Hasuhana Viktor v National geographic

Moderátor: Eagle

Hasuhana Viktor v National geographic

Příspěvekod Patrick » 3.11.2007, 14:18

Dorazil ke mě nový National geografic. Je v něm rozhovor s panem Viktorem Hasuhanou, tak jestli máte chuť a zájem dozvědět se něco o tomto restaurátorovi a brusiči japonských mečů, máte možnost to najít v listopadovém čísle. Já už mám teď celkem jasno, kdo je tady a vůbec asi v evropě jednička. Malá nápověda: Pavel Bolf to není!!! :P
Analyzátor
Patrick
 
Příspěvky: 1417
Registrován: 25.10.2007, 9:11
Bydliště: Šumperk

Příspěvekod Patrick » 3.11.2007, 14:43

Omlouvám se, jak teď tak koukám na ten obal, napsal jsem místo Geographic geografic.Tím se však nic nemění na poutavém textu, panu Hasuhanovi i všem ostatním pohoršeným se tímto preventivně omlouvám. :oops:

Název topicu opraven -Eagle-
Analyzátor
Patrick
 
Příspěvky: 1417
Registrován: 25.10.2007, 9:11
Bydliště: Šumperk

Příspěvekod midary.o » 4.11.2007, 22:02

Vážený pane Patricku,
Jsem rád že jste sem poslal delší příspěvek ve vašem stylu. Při konkrétních otázkách jste nám nedal konkrétní odpověď a oháněl jste se obecnými vědomostmi. V některých svých příspěvcích jste si dovolil svůj názor opřít o znalosti a zkušenosti pana Pavle Bolfa, a tím jste tak trochu popřel a zpochybnil vaše zdroje vědomostí, které jste tak horlivě prezentoval.
Nechápu kde berete tu drzost se opět zmínit o p. Bolfovi. Není mi známo že by p.Bolf o sobě tvrdil že je nejlepší v Čechách.
Prosím vás můžete uvést podle čeho se vaše poznámka zakládá na tvrzení p.Bolfa., protože nechápu jak si můžete dovolit napsat a teď vás cituji:
Já už mám teď celkem jasno, kdo je tady a vůbec asi v evropě jednička. Malá nápověda: Pavel Bolf to není!!!
To co píše pan Hasuhana, jsou věci o něm známé a pro okruh lidí v tomto oboru, je jeho osoba brána jako špička ve svém oboru na světové úrovni. Mám dojem, že máte problém se svoji seberealizací v tomto oboru a možná i ve svém životě. Nechápu, že se nedokážete oprostit od své ješitnosti a nepřestane používat tyto výpady. Mnoho z nás by se velice lehce mohlo navážet do vašich názorů a doslova keců co tady píšete.
Upozorňuji vás, že nejsem známý ani přítel pana Bolf, i když v současné době jsme v určitém jednání. Dále nejsem pan Planka, kterého neznám a domnívám se, že vaše dedukce je směšná a drzá.
My dobře víme co je kde na internetu k vidění a co se kde píše. Takže ty vaše obecné odkazy, které jste, například mě uvedl v odpovědích, beru jako výsměch a pohrdání. Protože na konkrétní otázku i vy čekáte konkrétní odpověď. Bohužel si z příspěvku vytáhnete to, co se vás dotýká osobně a nějak přehlédnete otázku odpornou.
Pravděpodobně vás oslovilo charisma pana Hasuhany, které je obrovské a nádherné. Musím se přiznat, že jsem pana Hasuhanu viděl na živo a ten pocit mám dodnes. Přesto bych si nedovolil zpochybnit práci a úsilí někoho jiného. Domnívám se, že pan Bolf zná osobně pana Hasuhanu a lidi z jeho okolí, tím nechci říct, že vím jaký mají vztah mezi sebou, přesto si dovolím předpokládat, že se mají v úctě.
Z vašich příspěvků jsem došel k názoru, že máte velké znalosti co se týče japonského meče, tak se alespoň prezentujete, přesto jste nám, na rozdíl od pana Bolfa, nenapsal nic přínosného. Domnívám se, že na odpověď nebudu dlouho čekat a pokud tam budou konkrétní otázky, rád vám odpovím.
Doufám, že se jednou potkáme, třeba na akci od katana.cz a tam si budeme moci pohlédnou do očí. Ve vašem pohledu bude předpokládám odava, mám dojem, že lidé jako vy se bojí přímé konfrontace a to jak ústní, tak s bokenem.

S pozdravem Tomas
Midary.o
Uživatelský avatar
midary.o
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26.6.2007, 13:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod Patrick » 6.11.2007, 8:42

Jsou věci, na které se bohužel přímo odpovědět nedá. Já mohu s klidným svědomím říct, že vím od důvěryhodných lidí, ale ti bohužel nechtějí být jmenováni, že pan Hasuhana pana Bolfa v žádné úctě nemá. Na druhou stranu je mi jasné, že když toto napíšu, že to nebudete brát vážně, ale naopak jako další provokaci. Já ale v první řadě nesmím zklamat lidi, kteří mi dali jisté informace s tím, že se dál než ke mě nedostanou. Pokud bych se od Vás nechal vyprovokovat k nějakým dalším zbytečným odpovědím, Vám to nic nepřinese, ale já bych ztratil jejich po léta budovanou důvěru. Stejně tak je tomu i v otázce jistých postupů, znalostí a technologií, které se prostě nemají dostat dál, než mezi úzký okruh lidí. Proto se někdy nedá odpovědět ani tam, kde by zdánlivá banalita, mohla i jen v ústním podání přinést velký posun u čtenáře. Nejde o žádnou úzkoprsost nebo lakotu ohledně informací, jako spíš o to, aby se například právě lidé jako pan Bolf, nepouštěli do jiných prací, než na jejich mečích, a nenapadlo je třeba nedej bože restaurovat originály, což se však bohužel stejně často děje. Jak psal třeba zrovna pan Hasuhana, jestliže máte souseda šikovného automechanika, asi ho nenecháte operovat, protože zručnost nestačí. Hlavním účelem řady odpovědí, je tedy jen vysvětlit základní principy laikovi, ale nezvyšovat domělou profesionalitu u lidí, kteří pod dojmem zdánlivé znalosti problematiky mohou napáchat nedozírné škody. Nevím jestli Vám tato odpověď bude stačit, ale více do detailů a citací jednotlivých lidí prostě zacházet nemohu.
Analyzátor
Patrick
 
Příspěvky: 1417
Registrován: 25.10.2007, 9:11
Bydliště: Šumperk

Příspěvekod midary.o » 6.11.2007, 21:06

No podle věty:

Já už mám teď celkem jasno, kdo je tady a vůbec asi v evropě jednička.

Tak máte jasno právě po přečtení toho to článku.

Jsem laik ohledně historie a výroby japonského meče, prostě jen s mečem cvičím. To co nám sem píše pan Bolf se dočtete v nejedné knize o japonském meči. Pan Bolf nám to krásně okomentuje z vlastní zkušeností a to je to co vy nedokážete.
Znovu se ptám, když je pan Bolf tak neschopný fušer, aspoň tak to působí z vašich příspěvků, proč se opíráte o jeho znalosti a proč stále útočíte na jeho osobu? Mě osobně je jedno že vám pan Bolf nesednul, prostě to hraničí jenom ze slušností. Sám jste nám neukázal nic proč vás brát vážně a vaše komentáře na pana Bolfa hraničí s pomluvou.

Na tuto otázku:

Není mi známo že by p.Bolf o sobě tvrdil že je nejlepší v Čechách.
Prosím vás můžete uvést podle čeho se vaše poznámka zakládá na tvrzení p.Bolfa.

Mi nemůžete odpovědět? Protože vám to řekli vaši známí? Evidentně jste napsal svůj názor a nedokážete mi to vysvětlit. Taky vám to někdo znemožnil? Nebo jen píšete co jste slyšel? Pokud bych sem měl psát co jsem jen slyšel musel bych se stydět.

Takže sám nám sem nic nenapíšete abyste nedal informace vedoucím k rozšíření vědomostí, protože bychom co? Začali ničit meče? Věděli bychom moc? Pan Bolf by začal restaurovat meče?

Ale opět jsem to špatně pochopil, možná byste si měl přečíst co jste sem už napsal. Prostě chci jenom odpověď, kterou vysvětlíte svoje útoky a poznámky.

Děkuji Tomas
Midary.o
Uživatelský avatar
midary.o
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26.6.2007, 13:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod Patrick » 7.11.2007, 10:14

Midary, já můžu klidně uvést příklad, ale k čemu to bude, když jde o ústní předání, a protože nepředložím nahrávku, tak to bude zase bráno jen jako provokace?! Prostě si jeden známý, který byl na návštěvě u pana Hasuhany a je z menšího města chtěl koupit pouzdro na zbraně, a když už byl v Olomouci, tak obešel prodejny se zbraněmi, aby se podíval, jestli nenarazí na pouzdro vhodné na meče. Když si právě jedno prohlížel, tak mu bylo řečeno, že si zrovna nedávno jedno kupoval nějaký pan Bolf, který tvrdil, že je nejlepší výrobce mečů v republice. To je jeden z příkladů, na které pochopitelně není důkaz, takže se proti tomu zase zvedne vlna nevole, ale je to od člověka, k němuž mám absolutní důvěru, takže to klidně uvedu. Na druhou stranu je doufám jasné, že nenapíšu o koho jde. Takto by jsme mohli argumentovat do nekonečna, takže se s tím prostě smiřte, nebo to nečtěte, ať se vám všem zastáncům pana Bolfa zbytečně nezvedá tlak. Poslední týden, mimochodem na právě i tvoji žádost, řešíme věci s klidnou hlavou a jen ohledně mečů, takže nevím proč do toho opět ryješ. A jestli jsi absolutně bez smyslu pro humor, protože to co jsem napsal bylo s jasnou nadsázkou a smajlíkem, je to tvoje škoda.
Analyzátor
Patrick
 
Příspěvky: 1417
Registrován: 25.10.2007, 9:11
Bydliště: Šumperk

Příspěvekod midary.o » 7.11.2007, 15:54

Jsem smířen a máte pravdu, jsem suchar.
Midary.o
Uživatelský avatar
midary.o
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26.6.2007, 13:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jura » 29.11.2007, 10:52

Dovolím si přidat svůj názor k této diskusi...
Nehodlám se stavět na stranu Patricka, ale rád bych se postavil na stranu svobody názoru.
Z Patrickova příspěvku nahoře jsem já osobně pochopil následující:
Patrick má teď (po přečtení článku) jasno ve svém názoru, ohledně naší a evropské špičky. Je zcela přesvědčen, že Pavel Bolf to není.
(z kontextu je možno si vyvodit, že je přesvědčen, že je to právě V. Hasuhana)

Myslím si, že má právo na tento názor. My ostatní máme také právo na svůj názor, ale nemáme právo bránit Patrickovi v tom, aby měl názor jaký má.

Já osobně moc nevěřím na Pravdu (tedy na nějakou absolutní pravdu). Myslím, že pravda (tedy ta relativní) je do značné míry jenom otázkou síly argumentů. Pokud někdo přijde s tvrzením, že země je placatá, a podpoří to dostatečně silným argumentem, pak to bude pravda.
Četl jsem většinu příspěvků na tomto fóru (a tedy i většinu Patrickových). Měl jsem dojem, že vždy vyjadřoval svůj názor. Do jaké míry jsou jeho názory blízké pravdě, to si musí každý rozhodnout sám, na základě argumentů, kterými Patrick své názory podpírá. Pokud má někdo dojem, že Patrickovy názory pravdivé nejsou, není nic jednoduššího, než to dokázat předložením silnějšího argumentu.

Uznávám, že na sílu argumentů má jistý vliv autorita argumentujícího. U toho, komu se Patrick jeví jako člověk, který mečům rozumí, může Patrick představovat autoritu, což může posilovat pravdivost jeho tvrzení. Myslím, že toto platí principielně (tedy nejenom v této konkrétní situaci) a pro každého.
Kdyby hypoteticky přišel někdo, kdo bude mít stejnou (nebo větší) autoritu v oblasti japonského meče, jako má Patrick, a řekne např.: "Mám jasno, kdo je u nás a v Evropě špička. V. Hasuhana to není," (případně by mohl říct třeba explicitně "Je to Pavel Bolf.") bude jeho tvrzení mít principielně stejnou (nebo větší) váhu (či protiváhu), jelikož autorita dotyčného bude do jisté míry silným argumentem.

Takhle to principielně vidím. A myslím, že svoboda názoru by tu být měla.

Trochu jiná věc je to, jakým způsobem (jakými výrazovými prostředky) své názory prezentujeme. V tomto ohledu se domnívám, že každý by měl mít právo na to vyjadřovat svoje názory tak, jak uzná za vhodné. Svoboda projevu dle mého spočívá v tom, že člověk si může nést následky toho, jakým způsobem se projevuje. To by mělo platit principielně nejen pro Patricka, ale i pro nás ostatní na fóru.
Ty následky mohou být různé. Urážlivé či nevhodné výrazy mohou mít za následek odstranění příspěvku z diskuse či zabránění přispivateli v dalším přispívání (tady vstupuje na scénu jakási "božská moc" adminů, kteří jsou v otázce rozhodování mezi pozitivní a negativní cenzurou podřízeni svému svědomí). Způsob projevu může mít také "sociální" následky. Pravopisné chyby mohou snižovat autoritu přispivatele, stejně jako nevhodné, urážlivé, útočné či jinak společensky negativně vnímané projevy.

Kdybych to zjednodušil, tak když uvidím, že někdo na fóru někoho napadá, můžu si říct, že jeho názory pro mě nemají patřičnou váhu. Totéž si můžu říct, pokud někdo své názory jenom tak "plácne", a nepodpoří je dostatečným argumentem.

Myslím si, že toto všechno platí obecně a vztahuje se tedy i na mě. Myslím, že jsem měl právo tento svůj názor tady přednést, a jsem připraven nést za tento názor a způsob, jakým byl přednesen nést veškeré důsledky (protože mi z principu nic jiného nezbývá) :wink:.

Pokud to všechno vyznívá jako blábol, pokusím se alespoň na závěr trochu vylepšit svůj image tady na fóru tím, že všem přítomným upřímně popřeju krásný den :D.
Krásný den všem.
Jura
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 27.11.2007, 10:52

Příspěvekod Jakub Zeman » 30.11.2007, 14:40

Pavel samozřejmě nemůže za to, co o něm rozhlašuje nějaký prodavač, kdoví, jak to ve skutečnosti bylo, a Viktor určitě není tak malicherný, aby takovým to tichým poštám přikládal význam.Oba uvedení jsou ve svém oboru autonomní a nekonkurují si,proto nevidím důvod kampaně, která se kolem nich rozpoutala.Ostatně oba jmenovaní aktéři v ní sami ani zaangažovaní nejsou, odmyslím li Pavlovu sebeobhajobu ve ,,filipikách proti Bolfovi" a v těch Viktor zaangažován určitě není.
Jakub Zeman
 
Příspěvky: 873
Registrován: 29.10.2007, 16:14
Bydliště: Za Strahovem 40 Praha 6 169 00


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron