LOV NA UTSURI

Moderátor: Eagle

Re: LOV NA UTSURI

Příspěvekod cyro » 22.9.2012, 15:47

Tie fotky neboli robene zo zamerom na Utsuri. Mece som uz vratil a len z fotiek co som na ryclo urobil pre jedneho potencialneho zaujemcu, vybral tieto. Islo len ukazat ze nie vsetku je Udsuri. Je tam sice neaky jav, ale ja to ako Utsury neberiem a Gunto je pekny priklad, ze co teraz sa tiez roby, ci to vlastne Utsuri je, alebo sa len javy ako Ussuri.
cyro

Příspěvekod Pavel Bolf » 23.9.2012, 12:05

aha. takže něco, co vypadá jako utsuri vlastně nemusí být utsuri.......a jsme na začátku, co je vlastně utsuri. :lol:
Asi podle toho, jak se to zrovna hodí.
No, podle mě je metalurgický jev vzniklý kalením, projevující se jako linie nad hamonem, odlišná svým zabarvení, nebo odstínem od zbytku ji, v některých případech reflexní na světlo v celé své ploše, nebo na svém okraji je zkrátka utsuri. Bez ohledu na to, jestli je to na koto, shinto nebo gendai mečích, nebo zda se jedná o tradičně vyrobený meč z tamahagane, nebo sunobe čepeli, jakkoliv to může být neobvyklé.

Docela mě překvapuje absence tohoto jevu na současné japonské produkci. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost pracovat s tamahagane a vím, že je schopné utsuri bez problémů vytvořit, tak se domnívám, že to současí mečíři ve většině případů vytvořit tento efektnechtějí, nebo ho zkrátka až na vyjímky neumí vyprodukovat. V takovém případě jsou formulace ,,něco co vypadá jako utsuri, ale utsuri to není" vcelku pochopitelné.
Neustálé zpochybňování takových kalících projevů u nejaponských prací je vcelku obvyklé

Slyšel jsem kdysi cosi o tom, že utsuri je projev senzitivity kvalitních a čistých ocelí. Mám však zkušenost, že i velmi nekvalitní a špatně vyčištěná ocel, kterou jsem vyrobil přetavením rezavého vázacího drátu a přeložil pouze 6x v rámci ukázky výroby čepelí tradiními technologiemi je schopná tento efekt vyprodukovat naprosto v pohodě. Dle mého názoru daleko více záleží na procesu kalení.
Pavel Bolf

Příspěvekod cyro » 25.9.2012, 6:27

Tu je nieco, co hovori o Utsuri Tanobe.
What is Utsuri?
Many references tell the reader what Utsuri looks like few actually say what it is. There is
equal controversy as to how it is achieved and whether it was intentional or appeared
accidentally as a by- product of the quenching process. Within the aforementioned Modern
Swordsmith volume the two extreme views expressed were:
1) “The appearance of Utsuri was purely accidental”
2) “Utsuri was created to strengthen swords and reduce the likelihood of them bending
in combat”.
Utsuri is translated as “Reflection”. It describes a misty whitish line which follows the hamon.
The area of the Ji-hada between the hamon and Utsuri can appear dark and this is sometimes
described as “Antei”.
As with everything else in sword terminology there are many different types of Utsuri
described. The two most common are midare and Bo- Utsuri. However there is also Jifu,
Shirrake and Nie-Utsuri. The clue to what Utsuri is I think in the last one. Nie Utsuri is most
commonly seen in swords of the Yamashiro tradition and is mentioned as a key kantei point
for the works of the early Rai smiths. Nie utsuri is seen when Ji-nie follows the hamon in a
line between hamon and shinogi.
Is it possible that the finer utsuri seen in Bizen blades is in fact a form of nioi? Again formed
between hamon and shinogi. If this is the case then the introduction of this harder material in
this area might explain the earlier comment about Utsuri preventing blades bending. If Utsuri
is martensite but with very fine crystal structure it would also explain why it is more easily
visible on tighter or finer hada. On coarser Jigane such as that found in the Ichimonji School
the fine grains of nioi would be lost in the structure of the steel.
cyro

Příspěvekod Pavel Bolf » 25.9.2012, 20:08

to je v podstatě popis jednotlivých typů utsuri a konstatování, že názory na tento efekt se liší. Je zajímavé, že v podstatě popisuje odlišné typy utsuri, vyskytují se na obrázcích, které jsem sem dal. Tmavý stín, bělavý stín z rozptýlených částic nie, nie utsuri, bílé obláčky....atd. Aspoň si to můžou účastníci fóra porovnat a prostudovat.

Já souhlasím s názorem, že se jedná o vedlejší produkt kalení, který není zcela záměrný, ale je důsledkem určitého přístupu. Tento přístup byl byl mečíři u shinto mečů změněn a metody které se ujaly a jejihž výsledkem je obvykle absence utsuri přetrvaly do dnešních časů. Naopak metody a přístup koto mečířů u kterých bylo utsuri přirozeným jevem v podstatě zanikly a vyskytují se jen ojediněle.
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 26.9.2012, 7:49

dám sem ještě jednu fotku, na které je zřetelné utsuri tvořené pravděpodobně rozptýlenými částicemi nie. Tvoří kompaktní pásmo, nad nímž jsou ještě shluky nie v podobě ostrůvků. Po delším použití nugui se bílá barva pásma potlačila, vznikl tmavý stín a bílou barvu si ponechaly jen ostrůvky nie na hranici jinak tmavého utsuri
Přílohy
uts5.jpg
uts5.jpg (77.21 KiB) Zobrazeno 2838 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 26.9.2012, 8:01

a pro zajímavost ještě již zmíněnou čepelku z vázacího drátu, vykovanou jako ukázku zpracování tradičně vyrobené oceli na Knifestu v Masečíně.
Z obrázků je zjevné jak utsuri vzniklo. Jednotlivá teplotní pásma jsou zřetelná už na zabarvení oceli po zakalení. V povrchu oceli při broušení je zřetelný rozdíl v tvrdosti (binsui), přičemž ta široká hranice Nie je výrazně tvrdší než utsuri mezi ním a hamonem. Je to praktická ukázka odlišných vlastností jednotlivých pásem různých krystalických struktur oceli vzniklých při kalení. Na téhle čepelce je tak vidět nas sebou hamon, utsuri, asi nie utsuri a bystré oko si povšimne i mizukage. Vzhledem ke kvalitě zpracovávané oceli jsem ani nedpřepokládal, že by tam něco takového mohlo vzniknout. Je to jen ,,náhodný" projev senzitivity oceli na kalení, při kterém jsou jí dané podmínky pro vznik přirozených projevů kalení.
Přílohy
drát1.jpg
drát1.jpg (109.63 KiB) Zobrazeno 2837 krát
drát2.jpg
drát2.jpg (63.55 KiB) Zobrazeno 2837 krát
drát3.jpg
drát3.jpg (62.09 KiB) Zobrazeno 2837 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Katsumoto » 26.9.2012, 8:30

Katsumoto

Příspěvekod Jaroslav Němec » 26.9.2012, 10:18

To: Katsumoto
Já o svém zraku tedy nemám valné mínění, ale tady jsem přesvědčen, že tam nic není. Možná mi k tomu řekne někdo víc???...
Jaroslav Němec

Příspěvekod Pavel Bolf » 26.9.2012, 13:54

rozhodně krásné chóji, ale že by tam někde svítilo utsuri ?? Mám knihu kde jsou prezentovány výhradně meče Ono Yoshimitsu. Na některých je utsuri v podobě tmavého stínu, ale obvykle ne na pracech s tímto pro něj typickým chóji. Viděl jsem nějaké video, kde k mému překvapení tento hamon napodobující styl Ichimonji vytvářel za pomocí kódování hlínou. Vzhledem k velmi ,,přirozenému" efektu ve struktuře chóji jsem měl do té doby dojem, že kalí bez použití pasty.
Každopádně krásné kalení.
Pavel Bolf

Příspěvekod Pavel Bolf » 28.9.2012, 7:37

našel jsem nějaké fotky ,,okna" na tachi v Ichimonji stylu. Je zajímavé vidět aktivity v oceli v tomto stavu(hazuya). Ocel je doslova probarvená různými odstíny . Hlavní linie Utsuri je těsně pod shinogi, shinogi ji není vyleštěné. Je to škoda, byly by asi zřetelné i jevy zasahijící do plochy nad žebrem. Poslední fotka je po aplikaci jitekko. Je vidět zřetelná změna v zabarvení oceli a jednotlivých hataraki.
Přílohy
fun2.jpg
fun2.jpg (44.78 KiB) Zobrazeno 2803 krát
funa1.jpg
funa1.jpg (50.24 KiB) Zobrazeno 2803 krát
fun3.jpg
fun3.jpg (236.42 KiB) Zobrazeno 2803 krát
Pavel Bolf

Příspěvekod Katsumoto » 28.9.2012, 12:34

kks to je nadherne :shock: krasny kusok.
Katsumoto

Příspěvekod teppannoodle » 28.9.2012, 15:41

Ano Katsumoto je to vynimocne madherne :)
Mat taky mec to by bola parada pozorovat to kazdy den .
teppannoodle

Příspěvekod Katsumoto » 29.9.2012, 8:44

tak tomu ver :D človek nevidí take niečo len tak.
Katsumoto

Příspěvekod Pavel Bolf » 30.9.2012, 8:53

no vidíš, já na to teď koukám každý den :wink:
Pavel Bolf

Příspěvekod Katsumoto » 30.9.2012, 9:56

to vážne? a mohol by sa na to mrknut prosim ta keby som došiel do čiech ? :D
Katsumoto

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuse