný případ, kdy se někdo vzdaluje těmto zásadám je asi Patrick, neb i často nováčci přijdou slušně, zeptají se, poděkují, prostě slušnost ano, ale určitě ne nějaká nadřazenost typu mám originálku a vy jste packalové nebo Cvičím žáky a jsem tudíč mistr.. to tu určitě není pravidlem..
Samurai

Příspěvekod Mr.Tvola » 10.3.2011, 1:45

Jenom dvě věci:

1) Rozhodně se neočekává, že by cvičenec neměl přemýšlet a mít dotazy, to jsi pochopil špatně. Právě naopak je žádoucí aby přemýšlel o tom co dělá a rozhodně je taky žádoucí aby kladl dotazy. Prostě aby se všemožně snažil cvičit a zlepšovat co nejlépe a učitel je tam od toho, aby mu to umožnil co nejlépe. Tak, jak to myslel patrik, je myslím to, že nemá moc smysl pro začátečníka aby svému učiteli vyprávěl jak by měl cvičit. Bez zkušeností na jeho straně by to fakt nemělo žádný přínos a smysl. Na místě je opravdu spíš pokora a poslouchání učitele a nenechat se odvést od toho hlavního - pořádně makat a učit se a snažit se co to dá. To se rozhodně nevylučuje s přemýšlením a kladením dotazů, naopak. Pokud ti vedení učitele nevyhovuje, není nic snazšího než se sebrat a jít jinam.

Dost to vypadá, že se snažíš všemožně odsoudit cvičení v dódžó do něčeho, co to fakt není. Někde to může být jak říkáš, určitě existují i špatní učitelé, no to je pak na tobě se takovým vyhnout.

2) Cvičení s ostrým mečem je fajn. Ale problém je, že s tím jde dělat jen něco. Cvičení sólo kata OK, cvičení tamešigiri OK, ale jakmile dojde na cvičení s partnerem, tak máš problém, je to velmi obtížně realizovatelné (snad jen pomalu s velkou opatrnost) až nemožné. A právě tady přijdou na řadu ty bokeny a šinaje a bógu a fukurošinaje a habiki a já nevím co dalšího, prostě věci, které ti to umožní dělat efektivně. Proto byly tyhle nástroje vymyšleny, protože učitelé uznali za žádoucí nacvičovat šerm s reálným soupeřem/partnerem a vymysleli tyto pomůcky a tréninkové zbraně pro různé fromu bezkontaktního/částečně kontaktního/plnokontaktního cvičení. Pokud tyhle druhy cvičení nepovažuješ za přínosné, je to tvůj názor, se kterým si dovolím nesouhlasit, ale který ti nikdo nebere

Jak to vidím já - boj s mečem je hlavně o psychice (kontrole emocí, mentální síle a odolnosti, bojovém duchu), dále o skillu v načasování, vzdálenosti, schopnosti ovládat vlastní tělo (kikentaiiči), kontrole a sledování soupeře a dále taky vybavení nějakým arzenálem praktických technik. A tohle všechno v Iaidó (a v Kendó a dalších budó) je. Stačí jen pilně studovat. Něco trvá zvládnout déle, něco se dá nastudovat snáze. Stačí jen píle a pokora a chuť se učit.

Co jsem chtěl říct předtím a možná to tak nevyznělo - něco se dá snáze nastudovat v Kendó, něco zase snáze v Iaidó. Za sebe můžu doporučit cvičit Kendó a Iaidó, obojí se vzájemně doplňuje a obohacuje a dělá to podle mého názoru velmi silnou kombinaci. Ze cvičení s reálným partnerem v Kendó (bezkontaktní kata s bokutó/habiki i plnokontaktního cvičení se šinajem a bógu) můžeš nastudovat například načasování a vzdálenost a ze cvičení sólo kata s reálným mečem v Iaidó třeba zase korektní techniku a vedení meče a koncentraci. Tohle je zjednodušení, tohle všechno se naučíš i v samotném Kendó nebo v samotném Iaidó (a mnoha dalších novách i starých školách), jen k tomu může být někdy snadnější a rychlejší cesta v nějakém sousedním budó.

Když už tu padla ta analogie s učením se střílet - ber to tak, že třeba ze začátku se se učíš s nenabitou zbraní nebo nějakou maketou - to může být analogicky třeba cvičení iaidó s bokutó na začátku. Pak jdeš na střelnici a střílíš do terče v dálce - to je třeba jako cvičení s iaitó. A pak jdeš dělat nějakou tu combat střelbu kde se přesunuješ v prostoru a střílíš na terče co se objevují kolem - a to může být jako třeba cvičení s ostrým mečem. Nicméně cvičení s nenabitou zbraní nebo maketou můžeš dělat pořád, třeba při nácviku boje zblízka a stejně tak budeš asi pořád chodit na střelnici a střílet do statického terče, nebudeš jenom pořád dělat jenom něco z toho, protože to samotné by nestačilo. Možná je taky přínostný výcvik prostřednictvím nějakého simulovaného boje se značkovacími náboji alá paintball. Tak podobně je to s tím bokutó a dalšími cvičnými zbraněmi, přestože to není možná tak cool, tak se to hodí a je to přínosné.
Mr.Tvola

Příspěvekod Oruto » 10.3.2011, 10:49

A já se snažil být tolik konstruktivní.

Ono se asi v dojo předpokládá, že zájemce nebude uvažovat a mít dotazy - selský rozum

Byl si někdy v takovém dódžó? Moji učitelé ustavičně vyzívají k podkládání dotazů...

(...) Nehledám ve cvičení filozofii. Ale chci aby trénink byl efektivní.

To každý, koho znám. Mnoho lidí ale čeká, že to bude hned, hned za rok, nebo hned za pět let, za deset. A vzhledem k tomu, kolik trávíme času v dódžó, prostě nebude. Je jiná doba. Co máš pořád s tou filozofií?

Neshazuji něčí osobní filozofii či přístup. Ani to jak trénuje ten dotyčný, či daná škola... Cílem bylo se dobrat odpovědi na jasně položené dotazy - úvahy. Což se nestalo.

Ani za celý den? Neuvěřitelné. Takovou dobu člověk čeká a nedozví se nic.
Jak píšu - možná si žádné odpovědi nechtěl a nehledal. Působí to tak.

V Tenshin dojo se vyučuje boj s mečem? Ty jsi bojovník? Děkuji za upřímnou odpověď bez filozofování. Stačí mi ANO či NE :D Jsem jednoduchý...
(o kondiční cvičení pro zábavu mi nejde - znám mnohem zábavnější aktivity, které mají větší vliv na kondici)

Když mluvím o naší škole, nemluvím o Tenshin Dojo, ale o naší škole (http://www.tenshin.cz/smr/osnovy.htm). Tenshin Dojo sdružuje spousty věcí. Která z nich Tě zajímá? NEjsem bojovník, přestože cvičím s mečem a holí. Bojovník je IMO chlápek, který běhá po poušti a bojuje s Talibancem. Střílí na něj a taky se kryje jeho útokům. Nasazuje život. Nevím, jestli sis všiml, ale už máme jiné prostředky k bojování.

EDIT
Zapomněl jsem reagovat na toto:

Tedy, když jsem se zavázal jedné škole, nemůžu srovnat s jinými... (není to normální :D).

To je na tom to nejkrásnější. Tento závazek se neuzavíral a neuzavírá v momentě, kdy se "pán Velkomožný" dostavil/ví do školy. Pan učitel si nesedl na p*del z toho, že se od něj někdo chce učit. Nějakou dobu to trvalo a trvá. Nedá se to zobecnit, ale mnoho disciplín (podle toho, co jsem četl, slyšel nebo zažil) mělo a má jistý systém síta, kterým neprojde každý. Dejme tomu, že tě tři roky nechali makat... s bokkenem si sekal Xtisíckrát do vzduchu nebo do makiwary, cvičil si kihon, třeba jen jednu techniku a teprve, když sis to zasloužil, když si projevil dostatek odhodlání a trpělivosti, byla šance, že tě nechali slíbit, že budeš cvičit dál. Nejčastěji jsem se potkal s informací o "tříleté" zkušební době. Ale mluvíme tady o období, kdy se cvičilo dvakrát denně, třeba pět hodin v kuse. Já tak intenzivně necvičím, co Ty? Jak píšu, dnes je to asi trochu jiné... asi určitě. Je víc možností, žáků a přístupů. A hlavně v případě cvičení s mečem nám už nehrozí nějaké nebezpečí, netlačí nás nutnost tu věc hned druhý den někde použít. Proto nemám problém s "kondičním" cvičením nebo prostě cvičením pro zábavu. Přestože já svoje cvičení beru vážně - asi jinak než Ty, a proto normálnost nebo nenormálnost vidíme každý jinde. Ale ono to není o nás dvou, co říkáš?

Patrik

P.S.
Opravdu nemám potřebu Tě nutit k tomu, abys mi odpovídal, nebo na můj post reagoval. Stejně Ti neporadím, jak máš sekat nebo Ti nepopíšu, jak sekám já... Osobně považuji podobné "diskuze" za bezduché tlachání o hov*ech (omlouvám se všem). Větší přínos vidím právě ve cvičení a pocení se v dódžó. Vtipný je, že právě tam chodí tak málo lidí, aby opravdu makali...
Oruto

Příspěvekod jarda » 10.3.2011, 12:39

Dobrý den,

na toto fórum chodím spíše na otázky cvičení než mečů. Chtěl bych se s vámi podělit o svůj názor na cvičení.
Moje cesta v budó začala v roce 1980, konkrétně v karate. V té době nebyla možnost velkého výběru. Karate cvičím dodnes v rámci možností.
Zhuba před 15 lety jsem viděl ukázku iaidó, konkrétně seitei. Ukázka se mi líbala a rozhodl jsem se začít cvičit. Měl jsem představu jak to v budó chodí, ale hned na začátku jsem narazil na problém chápání, myšlení. Karate jsem cvičil dlouhou dobu, ale na přístup a myšlení se zde až tolik nehledělo.
Měl jsem štěstí na mého učitele v iaidó, který mi zkoušel a zkouší přiblížit přístup ke cvičení a vede ať chci nebo nechci mé myšlení. Tím myslím, že mi dává podmět a jenom na mě jak s ním naložím. Dnes cvičím i korjů-starou školu. Zde máme japonského učitele. Než jsem mohl začít cvičit korjů, trvalo to čtyři roky. Kdo se někdy setkal s japonci ví o čem mluvím, jak je těžké s nimi jednat, natož v této rovině. Povolení jsem dostal a začal cvičit. Myslel jsem si, že vím do čeho jdu. Spletl jsem se. Bylo mi vysvětleno, že cvičím starou školu, ale i výuka bude probíhat starou metodou výuky. Kdo ví jak probíhá tato výuka také ví, že člověk zase musí změnit přístup ale hlavně myšlení. Nemusí, ale pak memůže studovat. Byla to věc s kterou jsem se musel vyrovnat a šlo to opravdu těžko ale šlo. Pro nás evropany je těžké toto pochopit. My chceme všechno hned, a pokud tomu tak není, hledáme příčiny někde jinde,špatný učitel, špatná technika atd.
Nechci nikoho na tomto fóru otravovat ani ho přesvědšovat o správnosti pohledu myšlení při cvičení. Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor a zkusit se zamyslet nad tím zda chyba není někdy v nás než jinde.
jarda

Příspěvekod ogami itto » 10.3.2011, 18:19

Ahoj...

Děkuji za vaše příspěvky typu: "o hovnu", "srážka s blbcem", "hloupý" atd. To je ze které školy?

Na otázky jsem z části odpověď dostal. Děkuji některým za snahu, jiným za urážky.

Dnes už je ale jiná doba... že... Tradice zůstala, boj se vytratil. To je to, o čem jsem mluvil na počátku.... několikrát.

Mistrům se hluboce klaním.
Ogami Itto
ogami itto

Příspěvekod Jura » 10.3.2011, 19:40

Některé boje se ovšem zjevně nevytratily a zůstávají nedílnou součástí života lidského i v této mnohdy prapodivné době, není-liž pravda 8)...
Jura

Příspěvekod Patrick » 10.3.2011, 20:49

Ale hoši! Přestaňte se hádat a hrát si na japonce, když jste češi jak poleno, a jediní kdo tady aspoň trochu rozumí jejich mentalitě jsou Jura s Jakubem, a ti se na rozdíl od vás chovají normálně. Myšlenka že japonci jsou jen uctiví a slušní je pochopitelně strašná hloupost, ale nechám vás u toho. Dejte si taky dvojku vína a pusťte si v telce pěknou telenovelu, hned se vám uleví ve vašem těžkém japonském osudu.
Analyzátor
Patrick

Příspěvekod Jura » 11.3.2011, 8:07

Ovšem, Patricku, já jako japanolog bych nikdy neměl ty koule upřímně tvrdit, že rozumím mentalitě Japonců :wink:...
Jura

PředchozíDalší

Zpět na Techniky a cvičení